یکی از اون خوراکی های خوشمزه ای که به جهت طعم لطیفِ شیر و کاکائویش همیشه در خاطر می ماند، شکلات­ های کیندر هستند. خصوصا تخم­ مرغ شانسی­ های خوشمزه و پر ماجرایش که نه تنها فقط بچه­ ها بلکه بزرگترهای سراسر دنیا را نیز همراه خودکرده است. برای همین امروز بنا دارم از کیندر(Kinder) برایتان بگویم.

حقیقتش اینه که من هم مثل خیلی­ های دیگه فکر می­ کردم که شکلات­ های کیندر متعلق به کارخانه ­ای به نام کیندر است. اما باید بگم که کاملا در اشتباه بودم. اونم برای سال­ های بسیار طولانی. چرا؟!؟ چون شکلات­ های کیندر در حقیقت یکی از ۴ برند متعلق به سومین کارخانه بزرگ تولیدی شکلات و شیرینی­ سازی در دنیا به نام شرکت سهامی فِرِرو (Ferrero SpA)می باشد. در اصل برای دانستن سرگذشت کیندر باید به دورانی کمی عقب­ تر از سال تولد کیندر برگردیم. حدودا اواخر دهه ۱۹۴۰ بود که پیِرا و پیِترو ، مادر و پدر میشل، مغازه شیرینی فروشی­ شون را در شهر آلبا در ایتالیا به کارخانه تبدیل کردند و بعد از جنگ جهانی دوم اولین کارخانه داران ایتالیایی بودند که با افتتاح چندین کارخانه تولیدات خود را روانه بازار کردند. جالب است بدانید که خاندان فِرِرو موفقیت اصلی خود را مرهون ترکیب دست­ ساز خامه­ ای شکلاتی پیِترو فِرِرو در سال ۱۹۴۶ هستند. این ترکیب در حقیقت مخلوطی جامد از کاکائو و فندق پیچیده شده در فویل آلومیونومی بود که در مدت کوتاهی طرفداران سینه چاک بسیاری را از آن خود کرد. سالها بعد میشل و همسرش تولید آن مخلوط پر طرفدار را  با کمی تغییر در فرمولاسون و بسته بندی آن در سال ۱۹۶۴با نام (Nutella) به طور گسترده ادامه دادند.

کیندر-تاریخچه-بیشتربدانیم-فودیرو-Foodiro.com-01

اما کیندر از کی وارد صحنه شد؟!؟ در اواخر دهه ۱۹۶۰ مادران ایتالیایی به شدت به سلامت و ارزش غذایی خوراکی­ های بچه هایشان حساس شده بودند. میشل که این موضوع را فهمیده بود با کمی فکر به ایده جدیدی برای معرفی یک محصول پرطرفدار و­ پرمزیت رسید. او دستور خوراکی را تهیه کرد که با داشتن بیشترین مقدار شیر و کمترین میزان شکلات، مواد لبنی مورد نیاز بچه ­ها را تامین کند. این محصول جدید با نام (Kinder chocolate) یا همان شکلات کیندر دومین برند از محصولات کارخانه فِرِرو بود که خیلی زود جایش را در دل همه پیدا کرد. کلمه کیندر در زبان آلمانی به معنای “بچه” است.

کیندر-تاریخچه-بیشتربدانیم-فودیرو-Foodiro.com-0۲

در ادامه در سال ۱۹۷۴ دوباره خاندان فِرِرو شاهکاری بی نظیر و هیجان انگیز را در دنیا رونمایی کردند. منظورم همان تخم­ مرغ شانسی­ های پر از هیجان کیندر است. ترکیب شکلات همراه با سورپزایرکردن بچه ­ها با اسباب بازی درون آن. در اصل میشه گفت که تخم مرغ شانسی موفق­ترین و جنجالی­ ترین خوراکی تولید شده برند کیندر در طول تاریخ فعالیت خاندان فِرِرو است.

کیندر-تاریخچه-بیشتربدانیم-فودیرو-Foodiro.com-0۶

در سال­ های بعدی شرکت سهامی فِرِرو همچنان به تولید خلافانه محصولات جدید در کارخان­جات مربوط به برند کیندر ادامه داد. از جمله: بسته بندی های شکلات کیندر که در ترکیباتش از غلات استفاده می شود که در سال ۱۹۷۶ در ایتالیا رونمایی شد و  در سال ۲۰۱۳ وارد بازار انگلیس شد. نکته خاص این محصول مزه خاصی است که از ترکیب شکلات کیندر با غلات در دهان ایجاد می شود .

کیندر-تاریخچه-بیشتربدانیم-فودیرو-Foodiro.com-0۵

یا شاید بد نباشه که اینجا از اسب آبی همیشه شاد با طعم کیندر هم یادی کنیم که این روزها در ایران هم  طرفدارهای خودش را حسابی به وجد آورده است.  (Kinder Happy Hippo) بیسکویت ترد و خوشمزه ای است به شکل اسب آبی که در دولایه کرمی با طعم کاکائو و فندق تهیه می شود. تا یادم نرفته بد نیست که بدانیدکه در ناخونک، ما این اسب آبی خوشمزه یا همان(Kinder Happy Hippo) را با جزییات بیشتری برای شما معرفی کردیم.

کیندر-تاریخچه-بیشتربدانیم-فودیرو-Foodiro.com-0۴

در انتها باید براتون بگم که درسته که تعداد کل محصولات برند کیندر فراتر از ۱۴ عدد نمی رود اما نکته مهم و جالب در مورد این برند طعم همیشگی و ثابت اش است. طعمی خوشمزه و لطیف که به دلیل وجود میزان شیر بالای آن همیشه موافقت بزرگترها را در سراسر دنیا به همراه داشته است و به بچه ها هم همیشه در عین سادگی شادی و هیجان را همراه با طعم دوست داشتنی شکلات هدیه داده است. همه این­ها حاصل فرمول و دستورهای خاص و مخفی خاندان فِرِرو است که سال هاست کسی جز اعضای آن خبری از آن­ ها ندارد.

کیندر-تاریخچه-بیشتربدانیم-فودیرو-Foodiro.com-0۳

تشکیلات خاندان فِرِرو در چهار برند نوتلا (Nutella) ، کیندر (Kinder)، آب نبات­ های تیک تاک (tic tac) و شکلات­های لاکچری فِرِرُ رُشِر (Ferrero Rocher)چیزی معادل ۱۸ کارخانه در بیش از ۴۰ کشور دنیا با بیش از ۲۱۰۰۰ هزار کارمند و درآمدی خالص بالغ بر ۹٫۵۴ بیلیون تا پایان سال ۲۰۱۵ داشته است. همچنین بزرگترین کارخانه تولید شکلات در لوکزامبورگ آلمان که معمولاً ورود به آن سخت­ تر از هر سازمان جاسوسی می باشد متعلق به این خانواده است .

کیندر-تاریخچه-بیشتربدانیم-فودیرو-Foodiro.com-0۷

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید