بله؟‌ پنیر می‌تواند برای ما خوب باشد؟ تفکر قدیمی می‌گوید که پنیر، بخاطر این همه چربی اشباع شده، ناسالم است. ولی تحقیق جدیدی، ارتباط بین چربی اشباع شده و بیماری‌های قلبی را زیر سؤال برده است. در واقع، خوردن پنیر (البته نه پرخوری در آن) خواص درمانی بسیاری دارد. در ادامه پنج دلیلی را می‌خوانیم که ثابت می کند که پنیر برای شما خوب است!

 

۱. خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد

برخی محققان فکر می‌کنند پنیر ممکن است به اصطلاح «پارادوکس فرانسوی» را توضیح بدهد. این پارادوکس این است که «چرا فرانسویی‌ها علی رغم تمایل‌ بسیارشان به پنیر و دیگر غذاهای غنی از چربی‌های اشباع شده مثل کره و اردک، نسبت به دیگر کشورها، کمتر به بیماری‌های قلبی دچار می شوند». گزارشی در سال ۲۰۱۶ نیز نتایج ۳۱ مطالعه هم‌گروهی آینده‌نگر (مطالعه‌ای که نظاره‌گر افراد در طول زندگی‌شان است) را تحلیل کردند که مقدار لبنیاتی را که افراد خورده بودند با بیماری‌های قلبی عروقی‌شان مقایسه کرده بود. یکی از یافته‌های مهم این بود که خوردن حدود ۵۷ گرم پنیر در هر روز ، به میزان ۱۸%، با کم شدن خطر ابتلا به بیماری های قلبی ارتباط دارد. محققان که این مطلب را در نشریه تغذیه انگلستان نوشته بودند عنوان کردند مواد معدنی مانند کلسیم، پتاسیم و منیزیم و ویتامین‌هایی مانند ریبوفلاوین و ویتامین ب ۱۲ در این بین نقش دارند. یافته کلیدی دیگری این بود: خوردن ۱۴ گرم پنیر در روز می‌تواند خطر سکته مغزی را تا ۱۳ درصد کاهش بدهد.

%db%b5-%d8%af%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%ab%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%81%db%8c%d8%af%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%86-%d9%be%d9%86%db%8c%d8%b15 ۲. دیابت را دفع می‌کند

تحلیل مطالعات هم‌گروهی (مطالعه‌ای که نظاره‌گر افراد در طول زندگی‌شان است) در نشریه آمریکایی تغذیه بالینی می‌گوید خوردن ۴۹ گرم پنیر در روز می‌تواند خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را تا ۸ درصد کاهش بدهد. همچنین خبرهای خوب بیشتری از همین تحقیق شنیده می‌شود: کسانی که هر روز حدود سه-چهارم فنجان ماست می‌خورند هم خطر مبتلا شدن‌شان به دیابت نوع ۲ کمتر است. مطالعه دیگری در AJCN (این یکی، از سوئد است) دریافته زنانی که در روز فقط ۵۶ گرم پنیر می‌خورند نیز خطر دیابت نوع ۲ خود را پایین آورده‌اند. موضع این است که چربی‌های اشباع شده کوتاه-زنجیر در پنیر به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ مرتبط می باشد.

 

۳. کمک می‌کند مرگ را دور بزنید

کمی گزافه‌گویی است ولی همینطور است! خوردن پنیر واقعاً کمک می‌کند عمر بیشتری داشته باشید. این حرف را طبق یک تحقیق که در سال ۲۰۱۶  انجام شد می‌زنیم. این تحقیق ۹۶۰ فرانسوی را به مدت ۱۵ سال دنبال کرده بود تا ببیند غذاهایی که می‌خورند هیچ ارتباطی با زمان مرگشان دارد یا نه. یافته خوشحال‌کننده؟ خوردن حدود ۵۶ گرم پنیر در روز، به میزان ۳۸%، با کم شدن احتمال فوت، ارتباط دارد. بنا به نوشته محققان شاید اثرات کلسیم در پایین‌آورن فشار خون، نقشی در این بین دارد یا شاید هم ماجرا، توانایی پنیر در جلوگیری از جذب چربی در روده است.

 

۴. کلسترول را بهبود می‌بخشد

همگام با سلامت قلب، یک میان وعده پنیر روزانه می‌تواند کلسترول شما را پایین بیاورد. تحقیقی در سال ۲۰۱۵، کلسترول خون افرادی را مقایسه کرد که رژیم غذایی تجویز شده حاوی کره یا پنیر، داشتند. اگرچه هر دو رژیم غذایی مقدار یکسانی از چربی اشباع شده و کالری داشتند، نتیجه آزمایش کسانی که پنیر خورده بودند، کلسترول LDL پایین‌تری از همتایان کره‌خور آنها نشان داد. کلسترول HDL «خوب» آنها نیز پایین‌تر بود، که البته مخالف انتظار ما بود. این تغییرات کلسترول می‌تواند بخاطر توانایی کلسیم در عبور دادن چربی از روده باشد. ویتامین K2 موجود در محصولات لبنی تخمیری مانند پنیر نیز ممکن است نقشی در این میان داشته باشد.

%db%b5-%d8%af%d9%84%db%8c%d9%84-%d8%a8%d8%b1%d8%a7%db%8c-%d8%a7%d8%ab%d8%a8%d8%a7%d8%aa-%d9%85%d9%81%db%8c%d8%af%d8%a8%d9%88%d8%af%d9%86-%d9%be%d9%86%db%8c%d8%b1

۵. شما را قوی‌تر می‌کند

خوردن تقریباً یک فنجان پنیر ریکوتا در روز به مدت ۱۲ هفته، حجم عضلات را بیشتر کرده و تعادل سلامتی را در بزرگسالان بالای ۶۰ سال بهبود می‌بخشد. طبق مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در خصوص اختلالات بالینی در پیری منتشر شده بود، ثابت شده بود که کازنین پروتئین‌های شیر و آب‌پنیر به بهبود این اختلالات کمک می‌کند.

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید