اگر یک حرف راست در مورد درست کردن قهوه وجود داشته باشد این است: همیشه می‌توانید از تفاله قهوه استفاده کنید. عادت هر روز خوردن یک فنجان قهوه، تا آخر هفته تفاله قهوه زیادی به جا می‌گذارد که اگر کمی زرنگ باشید، کلی به کارتان می آید. البته منظورمان جدای از فال‌بینی ته فنجان قهوه است.

استفاده موثر از تفاله قهوه به نحوه دم کردن آن برمی‌گردد. اینکه با چه دستگاهی و با چه روشی قهوه را دم می کنید همه در میزان تفاله و حتی کیفیت تفاله قهوه تاثیرگذار است. در ادامه می خواهیم به پنج روش استفاده از این تفاله های قهوه اشاره کنیم.

۱. کمپوست

نکته عالی در مورد فیلترهای کاغذی یکبار مصرف قهوه و تفاله قهوه این است که هر دو قابل تبدیل به کود هستند. تفاله قهوه استفاده شده نیتروژن زیادی دارد که آن را برای کمپوست عالی می‌کند (کرم‌ها تقریباً اندازه خود ما عاشق قهوه اند!). در یک توده کمپوست، نسبت یک واحد علوفه تازه به یک واحد تفاله قهوه را رعایت کنید. به خاطر داشته باشید که تفاله قهوه تازه دم شده به تنهایی اثری را که کمپوست بر روی باغچه‌تان دارد، ندارد؛ پس حتماً قبل از اینکه تفاله را پای گیاهان‌تان بریزید آن را کمپوست کنید.

۲. تمیز کردن ظروف

تفاله قهوه بخاطر بافت خشن‌اش، سمباده خیلی خوبی است. برای همین می‌توانید از آن برای تمیز کردن ظروفی استفاده کنید که سخت پاک می‌شوند. به سادگی کمی تفاله روی پارچه‌ای کهنه بریزید، تا بزنید و گوشه‌هایش را با کش لاستیکی ببندید تا تفاله‌ها بیرون نریزند. حالا یک اسفنج قهوه عالی دارید تا با آن مشغول تمیزکاری شوید.

۳. لایه برداری پوست

%db%b5-%d8%b1%d9%88%d8%b4-%d8%a7%d8%b3%d8%aa%d9%81%d8%a7%d8%af%d9%87-%d8%a7%d8%b2-%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%84%d9%87-%d9%82%d9%87%d9%88%d9%87-%d8%af%d8%b1-%d8%ae%d8%a7%d9%86%d9%87-2

درست همانقدر که تفاله قهوه سمباده خوبی برای تمیز کردن ظرف و ظروف آشپزخانه است، می‌تواند لایه‌بردار خوبی برای پوست‌تان باشد. تفاله قهوه را با مقدار روغن زیتون مخلوط کنید و پوست‌تان را با آن ماساژ بدهید. تفاله قهوه از پوست لایه‌برداری می‌کند، درحالی که روغن زیتون نقش لوسیون را دارد.

۴. رفع خط و خش مبلمان

میز آشپزخانه‌تان کمی مهر و محبت می‌خواهد؟ در قوری حاوی تفاله قهوه ۱/۴ فنجان آب گرم و ۱/۴ فنجان سرکه بریزید، خوب تکان بدهید و بگذارید حدود یک ساعت باقی بماند. بعد با استفاده از پارچه‌ای کهنه این ترکیب را بر روی خط و خش‌ها بمالید تا ظاهر مبلمان‌تان به خوبی اولش شود.

۵. تازه نگه داشتن یخچال

از تفاله قهوه مشابه جوش شیرین می‌توان به عنوان رفع‌کننده بوی بد استفاده کرد. یک ظرف تفاله قهوه را در یخچال‌تان بگذارید تا همه بو‌های بد را جذب کند.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید