اگر دو پست گذشته «نبرد غذافروشان آنلاین» را پیگیری کرده باشید حتماً خبر دارید که سایت غذانت در نبرد با سایت زودفود شکست سنگینی را متحمل شد و از دور مسابقات حذف شد.

امروز در سومین پست این سریال پست ها بنا دارم که از سایت reyhoon.com برایتان بگویم. سایتی که قدیمی نیست و شاید کمی بیش از یکسال است که وارد این بازار شده است. نمی دانم می شناسیدش یا نه، اما به هر حال نسبتاً معروف است و در عِداد سایت های شناخته شده در این حوزه به حساب می آید. زمزمه هایی هم پیرامونش است در گوشه و کنار که سرآوا پارس-همان که سهام دار دیجی کالا و کافه بازار و … است- در آن سرمایه گذاری کرده است. البته که تبلیغات آنلاینِ نسبتاً گسترده و پر خرجی که مدتی پیش راه انداخته بود هم خودش به نوعی مهر تاییدی است بر این مدعا. بگذریم!

از سایت بگویم برایتان. دامنه سایت –reyhoon.com- دامنه خوبی است. هم بامزه است و همه ساده است و هم به آسانی به ذهن سپرده می شود. کلاً اسم دوست داشتنی دارد. از طرفی نوشتنش هم راحت است و نیاز به دقت و آشنایی قبلی ندارد. در کنار اسم خوب، لوگوی خوبی هم دارد؛ دو برگ ریحون، یک سبز و دیگری بنفش که روی هم قرار گرفته اند.

وارد سایت ریحون که می شوی، ذوق می کنی. سایت قشنگی دارد و همه چیز مینیمال اما زیباست. زیبایی در عین سادگی. صفحه اولِ خیلی خوبی دارد و تصویری زیبا برای این صفحه انتخاب شده است؛ بشقابی خالی و در کنارش کارد و چنگال، حس انتظار برای سرو شدن غذایی خوشمزه را می دهد. در وسط عکس هم، همان سرچ باکس معروف تمام سایت های سفارش آنلاین غذا قرار دارد؛ با این تفاوت که ساده تر است و فقط بر مبنای آدرس محله سرچ می کند و دیگر نوع غذا و رستوران و غیره و ذالک را نمی پرسد. یک چیزی که ریحون دارد و دیگر سایت ها نداشتند این است که به مجرد ورود چنانچه به سایت اجازه دسترسی به لوکیشن خود را بدهی، آدرس مکان شما را خود به خود پیدا می کند و درج می کند در باکس سرچ و دیگر فقط می ماند که دکمه جستجو را فشار دهی. نه که حالا این که گفتم قابلیت عجیب و غریبی باشد، نه اما بامزه است.

ریحون4

قسمت های پایین سایت کمی خلوت یا شاید بهتر است بگویم کچل است و می شد که پُر تر باشد. یک سری کامنت و رپورتاژ آگهی و شبکه های اجتماعی و تبلیغ اپلیکیشن اندرویدی سایت. خیلی در صفحه اولش خبری نیست. حال بگذارید ببینیم در صفحات بعدی سایت چه می گذرد.

یک محله انتخاب می کنم و دکمه جستجو را می کوبم…

 

صفحه دُیّم سایت هم بسیار خلوت و ساده است. طراحی سایت داد می زند که مدیرانش از شلوغی بیزارند و دوست داشته اند که سایتی داشته باشند که خلوت و شُسته رُفته باشد. در صفحه دوم سایت، لیست رستوران ها بر اساس محله ای که انتخاب شده به صورت کاشی کاشی(باکس باکس) لیست شده است. در هر باکس یک عکس از غذای رستوران است و در وسطش لوگوی رستوران و در زیرش توصیفی چندخطی پیرامون رستوران. اگر خوش شانس باشی و متوجه بشوی، علامت هم زده است که آیا رستوران سفارش می گیرد یا نه. هم چنین درج شده است که رستوران چه سبک غذاهایی را شامل می شود.

ریحون3

اما خیلی چیزهای لازم هم  در این باکس ها ذکر نشده؛ مثلاً آدرس رستوران معلوم نیست، مدت زمان تحویل معلوم نیست. یا اگر ارسال مشمول هزینه می شود، میزانش در این صفحه مشخص نیست. به نظر یک مقدار ناقصی دارد و باید اطلاعات بیشتری را در همان نگاه اول به مشتری انتقال می داد تا مجبور نشود به صفحات جلوتر برود. یک ایراد دیگری که دارد این است که یافتن دکمه بازگشت از صفحه دو به صفحه یک، سختی کشیدن می خواهد چرا که دکمه مشخصی ندارد و فقط در حالتی که بخواهی آدرس را تغییر دهی، سایت به صفحه اول بر می گردد. حتی بر روی لوگوی بالای سایت هم که کلیک می کنی باز همان صفحه را ریفرش می کند.

بعد از اینکه رستورانی را گزیدی و به صفحه مربوطه اش هدایت شدی، منو رستوران به صورت باکس های  تصویری(البته اگر عکس غذا موجود باشد) می آید که قیمت هم در زیرش درج شده است. آدرس و مدت زمان تحویل و این جور چیزها هم همه موجود است. این صفحه هم خیلی ساده است. کلاً کار کردن با سایت برای مادربزرگ من هم راحت است و این طبعاً خیلی مزیت بزرگی است. البته که خیلی از آپشن های بعضاً حتی ضروری مثل اظهارنظر کاربران که سایتی مثل زودفود و یا حتی غذانت دارد را ندارد، اما سادگی هم برای خودش طرفداران بسیاری دارد.

ریحون2

از لحاظ تعدا رستوران هایی که در مناطق پوشش می دهد نسبتاً خوب است. کمتر از زودفود اما به هر حال پوشش می دهد. هم چنین فقط در تهران فعالیت می کند و هنوز کشوری نشده است. رک بخواهم بگویم، از زودفود عقب تر است و جا دارد تا به او برسد اما ضعیف اصلاً نیست و نشانه های حرفه ای بودن، زیاد دارد.

اجمع بندی این است که ریحون هم علی رغم همه شایستگی هایش در برابر زودفود حرفی برای گفتن ندارد اما حقش هم نیست که از دور مسابقات حذف شود چون هنوز معلوم نیست که چیلیوری و بدوفود چگونه سایت هایی هستند. شاید که ریحون از آن ها بهتر باشد.

پس همین جا شکست ریحون به زودفود را اعلام می کنیم اما ریحون را کماکان در کوران مسابقه نگه می داریم.

نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

یک دیدگاه بنویسید