وقتی فصل سرماخوردگی می‌رسد، بیشتر ما به مکمل‌ها و قرص‌ها گرایش پیدا می‌کنیم تا هر بیماری ناخواسته‌ای را از خودمان دور کنیم. قطعاً این چیزها مؤثر هستند، ولی اگر بدانید چطور سیستم ایمنی بدن‌تان را از طریق رژیم غذایی قوی نگه دارید، آن وقت این قرص ها آنچنان هم ضروری نیستند. در ادامه ۱۱ خوراکی که به شما در این راستا کمک می کند، آمده است.

۱. مرکبات

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-151 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

نوشیدنی‌های حاوی پودر ویتامین C را سرمی‌کشید تا سرماخوردگی را دور کنید؟ دلیلش فقط ویتامین C است. البته که می توانید نوشیدنی های حاوی ویتامین را c بخورید ولی مطمئنا به اندازه میوه‌های واقعی، خوشمزه نیستند. پس دوز ویتامین C مورد نیاز خود را از مرکباتی مثل گریپ فروت، پرتقال و لیمو بگیرید.

۲. قارچ خوراکی دکمه‌ای

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-5 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

قارچ نه تنها ویتامین‌های گروه B، ریبوفلاوین و نیاسین دارد که سیستم ایمنی بدن را سالم نگه می‌دارند، بلکه حاوی سلنیوم هم هست. اگر سلنیوم بدن‌تان پایین باشد مستعد ابتلا به آنفولانزای واقعا بدی می‌شوید.

۳. غذاهای تخمیری

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-10 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

برای قوی نگه داشتن سیستم ایمنی بدن، غذاهای تخمیری را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید. این غذاها، مثل ترشی‌جات، روغن‌ها و ماست، به افزایش باکترهای خوب در روده کمک می‌کنند و می‌توانند تولید آنتی‌بادی‌ها را بالا ببرند.

۴. فلفل قرمز

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-6 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

وقتی به ویتامین C فکر می‌کنید احتمالاً ذهن‌تان به سمت مرکبات می‌رود، اما فلفل قرمز دو برابر مرکبات ویتامین C دارد، به علاوه منبع بتا کاروتن است. می‌دانستید؟

۵. صدف

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-2 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

صدف‌ها حاوی روی اند که گلوبول های سفید خون را ایجاد و فعال می‌کند تا به جنگ با ویروس‌ها بروند. همچنین برای التیام زخم‌ها هم مفید اند.

۶. کلم بروکلی

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-9 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

کلم بروکلی حاوی ویتامین‌های (A، C و B)، مواد معدنی و صدها آنتی اکسیدان است، پس حتماً سراغی از آن برای سبد سبزیجات‌تان بگیرید.

۷. هندوانه

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-7 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

هندوانه حاوی آنتی اکسیدان و گلوتاتیون است که سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت می‌کند. برای بردن بیشترین بهره، قسمت قرمز نزدیک پوست را هم بخورید.

۸. سیر

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-8 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

مزایای بسیار زیاد سیر برای تقویت بدن، بخاطر مقدار بالای آلیسین، بوی بد آن را کاملا توجیه می کند. این ترکیب حاوی گوگرد است که سیستم ایمنی بدن‌تان را قوی می‌کند.

۹. سیب‌زمینی شیرین

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-1 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

نگذارید فصل سیب‌زمینی شیرینی بگذرد بدون اینکه از آن استفاده کامل ببرید. سیب‌زمینی شیرین حاوی بتا کاروتن است که در بدن‌تان به ویتامین A تبدیل می‌شود و به تقویت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

۱۰. اسفناج

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-3 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

اسفناج غنی از ویتامین C است، بتا کاروتن و کلی آنتی اکسیدان دارد، اما برای دریافت بیشترین مواد مغذی از آن بهتر است اسفناج را خام بخورید یا تا حد ممکن کم بپزید.

۱۱. سوپ مرغ

-غذایی-که-نمی‌گذارد-مریض-شوید-11 ۱۱ غذایی که نمی‌گذارد مریض شوید

مرغ سرشار از ویتامین B-6 است که برای تشکیل گلوبول های قرمز خون بسیار مهم است. سوپ مرغ حاوی ژلاتین، کندرویتین و سایر مواد مغذی است که سیستم ایمنی را تقویت می‌کنند.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید