دوست وفاداری است آدامس؛ همیشه همین گوشه کنارهاست، ته کیف آدم منتظر زمانی می‌ماند که نیازش داریم (مثلا وقتی با دوستی یا همکاری در رستورانی غذایی پر سیر خورده ایم). قورت هم که نمی دهیم، پس نباید چیز بدی باشد!

در واقع وقتی به تعدا دفعات مصرف این تکه‌های کوچک آدامس دقت می کنیم، متوجه می شویم که کالری زیادی با خودشان دارند. جالب اینجاست که هیچ‌وقت هم به این موضوع فکر نمی‌کنیم. راستش، بعد از اینکه بفهمید همین آدامس در درازمدت چه کالری زیادی دارد احتمالا در آینده برای از بین بردن بوی بد دهان ترجیح بدهید یک برگ نعناع بجوید.

هر تکه آدامس بدون قند (Suger free) کالری‌اش بین ۲ تا ۵ است، که به نظر اصلا زیاد نمی‌رسد. اما معمولا فقط یک آدامس نمی‌خوریم. با یک حساب سرانگشتی، با فرض دو آدامس در هر روز به مدت یک سال، چیزی بین ۱۳۴۴ تا ۳۳۶۰ کالری در سال، فقط از آدامس جذب می‌کنیم.

بله، خیلی بیشتر از چیزی است که فکرش را می‌کردید!

%da%a9%d8%a7%d9%84%d8%b1%db%8c-%d8%a2%d8%af%d8%a7%d9%85%d8%b3-3

اگر عاشق شیرینی و شکلات باشید و انواع آدامس قنددار را ترجیح بدهید، ۵ کالری دیگری را باید اضافه کنید. بدین ترتیب هر قطعه کوچک آدامس بین ۷ تا ۱۰ کالری پیدا می کند.

البته فرشته نجاتی در این بین هست: بسته به اینکه چه مدت آدامس را می‌جویم بخشی از کالری دریافتی‌اش را می‌سوزانیم. طبق گزارش «کلینیک مایو» با یک ساعت آدامس جویدن ۱۱ کالری را می‌سوزانیم، پس اگر بین ۱۵ دقیقه تا نیم ساعت آدامس بدون قند، و نیم ساعت تا یک ساعت آدامس قنددار را در دهان‌مان بچرخانیم، تقریبا کالری آن منفی می‌شود. خب، فکر می‌کنم این موضوع باعث شود اگر آدامس خوردید بیشتر آن را بجویید، نه؟

راستی، رفتن به مغازه برای خریدن آدامس هم خودش کالری می‌سوزاند!

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید