« کراتین » یک اسید آمینه طبیعی است که در برخی غذاها وجود دارد و همینطور در کبد، کلیه و لوزالمعده ما تولید می‌شود. رایج‌ترین منبع غذایی کراتین، گوشت قرمز، ماهی قزل‌آلا، ماهی تن و شاه ماهی است. کراتین در عضلات ذخیره شده و به آدنوزین تری‌فسفات (ATP) تبدیل می‌شود که منبع انرژی برای ورزش‌های کوتاه مدت مانند وزنه‌برداری و دو سرعت است.

بعضی از ورزشکارها و کسانی که رژیم می‌گیرند وسوسه می‌شوند مکمل‌های کراتینی را خریداری کنند چون فکر می‌کنند عملکردشان را بالا می‌برد. متاسفانه هیچ مدرک علمی کافی برای تایید این مطلب نداریم.

%d9%85%da%a9%d9%85%d9%84%e2%80%8c%d9%87%d8%a7%db%8c-%da%a9%d8%b1%d8%a7%d8%aa%db%8c%d9%86%db%8c%d8%8c-%d9%87%d8%af%d8%b1-%d8%af%d8%a7%d8%af%d9%86-%d9%be%d9%88%d9%84-1

بعضی‌ها به طور طبیعی ذخیره بالایی از کراتین دارند، به همین خاطر مکمل‌ها کمک زیادی به آنها نمی‌کنند. از طرف دیگر شواهدی داریم که مصرف بالای مکمل‌های کراتینی ممکن است به کلیه آسیب بزنند و با تولید اسید آمینه بدن، تداخل پیدا کنند.

اگر نگران سطح انرژی و عملکرد ورزشی‌تان هستید، چطور است در طول روز همه نوع غذایی بخورید و قبل از تمرین خودتان را کمی تقویت کنید. گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجو دارد مثلا نان گندم کامل، پاستا، آجیل، برنج قهوه‌ای، جو و سبزیجات، تخم مرغ، کره بادام زمینی، ماست، پنیر، سویا، توفو، بوقلمون و مرغ. هم چنین قهوه درست قبل از تمرین می‌تواند به انرژی و بیشتر شدن متابولیسم شما کمک کند.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید