رابطه مصرف چربی لبنی و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی

احتمالاً وقتی در فروشگاه به قفسه محصولات لبنی می رسید، مستقیم سراغ شیرهای «کم چرب» می­ روید. اما مطالبی که این روزها در مورد چربی لبنیات نوشته می شود، ممکن است خریداران را وادار کند در برابر شیرهای یا لبنیاتی با برچسب «پرچرب» هم توقف کنند، زیرا به نظر می رسد که رابطه چربی لبنیات با سلامت قلب پیچیده‌تر از چیزی است که به نظر می رسد. با این‌که بیشتر مطالعات تاکنون بر رابطه میان چربی‌های لبنی و خطر بیماری‌های قلبی عروقی متمرکز شده‌اند، تعداد اندکی از آن ها رابطه آن را با شروع واقعی بیماری‌های قلبی عروقی بررسی کرده‌اند.

برای بررسی این شکاف در ادبیات علمی، مطالعه جدیدی توسط محققان مدرسه هاروارد چان انجام و در مجله  The American Journal of Clinical Nutritionمنتشر شده است. این مطالعه، رابطه میان مصرف چربی لبنیات و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، مانند بیماری‌های قلبی و سکته قلبی را مورد بررسی قرار داده است. محققان بیش از ۴۳،۰۰۰ مرد را از مطالعه Health Professionals Follow-Up ، ۸۷،۰۰۰ زن از مطالعه  Nurses’ Health Study و ۹۰،۰۰۰ زن در مطالعه Nurses’ Healthy Study II را برای بررسی رابطه میان چربی لبنیات و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی مورد بررسی قرار دادند. اطلاعات دقیق جمع آوری شده در طول چندین دهه به محققان اجازه داد که سیگار کشیدن، فعالیت بدنی و سایر عوامل شناخته شده تاثیر گذار بر بیماری قلبی را نیز تنظیم کنند. خبر خوب برای دوستداران لبنیات این است که نتایج نشان نداد که برخی غذاها از جمله شیر پرچرب، ماست، کره، پنیر و خامه خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهند (در مقایسه با یک رژیم غذایی زمینه ای حاوی مقدار زیادی کربوهیدرات و شکر تصفیه شده). با این حال، باید توجه داشت نتایج، حاکی از کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی هم نبود.-لبنیات-1 رابطه مصرف چربی لبنی و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی

آنچه خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی را پیش بینی می کرد «جایگزینی چربی» بود. وقتی چربی لبنی با همان مقدار کالری از چربی‌های گیاهی یا چربی‌های اشباع نشده جایگزین شد، خطر بیماری قلبی عروقی به ترتیب ۱۰٪ و ۲۴٪ کاهش یافت. افزون بر این، جایگزین کردن همان مقدار کالری از چربی لبنیات با کربوهیدراتهای سالم از غلات کامل، با ۲۸ درصد خطر بیماری قلبی عروقی کمتری همراه بود.جایگزینی چربی لبنیات با سایر انواع چربی حیوانی، از جمله گوشت قرمز، تنها ۶٪ افزایش خطر بیماری قلبی عروقی را پیش بینی کرد.

“فرانک هو” مدیر ارشد این مطالعه می‌گوید: «این نتایج نشان می‌دهد که چربی لبنیات، نوع مطلوب چربی در رژیم های غذایی ما نیست. با این حال، می‌توانیم از مقدار مناسبی از لبنیات پرچرب، مانند پنیر لذت ببریم. یک الگوی غذایی سالم، بیشتر تمایل به مصرف مواد غذایی گیاهی و چربی اشباع کمتر دارد.” او ادامه می دهد: «این نتایج به شدت از توصیه‌های موجود در مورد انتخاب چربی‌های غیر اشباع از روغن‌های گیاهی، آجیل‌، دانه‌ها، آووکادو و برخی از ماهی‌های چرب برای داشتن یک رژیم غذایی سالم حمایت می‌کنند.»


فودیرویی عزیز اینجا بخوانید : “۵ دلیل برای اثبات مفیدبودن پنیر!”


فرانک هو مصرف برخی محصولات لبنی خاص را هم توصیه نمی‌کند. مثلاً مصرف همیشگی شیر پرچرب، یا خوردن پنیر به مقدار زیاد که معمولاً هم با گوشت فرآوری شده و آرد تصفیه شده به شکل همبرگر و پیتزا مصرف می‌شود هم مطلوب نیست. در عوض، می‌توان مقدار کمی پنیر را به عنوان یک میان وعده با میوه یا نان سبوس دار مصرف کرد. به نظر می‌رسد از میان محصولات لبنی، ماست مزایای بیشتری برای سلامتی دارد. یک فنجان ماست ساده با آجیل یا میوه تازه که عطر و طعم و بافت بهتری به آن می‌دهد، می‌تواند صبحانه­ای رضایت بخش و یا میان وعده ای سالم باشد.-لبنیات-3 رابطه مصرف چربی لبنی و خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

هرگونه کپی مطالب سایت فودیرو در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام  و پیگرد قانونی دارد.

یک دیدگاه بنویسید