با گرم شدن هوا بازار یک خوردنی سرد خوشمزه حسابی داغ می شه، طوری که کمتر محفلی است که برگزار بشه و این خوراکی در آن حضور پیدا نکنه؛ و آن چیزی نیست جز بستنی.

البته که خیلی وقت ها این حضور آن چنان هم با شکوه نیست و خلاصه میشه به چند اسکوپ بستنی غلطیده روی هم در ظرف. همین شد که به ذهنم رسید امروز بستنی را بر روی کرپ که یکی از نان های خوشمزه فرانسوی است بگذارم، تا این بار حسابی از خجالت مهمان هایتان در بیایید. بستنی با نان اما به سبک آن طرف آبی ها، بستنی با نان کرپ فرانسوی.

 

خوردنی های لازم:

برای رنگ و لعاب دادن، قطعا به موادی جز بستنی هم نیاز داریم.


مواد لازم مقدار
تخم مرغ کوچک ۲ عدد
شیر ۱ لیوان
کره آب شده ۲ قاشق غذاخوری
آرد ۱ لیوان
شکر ۱ قاشق چای خوری
نمک ¼ قاشق چای خوری
کره برای چرب کردن تابه کمی
بستنی ۱ اسکوپ
توت فرنگی ۱۰ عدد
برگ نعنا چند برگ
شربت توت فرنگی ۱ قاشق غذاخوری
پودر قند کمی
وانیل (در صورت تمایل) ¼ قاشق چای خوری

اصلا کرپ چجوری درست میشه؟

برای درست کردن نان این بستنی، در ظرفی دیواره دار تخم مرغ ها را شکسته، شیر و کره آب شده را به آن اضافه می کنیم. برای گرفتن بوی زحم تخم مرغ وانیل را نیز می افزاییم و با دور کٌند همزن برقی مواد را می زنیم. دلیل استفاده از دور کند همزن این است که مواد به اطراف پاشیده نشود. سپس مواد خشک یعنی آرد، شکر و نمک را الک کرده و به مایع اضافه می کنیم و دوباره با دور کٌند هم می زنیم تا مایع یک دستی بدست آید. سپس با حرارت کم، تابه ای کوچک را کمی گرم نموده و با کره کمی چرب می کنیم. پس از آن با یک دست ۲ قاشق غذاخوری از مایع را در تابه ریخته و با دست دیگر تابه را چرخانده تا مایع تمام سطح تابه را بپوشاند. زمانی که کناره های کرپ قهوه ای شد و از روی تابه بلند شد، یک طرف آن پخته است و باید کرپ را به طرفی دیگر برگردانده تا آن طرف نیز بپزد.

 

پس روی کرپ چه می شود؟

وقتی کرپ پخته و آماده شد آن را در ظرفی قرار داده، بستنی و توت فرنگی را بر رویش گذاشته و روی آن ها شربت توت فرنگی می ریزیم. سپس پودر قند را بر روی توت فرنگی ها الک کرده و در آخر برگ های نعنا را روی آن ها قرار می دهیم. توجه شود که توت فرنگی ها باید خشک باشند تا پودر قند بر روی آن ها بماند.

 

یادتان نرود:

  • مقدار مایع درست شده برای تهیه حدود ۱۰ عدد کرپ است. پس در صورتی که از کرپ ها مقداری باقی ماند، برای مصرف آتی در فریزر نگه دارید.
  • اگر تخم مرغ هایتان کوچک نیست، حتما به جای ۲ عدد تخم مرغ از ۱ و ½ تخم مرغ استفاده نمایید.
  • در صورت در دسترس نبودن همزن برقی، می توانید از مخلوط کن استفاده کنید.
  • توجه شود که کرپ نانی نازک است و نباید بیش از ۲ قاشق غذاخوری از مایع را در تابه کوچک ریخت و باید همان مقدار مایع را به کمک چرخاندن به تمام قسمت های تابه رساند. البته که چرخاندن همزمان تابه و ریختن مایع در آن کمی کار سختی است و ممکن است چند بار اول به خوبی در نیاید، اما نا امید نشوید. همچنین در صورتی که پس از چرخاندن قسمت هایی از کرپ سوراخ ماند، آن ها را کمی مایع پر کنید.
  • این دسر را می توانید با کارد و چنگال میل نمایید.

کرپ-بستنی2

Final

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید