این روزها با کمی چرخ توی مغازه ها و خرج کمی دقت و کنجکاوی متوجه می شوید که گوشه بسته بندی اکثر خوراکی های خوشمزه عکس یک پرنده نقش بسته که در حال غذا دادن به جوجه هایش است.

خب فکر کنم خیلی هم سخت نیست که حدس بزنید منظور من از اون عکس پرنده و لانه اش همان لوگوی شرکت نستله است. بله امروز بنا دارم از شرکت نستله برایتان بگویم. در واقع از سرگذشت یکی از بزرگ‌ترین و پرمحصول‌ترین تولیدکنندگان خوراکی از ازل تا به امروز.

داستان موفقیت جهانی و ماندگار شرکت نستله امروزی در حقیقت از همکاری یک کارخانه اروپایی کوچک شیر تغلیظ شده در “چام” (Cham) سوئیس و نوآوری یک داروساز آلمانی خلاق و انسان­دوست به نام هنری نستله در منطقه ی”وِوِی” (Vevey) سوئیس آغاز شد. نوآوری آقای نستله در سال ۱۸۶۷ برای نجات جان کودکانی که امکان مصرف شیرمادر را نداشتند با ساختن ترکیبی به نام “فارین لاکته” اولین جرقه تاسیس این کارخانه بود. بعد از آقای هنری افرادی که جایگزین او شدند راه او را ادامه دادند. در این راستا در سال ۱۹۰۵، کارخانه شان را  با کارخانه شرکت شیر تغلیظ Anglo-Swiss (آنگلو-سوئیس) در شهر Cham سوئیس ادغام نمودند و این شروع آرامی بود برای برپایی امپراتوری بزرگ و جهان‌گیری که همگان آن را امروز به نام گروه نستله می شناسند.

-نستله-فودیروو-foodiro-0۲ نستله؛سبدی پر از خوشمزه های رنگارنگ

شرکت نستله امروزی تحولات زیادی را از سال ۱۹۰۵ تا به حال  از سرگذرانده و در گذر زمان خودش را با تولید خوراکی های جدید همیشه به روز نگه داشته است. ازجمله مهمترین این تغییرات می‌توان به تغییر شکل لوگو در چند مرحله و اسم آنها از نستله و آنگلو-سوئیس به گروه نستله اشاره کرد.

-نستله-فودیروو-foodiro-06 نستله؛سبدی پر از خوشمزه های رنگارنگ

یکی از اتفاقات برجسته در تاریخچه  نستله‌، به سلامت گذشتن آنها از دو جنگ جهانی اول و دوم بود. نتیجه تلاش نستله ‌ای ها در طول جنگ جهانی اول، دو برابر کردن ظرفیت کارخانه های تولید کننده شیر تغلیظ شده‌شان و بدست آوردن دل سربازان جنگ بود. جالب است که بدونید این روزها در سرگذشت نستله  به نام عصر زیبا “Beautiful age” ثبت شده است .

در دهه ۱۹۳۰ آنها رویکرد تولیدات خود را به سمت تولید خوردنی‌هایی همراه با ویتامین و اصطلاحاً مناسب برای سلامتی بردند و اتفاق جالبی که این دهه با آن به پایان رسید عرضه نسکافه بود. نسکافه در آن زمان در قوطی‌های فلزی به صورت عصاره پودری از قهوه خالص روانه بازارشد که به سادگی با افزودن آب داغ آماده خوردن می‌شد. اما جالب‌­تر آن است که بدانیم که ایده اولیه تولید نسکافه متعلق به شرکت نستله نبود. در حقیقت ایده اولیه تولید نسکافه از آنجایی می‌آید که دولت برزیل از این شرکت خواسته بود تا محصولی را طراحی کند که این دولت بتواند به کمک آن از مازاد تولیدات قهوه اش درآمد داشته باشد.

