گوشت قرمز فرآوری شده، ریسک مرگ و میر را افزایش و پروتئین گیاهی،

ریسک مرگ و میر را کاهش می دهد

 آیا شما هم با پدر و مادری بزرگ شده‌اید که نیمی از بشقاب شام‌تان را با گوشت قرمز پر می‌کردند و درباره اهمیت خوردن پروتئین کافی برای بزرگ شدن و قوی شدن شما سخنرانی می‌کردند؟ یک مطالعه جدید منتشر شده در شماره اول آگوست JAMA Internal Medicine نشان می‌دهد که یک کاسه عدس و کینوآ برای بدن شما از گوشت بهتر است. کینوا نسبت به برنج سبک ‌تر بوده و راحت‌ تر هضم می‌شود به همین دلیل جایگزین مناسبی برای برنج به شمار می‌رود. دانه‌های کینوا منبعی غنی از پروتئین ، منیزیم، فیبر، فسفر، ویتامین B1، B2، B6، B9 پتاسیم، آهن و … بوده و ۹ آمینو اسید ضروری را دارا هستند. در این مقاله، دپارتمان تغذیه سالم فودیرو گزارشی علمی را در رابطه با عواقب مصرف گوشت قرمز فراوری شده برای آگاهی شما ارائه می کند.

این مطالعه، میزان دریافت پروتئین بیش از ۱۳۱۰۰۰ زن و مرد را از Nurses’ Health Study Professionals Follow-up Study را مورد بررسی قرار داده است. پس از پیگیری رژیم غذایی‌ این افراد به مدت بیش از ۳۲ سال، نویسندگان دریافتند مصرف بالاتر گوشت قرمز، به خصوص انواع فرآوری شده (سوسیس، بیکن، هات داگ، سالامی) با افزایش ریسک مرگ و میر در این افراد همراه بوده است،  در حالی که دریافت بیشتر پروتئین گیاهی ریسک مرگ و میر کمتری داشته است. پروتئین‌های گیاهی بیشترین محافظت را از مرگ و میر در اثر بیماری های قلبی نشان داده­اند، به ویژه در میان شرکت کنندگانی که دست کم یکی از عادت‌های شیوه زندگی ناسالم را داشتند: سیگار کشیدن، مصرف الکل، اضافه وزن و چاقی و عدم فعالیت فیزیکی.

-پروتئین-گیاهی-و-پروتیئین-گوشن-قرمز-و-فراوری-شده-2 عواقب خطرناک مصرف گوشت قرمز فراوری شده برای سلامتی

مینگیانگ سونگ عضو هیئت تحقیقاتی در بخش تغذیه‌ مدرسه سلامت عمومی هاروارد چان و ماساچوست می گوید: «به طور کلی، یافته های ما از اهمیت منابع پروتئین برای نتایج بلند مدت سلامتی حمایت می‌کند.» او ادامه می‌دهد: «با این که مطالعات پیشین، بیشتر بر مقدار کل پروتئین دریافتی تمرکز داشتند، غذاهایی که مردم برای دریافت پروتئین مصرف می کنند، از آن مهم تر هستند

پژوهشگران این مطالعه پیشنهاد می کنند که گوشت قرمز و فرآوری شده را با پروتئین های سالمی مانند آجیل، لوبیا، حبوبات و غلات، جابجا کنید. اگر به دنبال پروتئین حیوانی هستید، بیشتر سراغ مرغ و ماهی بروید، چرا که در این مطالعه با مرگ زودرس مربوط نشده‌اند.

-پروتئین-گیاهی-و-پروتیئین-گوشن-قرمز-و-فراوری-شده-1 عواقب خطرناک مصرف گوشت قرمز فراوری شده برای سلامتی

گیاهخواران ممکن است از این یافته‌ها خوشحال شوند، اما اگر شما در مورد توفو تردید دارید، این پیشنهادها را امتحان کنید تا کم کم پروتئین گیاهی بیشتری به رژیم غذایی خود بیفزایید:

  • خوراک گوشت مورد علاقه‌تان را با جایگزین کردن لوبیا با گوشت آماده کنید: لوبیا قرمز، نخود یا لوبیای چیتی.
  • ۳ قاشق غذاخوری کنجد به ماست صبحانه یا بلغور جو دوسر اضافه کنید.
  • یک دوم پیمانه لوبیای کنسروی به سالادهای‌تان بیفزایید.

روی ساندویچ‌های‌تان به جای پنیر، هوموس بریزید. به جای گوشت فرآوری شده، بادام، کره بادام زمینی، یا کره آفتابگردان را با نان سبوس‌دار میل کنید.

 

قبلا مقاله‎ای با عنوان “می‌توان حشرات را جایگزین گوشت گاو کرد؟” در سایت فودیرو داشتیم. اگه دوست داشتید برید و بخونین.

 

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

 

هرگونه کپی مطالب سایت فودیرو در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام  و پیگرد قانونی دارد.

یک دیدگاه بنویسید