مروری بر رژیم‌های غذایی

از کتابفروشی‌ها گرفته تا رسانه های جمعی و حتی بلاگ های شخصی، همه جا پر از اطلاعات در مورد رژیم است. پس چگونه فرق میان چیزی را که واقعاً به درد می‌خورد، از یک هوس شدید زودگذر دریابیم؟ به یاد داشتن این نکته مهم است که به‌خاطر تفاوت میان ویژگی های ژنتیکی و سبک زندگی افراد ممکن است یک رژیم بر فردی اثر کند و بر فرد دیگری بی‌اثر باشد. پژوهش‌ها نشان داده‌اند کالری اهمیت دارد، اما تمرکز بر کیفیت غذاهایی که می خوریم نیز به همان اندازه در جلوگیری از افزایش وزن و کاهش آن موثر است. همچنین اگر رعایت رژیمی آسان‌تر باشد، احتمال موفقیتش هم بیشتر است، بنابراین پیدا کردن راهکاری متناسب با سبک زندگی تان اهمیت دارد.با این حال، وقتی با تبلیغات به ظاهر بی پایان استراتژی های کاهش وزن و برنامه‌های رژیم غذایی مواجه می شویم، اینکه ببینیم چه شواهد علمی‌ از آن ها حمایت می کند، می‌تواند کمک‌کننده باشد. در اینجا، دپارتمان تغذیه سالم فودیرو براساس مطلب منتشرشده ای توسط مدرسه سلامت عمومی هاروارد، مروری بر رژیم‌های غذایی محبوب را برای شما دوستان عزیز و همراه آورده است.

رژیم DASH

رژیم DASH  (راهکارهای تغذیه‌ای برای جلوگیری از فشار خون) گاهی برای کمک به درمان فشار خون بالا تجویز می‌شود. مطالعات پرشماری بر فواید پر دامنه‌ این الگوی تغذیه برای سلامتی افراد صحه می‌گذارند.

xdieta-antyrakowa-jpg.jpg.pagespeed.ic_.-UQ-b2Pf8E مروری بر رژیم‌های غذايي
Selection of food that is good for the heart, white wood background

کاهش وزن بدون گلوتن

سبک تغذیه بدون گلوتن، تمام غذاهای حاوی گلوتن یا آلوده به گلوتن را حذف می کند. گلوتن، پروتئینی است که در گندم، جو و چاودار یافت می­ شود. به عنوان تنها رژیم غذایی برای درمان یک تا دو درصد آمریکایی‌ مبتلا به بیماری سلیاک (حساسیت به گلوتن) هستند، این رژیم چیز جدیدی نیست. چیزی که جدید است (و این بازار را داغ‌تر می‌کند) به‌کارگیری این رژیم برای کاهش وزن است.

روزه‌داری متناوب برای کاهش وزن

روزه‌داری متناوب نوعی رژیم است که براساس آن فرد به شکل متناوب، روزهایی را روزه‌ می گیرد یا به میزان قابل توجه کالری دریافتی را کاهش می دهد و در روزهایی بدون هیچ محدودیتی غذا می خورد. رایج‌ترین روش‌‌ها، روزه‌داری در روزهای تناوبی است، کل روز به همراه یک تناوب خاص در هفته یا در طی یک دوره زمانی مشخص.

رژیم کتوژنیک برای کاهش وزن

رژیم کتوژنیک یا کتو یک برنامه غذایی کم کربوهیدرات و پر چربی است که قرن‌ها برای درمان برخی بیماری‌ها به کار می‌رفته‌است. هرچند در سال‌های اخیر این رژیم به عنوان یک راهکار بالقوه برای کاهش وزن توجه زیادی را به خود جلب کرده‌است.

رژیم مدیترانه‌ای

رژیم مدیترانه‌ای یک برنامه غذایی مبتنی بر گیا‌هان است که شامل دریافت روزانه غلات کامل، روغن زیتون، میوه‌ها، سبزیجات، لوبیا و سایر حبوبات، آجیل، گیاهان و ادویه جات است. غذاهای دیگر مانند پروتئین‌های حیوانی در مقادیر کوچک‌تر خورده می شوند. در بین پروتئین‌ها، ترجیح با ماهی و غذاهای دریایی است. این رژیم اندازه یا مقادیر خاصی را مشخص نمی کند، چرا که این خود فرد است که به طور دقیق تصمیم می‌گیرد که در هر وعده غذایی چقدر بخورد.

رژیم جنرال موتورز

رژیم غذایی جنرال موتورز، برنامه پیشنهادی شرکت جنرال موتورز برای کاهش وزن است. هدف این رژیم، سلامت و تناسب اندام کارکنان است. هدف این برنامه، کاهش ۵ تا ۸ کیلوگرم و بیشتر در طی یک هفته است. مزایای دیگر این برنامه غذایی سم زدایی بدن و پاک سازی بدن و ذهن برای آرامش و راحتی است. تاکید این رژیم غذایی دریافت میزان ثابت برای تمامی چهار وعده غذایی در روز است. معادله این برنامه ساده است، شما X کالری اضافه می نمایید و N ضربدر X می سوزانید که این موضوع باعث کاهش وزن می گردد. رژیم غذایی برای کسانی که فاز آماده سازی را درست رعایت می­ کنند، به خوبی عمل می نماید. روزهای این رژیم به طور خلاصه به شرح زیر است:

  • ایده اصلی رژیم غذایی جنرال موتورز شروع با میوه است. میوه جات بهترین عامل برای تعادل و کارکردهای مختلف بدن هستند.
  • روز دوم با مقدار ثابتی کربوهیدارت پیچیده با اندکی روغن شروع می شود تا تعادل و انرژی بدن احیاء گردد. روز با سبزیجات که غنی از فیبر هستند و کالری زیادی ندارند ادامه می یابد.
  • روز سوم هنگامی است که بدن شما به میزان زیادی شروع به سوزاندن کالری اضافی می نماید. میوه جاتی که در این روز مصرف می شوند، کالری موردنیاز را تامین نموده و سبزیجات هم فیبر لازم را تامین می کنند.
  • روز چهارم برای توازن سدیم و پتاسیم بدن است. در روزهای دیگر این دو عنصر را از دست داده اید و حالا زمانی است که باید موز مصرف کنید که سرشار از پتاسیم است و سدیم افزوده شده است. تمایل شما به خوردن شیرینی از بین رفته است و بدن شما همسو با رژیم غذایی جنرال موتورز شده است. افرادی که به روز چهارم می رسند تا انتهای برنامه ادامه خواهند داد.
  • روز پنجم زمان افزودن نیازهای پروتئینی و آهن بدن است. گوشت، غذایی است که در این روز همه را تامین می نماید. در این روز گوجه فرنگی هم مصرف می کنید که سرشار از فیبر است و به هضم غذا کمک می کند.
  • روز ششم شبیه روز پنجم است. بدن آهن و پروتیئن را از گوشت دریافت می کند و می توانید در این روز سبزیجات هم مصرف کنید. در این روز احساس سبکی می کنید و احساس می کنید که وزن تان کم شده است. مانند تمامی روزهای دیگر مصرف میزان مناسبی آب را برای نگهداری تعادل سیستم بدن تان فراموش نکنید.
  • روز هفتم، آخرین روز برنامه غذایی جنرال موتورز است. سیستم در کنترل است و وزن مناسبی کاهش داده اید. به بدن خود استراحت دهید تا فرآیند سم زدایی و پاک سازی را کامل کند. در این روز می توانید آب میوه هم بخورید به همراه برنج قهوه ای و میزان نامحدودی از سبزیجات.

 

b694b11ac4b13b4f05c82d304989de32 مروری بر رژیم‌های غذايي

شکل بالا، رژیم هفت روزه جنرال موتورز را نشان می دهد.

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد

تذکر مهم:

محتوای سایت فودیر در بخش «تغذیه سالم» کاربردهای آموزشی دارد و جایگزین توصیه های پزشکی شخصی برای شما نمی گردد. به منظور دریافت توصیه های پزشکی در رابطه با مناسب بودن هر نوع غذا یا شرایط پزشکی خاصی که دارید باید با پزشک متخصص و/یا متخصص تغذیه مشورت کنید. هرگز به خاطر خواندن مطلبی در سایت فودیرو، اخذ مشورت پزشکی را به فراموشی نسپارید یا این که آن را به تاخیر نیاندازید. ما در سایت فودیرو هیچ محصول خاصی را توصیه یا تایید نمی کنیم.

یک دیدگاه بنویسید