مصاحبه ای در رابطه با یکی از بزرگترین و دقیق ترین مطالعات انجام شده در خصوص رابطه بین مصرف چربی های اشباع شده و غیراشباع شده با مرگ و میر

مطالعه‌ انجام شده توسط پژوهشگران مدرسه سلامت عمومی هاروارد به این نتیجه رسیده است که مصرف بیشتر چربی ‌های اشباع نشده با مرگ و میر کمتری رابطه دارد. یافته‌ها نشان می­ دهند که مصرف بیش از حد چربی های اشباع و ترانس، با مرگ و میر بالاتر مرتبط است و جایگزین کردن چربی های اشباع شده با چربی های غیر اشباع شده برای سلامتی مزایای قابل توجهی دارد. افزون بر این، جایگزین کردن همه‌ی چربی‌ها با کربوهیدرات، با میزان بالاتری از مرگ و میر ناگهانی همراه بود.سایت مدرسه سلامت عمومی هاروارد، با دونگ وانگ، یکی از پژوهشگران بخش تغذیه گفتگو کرده است تا جزییات بیشتری در رابطه با این پژوهش مشخص گردد. در ادامه، توجه شما را به ترجمه ای از این مصاحبه که توسط دپارتمان تغذیه سالم فودیرو به انجام رسیده است، جلب می کنیم.

پرسش: پژوهش موجود بیانگر رابطه روشنی میان  چربی رژیم غذایی و بیماری‌های قلبی عروقی است، هرچند این مطالعه به مراتب فراتر از یک نتیجه است. درباره طرح مطالعه و چیزهایی که در آن مورد بررسی قرار داده‌اید کمی بیشتر بگویید.

پاسخ: هدف ما بررسی ارتباط چربی های خاص رژیم‌های غذایی با مرگ و میر کلی و مرگ و میر به علت‌های خاص است. ما ۱۲۶،۲۳۳ شرکت کننده از دو مطالعه همپایه تحت عنوان Nurses’ Health Study  و Health Professionals Follow-Up Study را بررسی کرده ایم. این مردان و ‌زنان هنگام ورود به گروه به هیچ بیماری‌ قلبی عروقی، سرطان و دیابت مبتلا نبودند، چربی مصرفی‌شان در همان ابتدا برآورد شد و هر دو یا چهار سال یک بار با استفاده از پرسشنامه‌ های معتبر تغذیه‌ روزآمد ‌شد. به خاطر بزرگی نمونه و اندازه گیری‌های مکرر و معتبر رژیم غذایی و سبک زندگی در بازه‌ی زمانی طولانی (بیش از ۳۲ سال)، این مطالعه دقیق ترین و مهم‌ترین  بررسی در باب این موضوع است.-های-اشباع-شده-و-غیراشباع-شده-1 گزارش نتايج مطالعه ای در خصوص مصرف چربی های اشباع شده و غيراشباع

پرسش: مطالعه نشان می دهد که انواع مختلف چربی رژیم غذایی “اثرات متفاوتی بر مرگ و میر” دارند. مهمترین یافته‌ها در مورد چربی‌های ترانس، اشباع و غیر اشباع چیست؟

پاسخ: مطالعه ما نشان داد که مصرف بیش از حد چربی‌های اشباع (که در غذاهایی مانند کره و گوشت قرمز یافت می شود) و به ویژه چربی‌های ترانس (عمدتا از روغن‌های هیدروژنه گیاهی) در مقایسه با همان میزان کالری از کربوهیدرات ها، با خطر بیشتری از مرگ و میر همراه است. در مقایسه با کربوهیدرات ها، هر ۵٪ افزایش کالری کل از چربی اشباع با ۸٪ ریسک بیشتر مرگ و میر همراه بود، و هر ۲٪ دریافت بیشتر چربی ترانس، با ۱۶٪ خطر مرگ و بیشتر همراه بود.

در عوض، مصرف بیشتر چربی‌ های غیر اشباع شده در مقایسه با کربوهیدرات­ ها (از جمله چربی‌های polyunsaturated و چربی‌های monounsaturated عمدتاً از غذاهای غالباً گیاه پایه) همراه با مرگ و میر کمتری از ۱۱ تا ۱۹ درصد برای افزایش ۵ درصد کل کالری بود. چربی‌های polyunsaturated که شامل هر دو اسید چرب امگا ۶ (که در بسیاری از روغن های گیاهی، آجیل و دانه ها یافت می‌شود) و اسید های چرب امگا ۳ (که در غلظت‌های بالا در گردو، تخم کتان، روغن سویا و ماهی یافت می شود) با ریسک کمتر مرگ زودرس همراه بود.

پرسش: به طور کلی، این یافته ها با توصیه‌های رژیم غذایی برای حذف چربی ترانس و جایگزینی غذاهایی با چربی اشباع شده بالا با منابع چربی غیر اشباع شده سازگار است. چرا این جایگزینی تا این اندازه سودمند است؟

پاسخ: در واقع، چربی‌های ترانس دارای بیشترین تأثیر منفی بر سلامتی بودند. خوشبختانه، چربی های ترانس به دلیل کاهش اخیر روغن های هیدروژنه در زنجیره تامین مواد غذایی مورد نیاز ما، کمتر و کمتر قابل دسترسی هستند.

در مورد چربی اشباع شده، این مهم است که چه چیزی را با آن جایگزین می‌کنید. افرادی که چربی غیر اشباع شده به خصوص چربی های polyunsaturated را در رژیم غذایی شان جایگزین چربی‌های اشباع شده نموده اند، ریسک مرگ به هر علت، همچنین مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، بیماری‌های تحلیل برنده عصبی و بیماری‌های تنفسی در آن ها به مراتب پایین تر بوده است. کسانی که کربوهیدرات ها را جایگزین چربی اشباع شده جایگزین کردند، تنها به میزان کمی ریسک مرگ و میر در آن ها کاهش یافته است. این به احتمال زیاد به این دلیل است که کربوهیدرات ها در رژیم غذایی معمول آمریکایی در نشاسته و شکر تصفیه شده بالا هستند، که تاثیر مشابهی بر خطر مرگ و میر مانند چربی های اشباع دارند.


اینجا بخوانید : ۱۱ ماده غذایی که می‌توانید به میزان زیاد بخورید و چاق هم نشوید


 

پرسش: یافته های موجود در رابطه با بیماری قلبی عروقی نشان می دهد که وقتی چربی‌های غیر اشباع جایگزین چربی‌های ترانس یا اشباع شده شوند، کلسترول کل و LDL کاهش می یابد. با این حال، در مورد مزایای محدود نمودن چربی اشباع یا کره برای سلامت بدن، هنوز بحث‌هایی وجود دارد. خاستگاه این بحث ها کجاست و چگونه پژوهش شما به برطرف کردن این ابهام کمک می‌کند؟

 

پاسخ: بخشی از سردرگمی همه‌گیر اخیر در مورد اثرات انواع خاصی از چربی‌های رژیم غذایی بر سلامت، ناشی از مقاله‌ گمراه کننده منتشرشده در ۲۰۱۴ Annals of Internal Medicine است که نتیجه‌گیری کرد هیچ شواهدی وجود ندارد که از پیشنهاد توصیه‌های همیشگی برای محدود کردن مصرف چربی اشباع شده و جایگزین کردنش با چربی های اشباع نشده حمایت کند. نویسندگان این مقاله از روش تجزیه و تحلیل آماری که داده های بسیاری از مطالعات مختلف را خلاصه می کند، استفاده نموده اند و بنابراین نمی‌توانستند به مقایسه‌های ریز مغذی‌های خاص با چربی اشباع شده توجه داشته باشند. افزون بر این، این مقاله در استخراج داده‌ها دارای خطاهایی بود، مطالعات مهمی را از قلم انداخته ‌بود و تنها بیماری‌های قلبی عروقی را بررسی کرده‌ بود.

افزون بر این، اخیرا مقاله‌ای در BMJ بر اساس داده های ۱۹۶۰ از آزمایش کرونری مینه سوتا نشان داد که جایگزین کردن چربی اشباع شده با روغن های گیاهی غنی از اسید لینولئیک، در برابر بیماری مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی عروقی و یا مرگهای ناشی از هر علتی محافظت نمی‌کند، نتیجه‌ای که با توصیه‌های این روزها نمی‌خواند و ابهام و سردرگمی را بیشتر کرد. با این حال، این مطالعه در بازه زمانی بسیار کوتاهی انجام شده بود، میزان پیگیری‌اش بسیار کم بود، و احتمالا مداخله باعث کاهش شدید مصرف اسید‌های چرب امگا -۳ شده بود. مداخلات وسیع رژیم مداخله نیز هرگز توسط تعداد قابل توجهی از آمریکایی‌ها مصرف نشد و احتمالاً با مصرف چربی‌های ترانس دچار سردرگمی شد.

در نهایت یک متاآنالیز و بررسی سیستماتیک جدید با توجه به ارتباط میان مصرف کره (منبع متمرکز چربی اشباع) با بیماری‌های مزمن و مرگ و میر به هر علتی موجب شد سرفصل هایی با مضمون “آیا کره خوب است؟” همه توجه‌ها را به خود جلب کند، با اینکه یافته‌ها عمدتاً خنثی بودند، نویسندگان خاطر نشان ساختند که چربی‌های غیر اشباع انتخاب بهتری نسبت به کره هستند.

پژوهش ما بررسی بسیار جامع‌تری ارائه می دهد، زیرا ما می‌توانستیم مقایسه‌های خاص میان انواع گوناگون چربی یا کربوهیدرات را مورد توجه قرار دهیم. ما همچنین طیف وسیع‌تری از نتایج را بررسی کردیم، از جمله مرگ و میر کلی  و مرگ و میرهای ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان، بیماری‌های تحلیل برنده عصبی و بیماری‌های تنفسی. به عقیده ما، این دقیق ترین و معقول ترین بررسی‌ انجام شده تاکنون در رابطه با این مسائل مهم ‌است و از توصیه‌های جاری در رابطه با محدود کردن چربی‌های اشباع، حذف چربی ترانس و جایگزین کردن چربی های گیاه-پایه و غذاهایی با چربی‌های غیر اشباع می‌کنند، حمایت می‌کند.

پرسش: بنابراین چه همبستگی هایی میان میزان مرگ و میر و با مصرف چربی در رژیم غذایی پیدا کرده اید؟

پاسخ:

 • مصرف بالاتر چربی ترانس با افزایش خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های تحلیل برنده عصبی و تنفسی همراه بود.
 • مصرف بالاتر چربی اشباع شده با افزایش قابل توجه مرگ و میر ناشی از بیماری تنفسی همراه بود.
 • مصرف بالاتر چربی های monounsaturated و polyunsaturated با خطر پایین تر مرگ و میر ناشی از بیماری های تحلیل برنده عصبی و تنفسی همراه بود.
  • مصرف اسیدهای چرب polyunsaturated امگا ۳، به ویژه اسید آلفا لینولنیک (در روغن های گیاهی و آجیل، به خصوص گردوها، دانه های کتان، روغن دانه کتان و سبزیجات دارای برگ سبز) با خطر کمتر مرگ ناشی از بیماری های تحلیل برنده عصبی همراه است.
  • دریافت اسیدهای چرب polyunsaturated امگا ۳ دریا-پایه (به طور عمده از ماهی‌ها) با خطر کمتر مرگ و میر ناشی از بیماری تنفسی و مرگ ناگهانی قلبی همراه است.
  • دریافت اسیدهای چرب polyunsaturated امگا ۶ (که روغن های گیاهی، آجیل و دانه ها حاوی آن هستند) با خطر پایین مرگ و میر کلی، مرگ و مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان و بیماری‌های تنفسی همراه بود.

 

پرسش: بر اساس این مطالعه، افراد چه گام‌های ساده‌ای می‌توانند برای بهبود رژیم غذایی خود بردارند؟

پاسخ: به طور کلی، در رابطه با چربی‌های رژیم غذایی، نوع چربی‌ مصرفی خیلی مهم است. این مطالعه، مزایای مهم چربی‌های غیر اشباع را به ویژه هنگامی که جایگزین چربی های اشباع و ترانس می‌شوند، نشان می دهد. در عمل می توان اقدامات زیر را انجام داد:

 • خوردن گوشت قرمز را کمتر و مصرف ماهی را بیشتر کرد.
 • از آجیل‌ها و دانه‌ها بیشتر استفاده کرد.
 • هنگام آشپزی به جای کره، سراغ روغن های گیاهی مایع مثل زیتون، کلزا و روغن آفتابگردان رفت.
 • همچنین محدود کردن دانه های تصفیه شده، سیب زمینی و شیرینی افزوده نیز مهم است.

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد

 

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

 

هرگونه کپی مطالب سایت فودیرو در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام  و پیگرد قانونی دارد.

یک دیدگاه بنویسید