صنعت آب میوه سالانه میلیاردها دلار سود به جیب می‌زند. آب پرتقال، با بیش از نیمی از کل فروش در آمریکا، تاج سر آب میوه‌ها است.

دهه‌ها است که آب میوه از یک هاله سلامتی حظ می‌برد که نه فقط بازاریاب‌های هوشمند بلکه حتی خود دولت، برایش جعل کرده است؛ این در حالی است که شواهد بی‌حد و حصری داریم که آب میوه مثل میوه نیست. وزارت کشاورزی آمریکا که به ترویج کشاورزی آمریکا کمک می‌کند، نمی‌تواند علنا به مصرف‌کنندگان بگوید دیگر آب میوه نخورند، چون اینکار به تولیدکنندگان آمریکا لطمه می‌زند.

سال‌ها است که وزارت کشاورزی آمریکا اجازه داده، آب میوه به عنوان میوه خورده شود. دستورالعمل‌های رژیمی ۲۰۱۵ وزارت کشاورزی آمریکا به ترویج آب میوه ادامه داده است: «الگوهای غذایی سالم شامل میوه‌ها، به خصوص میوه‌های کامل می‌شود. گروه غذایی میوه شامل میوه کامل و آب میوه صد در صد است.» به این ترتیب، ۵۰ درصد از آمریکا بیشتر از نیمی از میوه خودشان را به شکل آب میوه جذب می‌کنند!

%d9%be%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%84-%db%8c%d8%a7-%d8%a2%d8%a8-%d9%be%d8%b1%d8%aa%d9%82%d8%a7%d9%842

مشکل آب پرتقال در مقایسه با پرتقال واقعی:

۱. آب پرتقال حتی وقتی که ۱۰۰٪ تازه و توسط خود ما گرفته شده باشد، دوز قند غلیظ شده‌ای دارد که بدن به سرعت هضم می‌کند. این قند به سرعت سطح قند خون ما را بالا می‌برد و به لوزالمعده‌مان فشار می‌آورد.

۲. آب میوه یکی از مهم‌ترین مواد مغذی را که میوه کامل فراهم می‌کند، یعنی فیبر، در خود ندارد. ساختار سلولی میوه کامل، قند آن را «تحت کنترل» می‌گیرد و در نتیجه باعث هیچ افزایش قند خونی نمی‌شود.

۳. آبمیوه‌گیری کل میوه و مصرف آب میوه بدون فیلتر کردن از لحاظ نظری می‌تواند فیبر را در نوشیدنی حفظ کند. اما عمل گرفتن آب میوه لایه‌های فیبری که در میوه هست را می‌شکند.

۴. در حالی که قطعات کامل میوه دهان‌ ما را مشغول و شکم‌مان را خوشحال می‌کند، آب میوه باعث می‌شود مقدار بیشتری بنوشیم. درست کردن یک فنجان آب پرتقال سه پرتقال می‌خواهد. ما این فنجان آب پرتقال را کمتر از ۲۰ ثانیه سر می‌کشیم و بعد پشت بند آن یک فنجان دیگه برای خودمان می‌ریزیم. همین را با زمانی مقایسه کنید که سه پرتقال را می‌خوریم حتی اگر برای‌مان پوست آنها را گرفته و قاچ کرده باشند. حالا شما بعد از خوردن سه پرتقال، سه پرتقال دیگه می‌خورید؟

خلاصه اینکه: آب بنوشید و میوه بخورید و آب میوه را بگذارید برای مناسبت‌ها و میهمانی ها.

 

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید