سبزیجات سبز همه توجه‌ها را به خود جلب کرده‌اند. مطمئناً کلم بروکلی و کلم کالی برای بدن خوب هستند ولی خانواده ای از خوردنی ها نیز وجود دارد که به همین اندازه برای بدن مفید هستند. منظورم خوردنی های به رنگ کهربایی، طلایی و مسی است که سرشار از کاروتئونیدها و رنگدانه‌های بسیار زیاد هستند و از سلامت ما محافظت می‌کنند. آنها رادیکال‌های آزاد مضر را بلعیده و التهاب را سرکوب می‌کنند و به این شکل به جنگ بیماری‌های مزمن از جمله بیماری‌های قلبی، کولیت و آسم می روند. همچنین از ساخته شدن پلاک‌های چربی در شریان‌های شما جلوگیری می‌کنند که می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی و سکته شود. کاروتئونیدها حتی نور فرابنفش را فیلتر می‌کنند که به چشمان‌تان آسیب می‌زند. تقریباً همه میوه‌ها و سبزیجات نارنجی حاوی کمی کاروتئونید هستند، اما منابع متمرکزتر در هویج، کدو، کدو تنبل، سیب‌زمینی شیرین، زردآلو، انبه و پاپایا وجود دارد. به خواندن ادامه بدهید تا دلایل بیشتری را برای خوردن خوراکی‌های نارنجی پیدا کنید.

-غذاهای-نارنجی-انقدر-خوبند-4 چرا غذاهای نارنجی انقدر خوبند

۱. سوزاندن چربی شکم :

تحقیقات نشان داده است خوردن غذاهای پر کاروتئونید می‌تواند از ذخیره‌سازی چربی اضافی، خصوصا اطراف قسمت میانی بدن جلوگیری کند.

 ۲. بهبود بینایی :

هنگامی که محققان رژیم غذایی بیش از ۱۰۰۰۰۰ مرد و زن را در مدت ۳۵ سال تحلیل کردند، دریافتند کسانی که معادل ۲ فنجان و نیم کاروتئونید در هر هفته خورده بودند، خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا پیشرفته (علت اصلی از دست دادن بینایی) را ۲۵ تا ۳۵ درصد کاهش داده بودند.

 ۳. نابود کردن سلول‌های سرطانی:

تحقیق جدیدی نشان می‌دهد گرفتن بتا کاروتن کاروتئونید از میوه‌ها و سبزیجات – نه از مکمل‌ها – می‌تواند توانایی بدن ما را برای هدف قرار دادن و نابودی سلول‌های سرطانی افزایش بدهد. تحقیق نویدبخشی وجود دارد که عنوان می‌کند خوردن سبزیجات غنی از کاروتئونید می‌تواند خطر ابتلا به سرطان پستان و روده بزرگ را کاهش دهد.

۴. تقویت ایمنی

رنگدانه‌ای که به سبزیجات نارنجی، پوششی رنگی می‌دهد همان چیزی است که بدن‌تان برای ساختن ویتامین آ استفاده می‌کند. این ماده مغذی برای سلامت سیستم ایمنی بدن حیاتی است. حتی باعث می‌شود واکسن‌ها – مانند واکسن آنفولانزا – موثرتر شود. تحقیق تازه‌ای عنوان کرده است ویتامین آ می‌تواند حفاظت‌هایی را در برابر بیماری‌های خود ایمنی مانند دیابت نوع ۱، لوپوس و ام‌اس فراهم کند.

-غذاهای-نارنجی-انقدر-خوبند-3 چرا غذاهای نارنجی انقدر خوبند

حالا چگونه بیشترین استفاده را از سبزیجات نارنجی ببریم

۱. له کردن آنها

کاروتئونید موجود در میوه‌ها و سبزیجات نارنجی در پشت دیواره سلولی محکمی قرار دارند به شکلی که فقط می‌توانیم به بخشی از آنها دسترسی پیدا کنیم. قاچ کردن، خرد کردن، ریز کردن، حتی جویدن این دیوارهای سلولی سخت را درهم می‌شکند و باز می‌کند؛ اما پوره کردن بیش از همه -تا ۶۰۰ درصد- کاروتئونید بیشتری از فقط جویدن آن آزاد می‌کند. پس پوره زردآلو را در سس سرکه بریزید یا با انبه مخلوط کنید و در اسموتی بعدی‌تان بریزید.

۲. پختن آنها

گرما دیواره‌های سلولی سرسختی را که از کاروتئونید محافظت می‌کنند نرم و شل می‌کند و باعث می‌شود آنزیم‌های گوارشی ما راحت‌تر آنها را بشکند. پس هنگامی که هویج (یا دگیر محصولات نارنجی) را می‌پزید، بدن‌تان دو برابر بتا کاروتن بیشتر جذب می‌کند. کمی روغن (حدود ۶ گرم برای هر وعده غذایی، یا حدود یک و نیم قاشق چایخوری روغن یا کره) را اضافه کنید تا روده‌تان بیشتر این رنگدانه‌های قدرتمند را جذب کند.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید