فروش مواد غذایی که ظاهر زیبایی ندارند و یا ایرادات ظاهری دارند در چند سال اخیر رشد بسزایی داشته است. این اتفاق پسندیده به منظور کمک به کاهش دور ریز مواد غذایی صورت گرفته است . از طرفی نه تنها خوردن اینجور مواد غذایی به محیط زیست کمک می کند بلکه گفته می شود که میوه ها و سبزیجات کرم خورده حتی گزینه های سالم تری نسبت به میوه ها و سبزیجات کرم نخورده هستند!

حالا وال مارت (WalMart)، بزرگترین فروشگاه خواروبار فروشی آمریکا، چند وقتی است که دست به کار شده است و می خواهد این نوع مواد غذایی را به فروش برساند. در بیانیه ای که در وبلاگ والمارت در هفته گذشته انتشار یافته، عنوان شده که قرار است، وال مارت در ۳۰۰ فروشگاه خود در فلوریدا سیب هایی را به فروش برساند که بر روی آنها نوشته شده «من زیبا هستم». ظاهر این سیب ها ممکن است نامطلوب به نظر برسد اما طعم آنها ظاهرا به خوشمزگی سیب های کرم نخورده است. این سیب هاقرار است در ۱۲ گونه و در بسته های ۵ پوندی به فروش برسند.

وال مارت در حال حاضر سیب زمینی هایی که ظاهر زیبایی ندارند را با عنوان «اسپاگلیز»(Spuglies) در ۴۰۰ فروشگاه خود در تگزاس  به فروش می رساند. هم چنین فروشگاه زنجیره ای وال مارت در انگلستان، «میوه های خراب جعبه ای » را به فروش می رساند. این جعبه ها، جعبه های ۱۱ پوندی هستند که حاوی مواد غذایی با ظاهر زشت می باشدکه با تخفیف به فروش می رسند.

همچنین سایت NPR از جوآن برکِنکَمپ (Joanne Berkenkamp) وکیل ارشد مواد غذایی و کشاورزی در شورای دفاع از منابع طبیعی، در رابطه با دور ریز مواد غذایی در آمریکا  سوال کرده است. براساس اظهار نظر برکنکمپ:”اسناد مشخصی در رابطه با مقدار دور ریز مواد غذایی به خاطر ظاهر ناخوشایند آنها در دسترس نیست، اما خبر خوش آنکه ما با پرس و جوهایی که از باغبان ها و صاحبان مزرعه داشتیم، دریافتیم که در سال جاری  دور ریز مواد غذایی با ظاهر ناخوشایند نزدیک به ۲۰% کاهش یافته است”.

با تلاش وال مارت برای ایجاد فضای دوستی با محیط زیست، امید است میوه ها و سبزیجات با ظاهر ناخوشایند بیشتری از دور زیر شدن نجات یابند و میزان فروش آنها در فروشگاه ها افزایش یابد.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید