تا حالا برایتان پیش اومده که غذای خود را به صورت آنلاین سفارش بدید؟ حالا یا ناهار یا شام، یا شایدم حتی صبحانه!؟ وقت هایی که در خانه هستید و حوصله آشپزی ندارید و یا زمانی که در محل کارتان هستید؟ اگر پاسختان مثبته پس احتمالاً باید سایت های معروف سفارش آنلاین غذا را بشناسید.Zoodfood.com و  chilivery.com و reyhoon.com  و شاید چندتای دیگر. به نظرم کلاً چیز جذابی است؛ اینکه به راحتی وارد سایت می شوی و به راحتی رستوران های نزدیک خود را می جوری از بین همه، یکی را بر اساس نوع غذا و سبک و سیاق و قیمت و حتی اظهارنظرهای دیگران، انتخاب می کنی و دست آخر هم سفارش می دهی. چیز جالبی است که یک عالمه حق انتخاب داری و به راحتی می توانی با چند کلیک هر چه دوست داری سفارش دهی.

برای همین به ذهنم خطور کرد که در چند پست سریالی در طول یکی دو هفته، این سایت ها را بررسی کنم و ببینیم کدام یک بهتر کار می کند. قیاسی که شاید در نهایت منجر به رتبه دادن و به قول خارجی ها رنک کردن هم بشود. این چند پست سریالی را می شود به نوعی نبرد این برندها دانست. اینکه کدام یک، حریفان را از میدان بدر می کند و بر صدر جدول تکیه می زند را امروز، من هم نمی دانم اما به زودیِ زود هم شما و هم من خواهیم دانست…

در این مسیر، امروز را به zoodfood.com اختصاص دادم. آن چه در ادامه می خوانید اولین پست از پنچ گانه «نبرد غذافروشان آنلاین» است.

Zoodfood.com که زین پس زودفود نوشته می شود جزو اولین های این بیزنس است. زود فود وب سایتی است که امروز در مالکیت گروه شرکت های روماک-همان مالک بامیلو و…- قرار دارد و مدتی است خیلی سروصدا به پا کرده است. یک دوره ای در حدود یک سال پیش هم بسیار هزینه تبلیغات و به نوعی حتی ریخت و پاش کرد. تبلیغات آنلاین و چاپی گسترده، کدهای تخفیف باورنکردنی و کمپین های مشترک با سایت های مثل سینماتیکت، تنها گوشه ای از اتفاقات رخ داده در این زمینه بود. امروز می توان گفت که زودفود معروف ترین برند ایرانی برای سفارش آنلاین غذا است و در سرچ گوگل هم در صدر می آید.

زودفود آدرس اینترنتی خوبی دارد و به راحتی و بدون اشتباه می توان آن را تایپ کرد. هم چنین از زاویه ای دیگر، خوب هم به ذهن سپرده می شود و از این لحاظ برند خوبی است. هم چنین لوگوی خیلی بامزه ای هم دارد.

خود سایت، شکل و شمایل بسیار شیک و مرتبی دارد. همه چیز سر جایش است و وارد سایت که می شوی حس خوبی به آدم دست می دهد. هم از لحاظ زیبایی بصری و گرافیکی و هم از لحاظ جانمایی دکمه ها و چیدمان صفحه، به نظرم خیلی فکر شده عمل کرده اند. صفحه اولش با باکس سرچ آغاز می شود و می توانی شهر و محل و نوع غذا و رستوران را انتخاب کنی و همین جا سفارش را بیاغازی. در زیر قسمت سرچ هم، برای سرگرمی بازی فکروبکر را تعبیه کرده اند که می توانی برای چند دقیقه خود را مشغول کنی و جایزه هم ببری.

پس از اینکه محله خود را انتخاب می کنی و بر سر دکمه جستجو می کوبی، سایت وارد صفحه دوم می شود. جایی که رستوران ها را لیست کرده است و در کنار هر رستوران هم مشخصات دقیق آن را یک به یک درج نموده است. از آدرس دقیق رستوران، محدوده سرویس دهی، نوع غذایی که سرو می کند تا زمان تحویل و هزینه ارسال و حداقل سفارش و اظهارنظر دیگر کاربران. عکس های مشتریان و صاحب رستوران از غذاها هم (چنانچه عکسی از غذاها گرفته شده باشد) در بخش مربوطه اش موجود است. هم چنین می شود بر دکمه «نمایش منو» کلیک و کل غذاهای رستوران و قیمت ها را یک به یک بررسی کرد. حتی اگر ساعت سفارش دادن پایان یافته باشد، منو را خاکستری می کند و امکان نمایش منو را نمی دهد. علاوه بر این، غذاهای پرفروش هر رستوران را هم علامت زده است که بدانید و آگاه باشید. تازه رتبه رستوران در فیدیلیو را هم می دهد. الله و اکبر به این دقت!

-فود-فودیرو-zoodfood-foodiro-2-800x353 نبرد غذا فروشان آنلاین(اپیزود یک)

چینش این صفحه نیز درست است و به راحتی می شود همه رستوران ها را در یک نگاه برانداز کرد و به راحتی و بدون اتلاف وقت به گزینه مراد دست یافت. در کنار صفحه نیز باکسی برای جستجوی انواع و اقسام غذاها گذاشته اند که اگر دوست داشته باشی و هوس کرده باشی می توانی بر اساس نوع غذا نیز جستجو را ادامه دهی.

رستوران های ثبت شده در زودفود بسیار گسترده است و هر منطقه را که می گزینی، چندین و چند رستوران را پیشنهاد می دهد. البته که کامل نیست و همه رستوران های یک محله را شامل نمی شود اما جداً پوشش خوبی دارد و پیشنهاداتش گسترده است. این یعنی اینکه وقتی وارد زودفود می شوی به هر حال دست خالی بیرون نمی روی و بر اساس یک عالمه پیشنهادی که پیش روی داری می توانی سفارشی درست و درمان انجام دهی. خوبی دیگری که سایت دارد این است که علاوه بر تهران، شهرستان ها را هم تحت پوشش قرار داده است؛ البته که نه با آن کمیتی که در تهران وجود دارد. به نظر می آید فعالیت در شهرستان ها امری است که به تازگی در زودفود آغاز شده است و حالا حالا ها کار دارد.

طی مراحل سفارش غذا در سایت نیز خیلی ساده و راحت است و اصلاً هیچ کدام از مراحلش پیچیدگی ندارد و همه چیز در دست است. می توانم بگویم که از لحاظ سادگی و استفاده راحت از سایت، زود فود واقعاً عالی است.

تا یادم نرفته است بگم که زودفود اپلیکیشن هم دارد. هم در نسخه اندروید و هم آی او اِس که می توانی با نصب آن غذای خود را همانجا سفارش دهی و دیگر به سایت هم مراجعه نکنی.

-فود-فودیرو-zoodfood-foodiro-7-800x333 نبرد غذا فروشان آنلاین(اپیزود یک)

صادقانه بگویم که سایت خیلی خوبی است و رقابت با او کار سختی است. برای همین، برای حریفانش آرزوی موفقیت می کنم….

نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

یک دیدگاه بنویسید