روزِ خیلی از آدم‌ها با یک فنجان قهوه اسپرسو شروع می شود. البته بعضی‌ها هم عادت دارند وسط روز میون کار و مشغله با یک اسپرسو خودشون رو شارژ دوباره کنند. همیشه هم که کافی‌شاپ دو قدم این طرف‌تر یا سه قدم اون طرف‌تر نیست…
و اینجوری میشه که یک معتاد به قهوه تصمیم کبری می گیره و خودش دست به کار می شه و خود کفا میشه و هر موقع نیاز داره خیلی شیک برای خودش یک اسپرسو درست می کنه.
اما چه جوری؟ خیلی ساده، من رو تا انتها دنبال کنید. قول می‌دهم که بیش از چند دقیقه وقتتان گرفته نشود.

خب ؛ قبل از هر کاری یک سری چیزا هست که باید تهیه کنید:

  • موکاپات یا موکااکسپرس (Moka express ): (از کوچکترین سایز تا بزرگترین سایز مشکل گشاست)
  • دانه‌های آسیاب نشده  قهوه اسپرسو با درجه برشتگی بالا یا قهوه آسیاب شده اسپرسو
  • آسیاب قهوه فنجان اسپرسو ( فنجان قهوه‌‌خوری کوچک یا  نیم‌فنجان )
  • آب

-میکر-خانگی-فوودیروو-Foodiro-۵ طرز تهیه یک فنجان اسپرسو  خانگی

 

حالا یک چند جمله هم درباره موکا پات  یا موکا اگسپرس بدونیم که راحت تر با هاش کار کنیم:

این دستگاه  موکا پات که یه جورایی هم به « اسپرسو میکر خانگی» معروف است اندام جالبی دارد. اندام هشت ضلعی گونه‌ای که در کمر باریک است و همیشه هم دستی بر کمر و کلاهی بر سر دارد. (طبق شکل زیر) .

-میکر-خانگی-فوودیروو-Foodiro-۷-موکا-پات-600x600 طرز تهیه یک فنجان اسپرسو  خانگی

 

درحقیقت موکاپات سه قسمت اصلی داره. اول کتری پایینی که برای جوشاندن آب است. دوم یه ظرف فلزی قیف طوری که برای نگهداری قهوه است. سوم یک ظرفی (کتری) است که قهوه اسپرسو درست شده به درون آن یواش یواش ورود می کند. و یک زائده ای هم روی بدنه کتری پایینی قرار داره که من بهش میگم «سوپاپ اطمینان».

یک اتمام حجت خیلی اساسی : با گفتن چند جمله بالا اعضای مختلف بدن موکاپات را به شما معرفی کردم. اما مهم‌تر اینه که شما باید قول بدهید همیشه همه اعضای بدن این موکاپات را با دقت تمیز کنید و اگر تنبلی کردید و بعد از استفاده موکاپات را نشستید و با آثار باقی مانده هر چند کم سراغ درست کردن اسپرسو  رفتید خواهش می‌کنم مسئولیت طعم قهوه اسپرسو تلخ و غیرقابل تحمل را نیز بپذیرید و به گردن من نیندازید.

توافق  همیشگی:

به یاد داشته باشیم کیفیت قهوه برای طعم و عطر هر نوع نوشیدنی حاوی قهوه حرف اول را می زند. بنابراین این اصل را همیشه آویزه گوشتان کنید که برای هر بار دم کردن، به میزانی که نیاز دارید قهوه آسیاب کنید. از آسیاب کردن مقادیر زیادی قهوه و انبارکردن آن در گنجه جدا خودداری کنید.

 حالا دیگه وقتشه که دست به کار بشویم:

قدم اول:

مثل همیشه بدون تلف کردن وقت یک راست می رویم سراغ آسیاب کردن دانه های قهوه.
بهتره که دانه‌های قهوه اسپرسو را از نوع دانه های حسابی برشته و تیره اسپرسو انتخاب کنید. برای آسیاب«دانه های قهوه اسپرسو» دستگاه آسیاب را روی اندازه خیلی ریز تنظیم کنید و کارتون را شروع کنید.

اگر هم مثل خیلی های دیگه دستگاه آسیاب قهوه ندارید اشکالی ندارد . غصه هم نخورید. با خرید قهوه آماده اسپرسو  مرغوب از یک برند خوب، می تونید  همون طعم یک فنجان اسپرسو خوب را باز هم داشته باشید.

-میکر-خانگی-فوودیروو-Foodiro-۲-800x595 طرز تهیه یک فنجان اسپرسو  خانگی

قدم دوم:

آب را درونِ کتریِ پایینی بریزید. چقدر؟ به ازای هر نفر یک فنجان آب کافی است. من برای دو نفر درست می‌کنم.
نکته‌ی مهم در این است که حتما آب باید پایین‌تر از سوپاپ اطمینان باشد که به صورت یک زائده در بخش بیرونی دستگاه قرار دارد. این یک قانونه. حتی اگه خواستید به اندازه کل ظرفیت موکاپات قهوه درست کنید.

قدم سوم:

ظرف فلزی قیف طوری را درون کتری پایینی قرار دهید. قهوه آسیاب شده را درون ظرف فلزی قیف طور بریزید. چقدر؟ میشه اینطوری گفت که به ازای هر فنجان یه قاشق چای خوری حسابی پر. هر چند کم‌کم خودتون بر اساس ذائقه‌تون می تونید این مقدار را کم یا زیاد کنید. ناگفته نماند که برای بعضی برند‌ها باید مقدار کمتر و برای برخی دیگر باید مقدار بیشتری بریزید تا بهترین طعم حاصل شود.

قدم چهارم:

از اونجایی که توسری زدن کار بدیه، شما هم توی سر این قهوه بیچاره واسه صاف و صوف شدنش نزنید. به عوض آن خیلی آرام و نوازش گونه قهوه را باقاشق مرتب و یک دست کنید. در ضمن دور و بر شیارهای کمر موکاپات را با یه دستمال از قهوه ریحته شده احتمالی پاک کنید.

قدم پنجم:

سپس ظرف بالایی را روی کتری پایینی سوار کنید و سفت بپیچانید.خیلی هم فشار لازم نیست .

قدم ششم:

موکاپات را روی حرارت کم گاز قرار دهید. در این مرحله صبوری پیشه کنید. پس از چند دقیقه صدایی مثل”خُر خُر” از موکاپات در می آید..
اخطار مهم: هرگز پس از قراردادن موکا پات روی حرارت به سرتان نزند که درش  را باز کنید. کنجکاوی همانا و سوختن همانا.

یواش یواش پس از  برخاستن رایحه  قهوه متوجه می‌شوید که  نتیجه کار داره به شما نزدیک می شود.

به طور معمول نهایتا ۱۰ دقیقه انتظار ادامه دارد. وقتی نزدیک به ۱۰ دقیقه می شویم این صدای خُر خُر شدید می شود.

-میکر-خانگی-فوودیروو-Foodiro-۹-800x596 طرز تهیه یک فنجان اسپرسو  خانگی

قدم هشتم:

بعد از شدید شدن صدای  خُر خُر موکاپات کمی صبرکنید،در حد یک دقیقه و سپس گاز را خاموش کنید.

تذکر مهم: هرگز نباید آنقدر موکاپات روی حرارت بماند که قهوه درون آن  به”قل قل”بی افتد. دراینصورت قهوه طعم تلخی به خود می گیرد.

لحظه موعود:

پس از خاموش کردن شعله گاز، لحظه قشنگِ سرو کردن قهوه اسپرسو فرامی رسد.

 یه پیشنهاد کوچولو : کنار فنجان کوچولوی اسپرسو یک عدد بیسکوییت با طعمی لطیف که نه تلخ و نه شیرین باشه سرو کنید.

-میکر-خانگی-فوودیروو-Foodiro-3-800x595 طرز تهیه یک فنجان اسپرسو  خانگی

یه دوست قدیمی دارم که همیشه وقتی اسپرسو درست می کنه، تا داغ داغه، خیلی سریع یک حبه قند متوسط مینداره توی فنجان. بعدش بدون هم زدن اسپرسو را می خوره. بد نیست شما هم امتحان کنید شاید خوشتون اومد.

راستی اگه چه جوری کار کردن این دستگاه براتون سوال است ؛ الان براتون یکم میگم چه جوری. اگر به عکس زیر توجه کنید کاملا مشخص است.

-سپرسو-میکر-خانگی-فوودیروو-Foodiro-1-600x600 طرز تهیه یک فنجان اسپرسو  خانگی
حرارت باعث میشه آب درون کتری پایینی موکاپات تبخیر بشه و بعد فشار بخار آب،آب درون کتری را به سمت بالا هل می دهد. اونوقت آب از درون ظرف مخروطی، از لابه لای قهوه آسیاب شده بالا میرود و نهایتا اسپرسو آماده شده وارد ظرف بالایی موکاپات می شود.

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید