گروهی از شیمیدان ها در انستیتو ملی فرانسه در مرکز تحقیقات کشاورزی بر روی رفتار تغذیه ای و مزه غذا ها کار می کنند. این تحقیقات تحت نظر دکتر توماس دانگویین (Thomas-Danguin) انجام می گیرد. آنها دستگاهی را اختراع کرده اند که از رایحه و بوی غذا استفاده می کند تا مغز شما را نسبت به نمک، شکر و چربی موجود در دسرها و دیگر مواد غذایی گول بزند؛ به طوری که مصرف اینگونه مواد را برای شما محدود می کند.

محققانی که گاز کروماتوگراف-اولفکتومتری (Chromatograph-Olfactometry) مرتبط با طعم غذا را شناسایی کرده اند و همچنین محققانی که هفته گذشته در جلسه سالانه جامعه شیمی آمریکا شرکت کردند، بر این باور هستند که آنها تعدادی از «مولکول های آرومانیک طبیعی» که درک فرد از طعم غذا را تحت تاثیر قرار می دهد را شناسایی کرده اند. آنها مولکول های مورد نظر را مستقیما از طریق دستگاه “اولفکتواسکن” (olfactoscan) وارد بینی افراد شرکت کننده در آزمایش کردند. این قضیه باعث شد تا شرکت کنندگان پاسخ های متفاوتی در رابطه با مزه غذا بدهند. با استفاده از این روش، محققان آن مولکول هایی که مزه آبمیوه های طبیعی را شیرین می کند را وارد بینی افراد مورد آزمایش کردند. این کار سبب شد تا افراد مزه آبمیوه را شیرین تر از مقدار واقعی آن بیان کنند.

%da%af%d9%88%d9%84-%d8%b2%d8%af%d9%86-%d9%85%d8%ba%d8%b2-1

توماس دانگویین در نشست خبری اخیر بیان داشت: «بر اساس تحقیقات آزمایشگاه ما، به این باور رسیدیم که رایحه و بو می تواند کمبود چربی، شکر و نمک را در غذاهای سالم جبران کند و آنها را برای مصرف کنندگان دلچسب تر کند»

مطالعه اخیری بر اساس یافته های قبلی انجام گرفت که توماس دانگویین و همکارانش از بوی گوشت بیف استفاده کردند تا مغز را فریب دهند و آن را نمکی تر از آن که هست نشان دهند! محققان بیان داشتند که این کار می تواند افراد را کمک کند تا از خوردن غذاهای سالم تر لذت ببرند.

توماس دانگویین می گوید:  «اگر شما یک محصولی را خریداری کنید که ۳۰ درصد نمک کمتری دارد، احتمالا آن را دوست ندارید چون مزه ی مورد انتظار شما را نمی دهد، شما چه کار خواهید کرد؟ احتمالا به سمت میز خواهید رفت و نمک را بر می دارید و مقداری نمک به آن اضافه می کنید. پس به هدف اصلی که مصرف کمتر نمک بود، نرسیدیم!» توماس اضافه می کند: «هدف ما بهینه کردن فرایند فرموله کردن است و صنعت غذا از این طریق می تواند محصولات سالم تری تولید کند و مصرف کنندگان با تمایل بیشتری تولیدات آن ها را خریداری کنند»

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید