و حال رسیدیم به مرحله دُیّم، جایی که قرار است در ادامه بررسی سایت های آنلاین سفارش غذا، سایت اینترنتی ghazanet.com را مورد واکاوی قرار دهیم. تازه ابتدای کار هستیم و بررسی سه سایت دیگر در پیش رو است و هنوز نمی توان حدس زد که چه سایتی دیگران را پس می زند و تا انتهای این مبارزه می ماند و مدال را به گردن می آویزد. پس با ما باشید در دومین پست نبرد غذا فروشان آنلاین.

راستش تا قبل از تصمیم گیری پیرامون نوشتن این پست های سریالی، غذانت را نمی شناختم. نمی دانستم اساساً چنین سایتی وجود دارد و فعالیت می کند. غذانت ظاهراً تازه وارد مارکت شده و یا اگر قدمت دارد، چراغ خاموش پیش رفته است و آن چنان که رقیبانش اسم و رسم دارند، او ندارد؛ امّا در سرچ گوگل، دوش به دوش دیگر سایت های موجود می آید. بالای بالا که نه اما در ردیف پنجم نمایان است.

غذانت اسم خیلی خوبی ندارد. باحال نیست و نمی چسبد. نمی دانم می دانید یا نه اما پیدا کردن یک دامنه خوب که قبلاً هم توسط دیگران تصاحب نشده باشد، کاری کم از کشورگشایی های نادرشاه افشار نیست. لیست تهیه می کنی، کرور کرور اسم می نویسی با هزار و یک امید و آرزو؛ می نشینی که یکی را ثبت کنی. هر اسمی را که می زنی یک شیرپاک خورده داخلی یا خارجی، پیش از شما به ثبت رسانده است. هرچه می زنی اِشغال شده است و آخرش نالان می روی به سراغ اسم هایی که کمتر دوست داری، اما ثبت نشده است و اصطلاحاً خالی است. این را گفتم که یک جورایی با دوستان غذانت همدردی هم کرده باشم. این حرف ها به کنار، به هرحال نسبت به رقبایش دامنه جذابی ندارد. البته که طریقه نوشتن آدرس سایتش ساده است و می شود گفت که همه یکسان تایپش می کنند.

تِم سایت غذانت، قرمز است و در بیشتر قسمت های سایت این رنگ به چشم می خورد. به هر حال سایت فروش غذا است و باید با این رنگ، اشتها ایجاد کند و ناخودآگاه مشتری را گرسنه نماید. ظاهر سایت اما اصلاً جذاب نیست. همه چیز تو هم تو هم است و نفس آدم می گیرد. شاید هم البت من پا به سن گذاشته ام و پیرشده ام ننه! خیلی همه چیزش به هم پیچیده است و حس خوبی از تماشایش به آدم دست نمی دهد.

مثل رقبایش، سایت را با باکس سرچ آغاز کرده و در زیرش باکس شمارش معکوس قرعه کشی و نظر کاربران و در زیر آنها باکسی بزرگ با عنوان «درباره غذانت». شاید بزرگترین باکس «درباره ما» دنیا ! چرا این وسط است و انقدر هم گنده، نمی دانم!

غذانت-2

غیر از این باکس ها، باز هم چندین باکس اعم از تخفیف ها و رستوران ها و پر امتیازترین ها و غیره دارد. همه دکمه و باکس ها هم افکت دارد و نشانگر موس که رویش می رود، یکی می چرخد و یکی می رقصد و آن دیگری رنگ عوض می کند و یکی دیگر بالا می پرد. شهربازی است فی الواقع! سایت جداً شلوغ است و حوصله آدم را سر می برد و میل خرید را در مشتری می کُشد.

یکی از تفاوت های غذانت با زودفود این است که غذانت صرفاً رستوران های تهران را پوشش داده است و فعلاً با شهرستان کاری ندارد. البته که در تهران هم پوشش خیلی مناسبی ندارد و تعداد رستوران های طرف قراردادش به مراتب از زودفود کمتر است. مثلا محله آجودانیه را که سرچ می کنی، پس از چند مورد اول بقیه را از رستوران های سعادت آباد لیست می کند.

صفحه دوم و سوم سایت که در واقع صفحاتی است که بعد از پر کردن باکس سرچ صفحه اول نمایان می شود نیز ظاهر خیلی خوبی ندارد. بالای صفحه به شدت شلوغ است و فونت ها همه فونت های بدی است. اینجا هم همه چیز قر و قاطی و تو هم تو هم است. از لحاظ امکانات و قابلیت چیزی کم ندارد. هم منو آنلاین و هم ساعات پذیرش سفارش و هم نظر کاربران و هم آدرس و هم پرفروش ها و هم کلی چیز دیگر؛ اما از بس شلوغ است، چشم درد می گیری تا سفارشی را ثبت کنی.

غذانت3

به نظرم غذانت باید تغییراتی اساسی در ظاهر سایتش بدهد و کلی از این شلوغ کاری ها و افکت ها و رنگ عوض شدن ها را از سایت حذف کند. این قبیل مخلفات جز اینکه فضای تصویری سایت را سنگین و مشتری را دلزده و خسته کند، موهبتی دیگر به ارمغان نخواهد آورد.

حرفی دیگر نمانده جز اینکه بگم غذانت با عملکرد ضعیفی که از خودش نشان داد همین جا از دور مسابقات حذف شد و زودفود با فاصله ای نجومی به مرحله بعدی راه پیدا کرد. منتظر باشید تا ببینید حریف بعدی در مصاف با زودفود چه در چنته دارد.

نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

یک دیدگاه بنویسید