ورزش کنید !

ورزش و فعالیت بدنی منظم خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، سکته مغزی، فشار خون بالا، پوکی استخوان و برخی از سرطان‌ها را کاهش می دهد.

افزون بر خوردن غذاهای با کیفیت، فعالیت بدنی و ورزش نیز می‌تواند شما را در حفظ یک وزن سالم یاری کند.
انجام فعالیت بدنی منظم یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای سلامت‌تان انجام دهید. این کار، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت، سکته مغزی، فشار خون بالا، پوکی استخوان و برخی از سرطان‌ها را کاهش می دهد و همچنین می‌تواند به کنترل استرس، بهبود خواب، بهبود خلق و خو، حفظ وزن مطلوب کمک کند، و حتی خطر فراموشی را در افراد مسن کاهش دهد و عملکرد شناختی‌شان را بهبود بخشد.


آیا تا به حال با شکم خالی وررزش کرده اید؟ :

“۸ چیزی که باید قبل و بعد ورزش بخورید”


البته برای دیدن دستاوردهای واقعی سلامتی‌تان لازم نیست حتما ورزش‌های سنگین و حرفه‌ای انجام دهید. یک پیاده‌روی تند آن هم در پنج روز از هفته چیزی است که بیشتر مردم به آن نیاز دارند. در مورد ورزش کردن باید گفت حتی مقدار خیلی کم آن از هیچ بهتر است.

رخوت زیاد و فعالیت بدنی کم حتی برای افرادی که ورزش منظم دارند نیز می‌تواند آسیب‌زا باشد.
فعالیت بدنی منظم به به بهبود عملکرد بدن کمک می کند، بیماری قلبی، دیابت و بسیاری از بیماری‌های دیگر را دور نگه می‌دارد و یکی از اجزاء کلیدی کاهش وزن است).

مقدار دقیق ورزشی که برای دستیابی به وزن سالم یا حفظ آن نیاز دارید، بسته به رژیم غذایی فرد و ژن‌هایش متفاوت است. “کالج آمریکایی پزشکی ورزش” و “انجمن قلب آمریکا” بر این باورند که “فعالیت بیشتر احتمال موفقیت را افزایش می‌دهد”.1 ورزش کنيد !

به چه مقدار ورزش نیاز دارید؟ دستورالعمل‌های مربوط به فعالیت فیزیکی  (از جمله نرمش‌های قدرتی و کششی) به ما می‌گویند که چقدر باید تحرک داشته‌باشیم. حواس‌تان به ایمنی ورزش هم باشد.

فعالیت‌ بدنی همچنین به حفظ کاهش وزن کمک می‌کند.

 در میان نزدیک به ۳۷۰۰ مرد و زن که بخشی از فهرست ملی کنترل وزن هستند، گروهی که بیش از ۱۳ کیلوگرم پوند را از دست دادند و دست کم یک سال توانستند وزن شان را حفظ کنند،‌ به‌طور میانگین حدود ۴۰۰ کالری در روز را با فعالیت بدنی می سوزاندند. این معادل روزی ۶۰ تا ۷۵ دقیقه پیاده‌روی سریع یا ۳۵ تا ۴۰ دقیقه دویدن روزانه است. اما این قضیه از فرد به فرد کمی متفاوت است؛ بعضی‌ها برای پایین نگه داشتن وزن به فعالیت بدنی بیشتری نیاز دارند و بعضی ها به فعالیت بدنی کمتر.

هزینه‌ای که باید بابت عدم فعالیت بدنی پرداخت کنید چقدر است؟

ورزش و فعالیت بدنی برای بدن سودمند است، در حالی که یک شیوه زندگی رخوت‌آلود و بدون فعالیت، دقیقاً برعکس عمل می‌کند. یعنی احتمال ابتلا به اضافه وزن و بعضی از بیماری‌های مزمن را افزایش می‌دهد.

تنها حدود ۳۰ درصد از آمریکایی‌ها گفته‌اند که دراوقات فراغت‌شان فعالیت بدنی منظم دارند و حدود ۴۰ درصد از آمریکایی‌ها گفته‌اند برای انجام ورزش اصلا وقت آزاد ندارند.

«مطالعه سلامت پرستاران» میان تماشای تلویزیون و چاقی ارتباط مستقیم پیدا کرد. پژوهشگران بیش از پنجاه هزار زن میانسال را به مدت شش سال تحت نظر قرار دادند و عادت‌های غذایی و فعالیتی آنها را بررسی کردند. یافته‌ها نشان داد زنانی که روزی دو ساعت تلویزیون تماشا می‌کردند، ۲۳ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به چاقی و ۱۴ درصد بیشتر در معرض ابتلا به دیابت هستند. حتی زنان که با پشتکار ورزش می‌کردند، صرف‌نظر از اینکه در اوقات فراغت‌شان چقدر فعالیت بدنی یا پیاده‌روی داشتند هرچه بیشتر تلویزیون تماشا می‌کردند، احتمال افزایش وزن یا ابتلا به دیابت درشان بالاتر می‌رفت. نشستن‌های طولانی در محل کار نیز خطر ابتلا به چاقی و دیابت را افزایش می‌داد.

پژوهشگران دانشگاه علوم پزشکی توکیو دریافتند در افراد مسن، صرف نظر از اینکه توصیه‌های مربوط به فعالیت بدنی را رعایت کنند یا نه، میان کاهش زمان تماشای تلویزیون و کاهش خطر ابتلا به اضافه وزن و چاقی رابطه وجود دارد. این مطالعه ۸۰۶ شرکت کننده ۶۵ تا ۷۴ ساله را تحت نظر قرار داد. شرکت کنندگان بر اساس زمانی که به تماشای تلویزیون اختصاص می‌دادند دسته بندی شدند. شرکت‌کنندگانی که کمتر تلویزیون تماشا می‌کردند کمتر دچار اضافه وزن یا چاقی می‌شدند.

مطالعه دیگری اثرات جهانی عدم فعالیت را بر افزایش بیماری‌ها تحلیل کرد.  پژوهشگران این مطالعه تخمین زدند عدم فعالیت فیزیکی علت ۶٪  بیماری‌های قلبی، ۷٪ دیابت نوع ۲، ۱۰٪ سرطان پستان و ۱۰٪ سرطان روده را تشکیل می‌دهد. عدم فعالیت باعث ۹٪ مرگ و میر زودرس می شود. این آمار سرسام‌آور خطرات واقعی مرتبط با عدم فعالیت را در چشم‌انداز جهانی نشان می‌دهد.2 ورزش کنيد !

زمان نشستن

ـ اخیرا مطالعات نشان داده‌اند که افرادی که روزانه بیشتر وقت خود را صرف تماشای تلویزیون، نشستن و یا راندن اتومبیل می‌کنند بیشتر از افراد فعال در معرض خطر مرگ زودرس قرار دارند . پژوهش‌ها حدس می‌زنند ساعت‌های طولانی نشستن ممکن است متابولیسم افراد را به گونه‌ای تغییر دهد که دچار چاقی، بیماری قلبی، دیابت و سایر بیماری‌های مزمن شوند. همچنین ممکن است که نشستن نشانگر یک یک شیوه زندگی رخوت‌آلود و کم تحرک باشد. افزون بر این، فعال ماندن، اثرات مضر نشستن‌های طولانی را کاهش نمی‌دهد. همچنان که برای فعالیت روزانه‌تان برنامه‌ریزی می‌کنید، یادتان نرود که کاهش زمان نشستن به اندازه افزایش زمان ورزش اهمیت دارد.

 

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیرو در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

 

 

 

 

یک دیدگاه بنویسید