متخصصان تغذیه توصیه می‌کنند که اگر تصمیم دارید در سال جدید رژیم غذایی سالم‌تری داشته باشید، حداقل یکی از این موارد را از رژیم غذایی‌تان حذف کنید. باور کنید که حذف این خوراکی های از رژیم غذایی تان، زندگی شما تغییر و سلامتی را به شما هدیه می دهد.

 

۱. شکر

اگر می توانستیم در سال ۲۰۱۷ مردم را فقط از یک چیز منع کنیم، قطعا آن یک چیز «شکر» بود. شکر اعتیادآور و سمی است، هیچ ارزش غذایی ندارد و فقط کالری به رژیم غذایی‌مان اضافه می‌کند. این موارد منجر به اضافه وزن، بیماری‌های قلبی و دیابت می‌شوند.

یک بسته شکر تک نفره، حاوی ۲۳ کالری است که شامل ۰٪ چربی، ۱۰۰٪ کربوهیدرات، و ۰٪ پروتئین است.

توانایی خواندن برچسب مواد غذایی مهارتی است که هر مصرف کننده‌‌ای و به خصوص افراد رژیمی باید از آن برخوردار باشند تا با علم بیشتری این مواد را مصرف کنند. هر گرم کربوهیدرات یا قند برابر با یک قاشق چای خوری شکر است، پس دفعه بعد که خواستید نوشیدنی، کیک، کلوچه یا مواد غذایی دیگر را خریداری کنید، می‌توانید محاسبه کنید که چقدر قند قرار است وارد بدنتان شود.

 

-تغذیه-2 ۶ خوردنی که متخصصان تغذیه در سال ۲۰۱۷ خواستار توقف مصرفشان شده اند!

 

۲. گوشت قرمز

مصرف بالای گوشت گاو با تعدادی از بیماری‌های مزمن از جمله دیابت، بیماری‌های قلب و عروق و سرطان در ارتباط است.

فرآورده های گوشتی به محیط زیست هم ضرر می‌رسانند. مصرف یک همبرگر معادل با آب مصرفی برای ۳ ماه دوش گرفتن است! برای فرآوری هر یک کیلو گوشت ۲۰۰۰ گالن آب مصرف می‌شود. محصولات گوشتی میزان بسیار زیادی متان تولید می‌کنند. متان نوعی گاز گلخانه‌ای و ۲۳ برابر قوی تر از CO2 است و تاثیر قابل توجهی در تغییرات آب و هوایی دارد.

 

-تغذیه-3 ۶ خوردنی که متخصصان تغذیه در سال ۲۰۱۷ خواستار توقف مصرفشان شده اند!

 

۳. میان وعده‌های رژیمی

این مواد با عباراتی مثل بدون قند، فاقد چربی، رژیمی، کم کالری و غیره برچسب‌گذاری شده‌اند. با نگاهی به لیست مواد تشکیل دهنده بسیاری از این مواد در می‌یابید که سرشار از مواد شیمیایی، رنگ، شیرین‌کننده‌های مصنوعی، سدیم، چربی‌های ترانس، شکر و مواد نگهدارنده‌ هستند تا به آن‌ها طعم و مزه غذای طبیعی را بدهد. وقتی می‌توانیم میوه، سبزیجات، لبنیات، غلات، حبوبات، آجیل‌ و پروتئین بدون چربی بخوریم، چرا به مصرف این فرآورده‌های عاری از ارزش غذایی روی بیاوریم؟!

 

-تغذیه-4 ۶ خوردنی که متخصصان تغذیه در سال ۲۰۱۷ خواستار توقف مصرفشان شده اند!

 

۴. نشاسته و کربوهیدرات

علاوه بر شکر باید مصرف نشاسته و کربوهیدرات‌های موجود در غذا را هم محدود کنیم و کربوهیدرات مورد نیاز بدن را از میوه و سبزیجات تامین کنیم.

 

-تغذیه-5 ۶ خوردنی که متخصصان تغذیه در سال ۲۰۱۷ خواستار توقف مصرفشان شده اند!

 

۵. نوشیدنی‌های شیرین

نوشیدنی‌های حاوی شکر، نوشابه‌ها و حتی آب‌میوه‌های به ظاهر سالم صنعتی هیچ ارزش غذایی ندارند و باعث بالا رفتن سطح کالری و قند خون می‌شوند.

 

-تغذیه-6 ۶ خوردنی که متخصصان تغذیه در سال ۲۰۱۷ خواستار توقف مصرفشان شده اند!

 

۶. تنقلات

تنقلاتی مانند کیک، کلوچه، چیپس و آب نبات، دارای حداقل ارزش غذایی هستند و باعث افزایش وزن و کاهش سلامت متابولیک می‌شوند.

 

-تغذیه-1 ۶ خوردنی که متخصصان تغذیه در سال ۲۰۱۷ خواستار توقف مصرفشان شده اند!

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید