نبرد غذافروشان آنلاین تا آنجا ادامه پیدا کرد که در آخرین مبارزه سایت ریحون دات کام هم در مقابل زودفود دات کام نتوانست ایستادگی کند و علی رغم شایستگی هایی که از خود نشان داد، دست آخر شکست خورد. در حال حاضر تنها رقیب پیش روی زودفود، سایت جدید الورود چیلیوری است. سایتی که متعلق به مجموعه کسب و کار نوین ایرانیان است(مالک نت برگ) و می تواند برای زودفود رقیب جدی محسوب شود. البته طبق قرار سایت بدوفود هم می بایست مورد بررسی قرار می گرفت اما بررسی های اولیه سایت نشان داد که علی الظاهر سایت، نیمه تعطیل و سوت و کور است و فعالیت خاصی انجام نمی دهد؛ برای همین بدون انجام نبرد، خود به خود از دور مسابقات حذف گردید. آنچه می خوانید آخرین بخش از سریال پست های نبرد غذافروشان آنلاین است. جایی که مشخص می شود کدام سایت برترین است و مدال طلا را به گردن می آویزد.

و حال می رویم به سراغ آخرین سایت، چیلیوری دات کام…

چیلیوری برند بامزه ای است. به نظرم اسمش از تمام سایت های فروش آنلاین خوشگل تر است. ترکیبی است از دِلیوری(تحویل)+چیلی(فلفل) که یک جورایی می شود تحویل تند و سریع. آدرس سایتش(دامنه اش) برای کسانی که کمی انگلیسی می دانند خوب و راحت است اما اگر برای دیگران شاید کمی پیچیده باشد.

سایت چیلیوری نیز مشابه دیگر سایت های رقیب، یک سرچ باکس در وسط دارد که محوریت سایت است و کل داستان با آن آغاز می شود. تم سایت به خاطر هماهنگی با رنگ فلفل(چیلی)، قرمز رنگ است. قرمزش اما بی حال و بی روح و بی رمق است. اشتها برانگیز نیست. فرق دارد با آن قرمز معروف فست فودها، با کی اف سی و برگرکینگ.

چیلیوری اساساً صفحه اول باحالی ندارد و برانگیخته نمی کند و قلقلک نمی دهد. طوری طراحی نشده که اسیرت کند و انگیزه ات دهد که آستین بالا بزنی و سفارشی بدهی. نمی دانم دقیقاً مشکل کجاست اما باسمه ای و سرهم بندی به نظر می رسد. انگار که سرسری سایتی راه انداخته اند که از قافله جا نمانند. به ریزه کاری ها توجه نشده است و همه چیز زمخت به نظر می آید. از عکس ها و دکمه ها بگیر تا رنگ ها و شکل ها. لوگوی بدی هم دارد. همان هواپیمای کاغذی که نماد تلگرام است را از سفید به رنگ نارنجی و قرمز درآورده اند و رنگ و رویی فلفلی به آن داده اند. به نظرم لوگوی خیلی بدی است و تکراری به چشم می آید.

chilivery3 نبرد غذافروشان آنلاین(اپیزود چهار)

سایت، صفحه اول مختصری دارد. تعدادی رستوران در وسط سایت و در زیر سرچ باکس، باکس اشتراک در خبرنامه و در زیر آنها هم باز اسامی تعدادی رستوران که تحت عنوان «بهترین رستوران ها» ردیف شده اند. تبلیغ اپلیکیشن چیلیوری هم در کنارش آمده است که البته هنوز وجود خارجی ندارد و بر رویش علامت زده شده است که «به زودی».

از سرچ باکس محله ای را انتخاب می کنیم تا وارد صفحات بعدی سایت شویم. صفحه دوم سایت به مراتب زیباتر و دقیق تر از صفحه اول است. مرتب است و همه چیز سَر جای خودش قرار گرفته است. امکانات و جزئیاتی که زودفود برای رستوران ها در صفحه دومش نشان می دهد ندارد اما خوب است. باکس سرچ بر اساس نوع غذا هم دارد. مسئله اش تنها این است که رستوران هایی محدودی را پوشش می دهد و آنچنان حق انتخاب وسیعی به مخاطبش نمی دهد.

صفحه مربوط به هر رستوران(صفحه سوم) نیز طراحی نسبتاً خوبی دارد. فقط فرآیند درج سفارش و انتخاب غذایش اندکی بی ربط و نامعقول است و به سادگی زودفود و ریحون نیست. اما در کل با اغماض خوب است.

chiliveryچیلیوری3 نبرد غذافروشان آنلاین(اپیزود چهار)

در یک کلام چیلیوری سایت متوسطِ رو به بالایی است. زیبایی ها و ریزه کاری ها و توان زودفود را ندارد و راستش اصلاً قابل مقایسه نیست؛ اما در حد خودش خوب است. به نظرم اگر میل به ماندن در بازار و رقابت دارد، باید و باید و باید که دستی به سر و روی سایتش بکشد.

پس چیلیوری هم همین جا از ایستادگی در برابر زودفود جا ماند و نتوانست انتقام سایت های حذف شده را بگیرد.

صادقانه بگم که زودفود واقعاً یک سر و گردن از تمام سایت های آنلاین غذا در ایران بالاتر است. خیلی حرفه ایست و معلوم است که آزمون و خطاهایش را انجام داده است. دائماً هم در حال بهتر شدن است. برای همین پس از دو هفته مبارزه، مدال طلا این مسابقات را با افتخار برگردن زودفود می اندازیم.

اما از میان چیلیوری و ریحون، به نظرم مدال نقره حق ریحون است. هم طراحی سایتش بهتر است، هم رستوران های طرف قراردادش کامل تر است و هم اپلیکیشن دارد. همه اینها سبب می شود که چیلیوری برنز بگیرد و ریحون گردن آویز نقره را صاحب شود.

در پایان این سریال فقط این را بگویم که در شاخصه هایی که مورد بررسی قرار گرفت، تعمداً از نحوه خدمت رسانی و ارسال غذا حرفی به میان نیامد؛ چرا که این بخش کمتر در دست سایت است و بیشتر در دست رستوران داران است. ممکن است یک رستوران به موقع و درست فرآیند تحویل را انجام دهد و یک رستوران بسیار بی کیفیت. درست است که خوب و بدش همه پای سایت سفارش غذا نوشته می شود اما سایت مادرمرده اساساً نقشه در آن ندارد؛ و این موضوع تهدیدی بزرگ برای این گونه کسب وکارهاست…

نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

یک دیدگاه بنویسید