-نستله-فودیروو-foodiro-0۳ نستله؛سبدی پر از خوشمزه های رنگارنگ

با شروع جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹ دوباره نستله ای‌ها رکوردی ماندنی را در تاریخ صنعت غذایی دنیا رقم زدند. این بار با ورود آمریکایی‌ها به جنگ، نسکافه- محصول نه چندان پرطرفدار نستله- دل سربازان آمریکایی را هدف رفت؛ در پایان جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۴۵ این محصول در اروپا و ژاپن هم طرفداران پر و پاقرص خود را پیداکرد. شروع دهه ۱۹۴۰ همراه با عرضه گسترده نسکافه و پایان این دهه همراه با عرضه (Nestea) نِس‌تی  واضافه شدن کارخانه سوپ های خشک و آماده مگی به مجموعه شرکت نستله بود.
در سال­های بعد از جنگ جهانی  دوم موتور شرکت نستله برای بزرگ شدن  و تبدیل به یک غول تولیدکننده مواد غذایی شدیدا سرعت گرفت. آنها با خرید انواع و اقسام کارخانه‌ها خود را به یک گروه تولیدی عظیم الجثه در سراسر جهان تبدیل کردند تا آنجا که امروزه با داشتن بیش از ۴۴۷ کارخانه در ۱۹۴ کشور دنیا و مالکیت چیزی معادل  ۸۰۰۰ برند با ارزش سهامی معادل۲۳۳ میلیارد دلار در رتبه ۹ در فهرست فایننشل تایمز جهانی ۵۰۰ ایستاده‌اند.

از جمله برندها و محصولات آشنای گروه نستله در صنعت غذایی برای من و شما می توان به سِرِلاک Cerelac، آب معدنی نستله، انواع غذای غله­ای(cereal)، چوکاپیک(Chocapic)،کیت­کت، اسمارتیز، انواع قهوه از جمله نسکافه گلد، نسکافه بدون کافئبن، نسکافه سبز، پودرهای نسکافه سریع، کافی میت و  Nespresso،پودر شیر نیدو، پودر شیرکاکائو نسکوئیک اشاره کرد.از جمله برندهای غیر مرتبط به صنایع غذایی نیز می توان به دو شرکت شرکت لوازم آرایشی و بهداشتی L`Orealو Alconاشاره کرد.

-نستله-فودیروو-foodiro-0۶ نستله؛سبدی پر از خوشمزه های رنگارنگ

البته شرکت نستله فقط بخشی از سهامL`Orealو Alcon را در مالکیت خود دارد ولی همین بخشی از سهام هم در ابتدا این خرید کار دست نستله داد و  به اعتماد مردم به آنها ضربه وارد کرد. چرا؟! چون مردم دچار تردید شدند که آیا کارخانه ای که دستی بر تولید لوازم آرایشی دارد می‌تواند همچنان رفتاری متعهدانه در بازار غذای کودک داشته باشد؟! این شد که در سال ۱۹۷۷ مردم محصولات این کارخانه را بایکوت کردند. در واکنش به این اتفاق، نستله هم برای برگرداندن اعتماد مردم کد سازمان WHO (انجمن سلامت دنیا) را بر روی محصولات مربوط به کودکان شیرخواره درج کرد و با این کار اولین شرکت در دنیا نام گرفت که این کد را بر روی محصولات خود درج کرد و به این وسیله دوباره محبوبیت خود را به دست آورد.

-نستله-فودیروو-foodiro-0۴ نستله؛سبدی پر از خوشمزه های رنگارنگ

در سال‌های بعد از ۲۰۰۵ شرکت نستله فعالیت خود را بیشتر در بحث تحقیق و بالابردن کیفیت و سلامت محصولات خود متمرکز کرد. برنامه‌هایی برای ماندگار کردن قهوه و کاکائو با کیفیت بالا  از جمله فعالیت‌های مهم این شرکت در سال‌های اخیر بود. به قول خودشان از سال ۲۰۰۵ تمام تمرکزشان را بر روی تقویت فعالیتشان در بخش‌های سنتی و فرمولاسیون‌های موادغذایی سالم و مغذی برای شیرخواره‌ها، مواد غذایی یخ زده و بالا بردن ارزش غذایی مواد غذایی مورد مصرف در پزشکی گذاشته‌اند و باید گفت که امروز نستله از جمله شرکت‌هایی است که برای بالا بردن سلامت مردم تلاش می‌کنند.

-نستله-فودیروو-foodiro-0۵ نستله؛سبدی پر از خوشمزه های رنگارنگ

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید