قهوه ترک یکی از اون نوشیدنی های گرم و خوشمزه ای است که هر از گاهی خوردنش را هوس می‌کنیم. مخصوصا اگر هوا کمی سرد هم باشه که دیگه هیچی…
امروز همراه من باشید چون می خوام از یک روش حرفه‌ای و سریع درست کردن قهوه ترک واستون بگم.

اما اول از همه چند تا حرف شنیدنی پشت سر قهوه ترک:
راستش اصل ماجرا از اینجا می‌آید که قهوه ترک را قدیما درون یه قهوه‌جوش مخصوص به نام Cezva(جازوا) روی ذغال یا کنده گداخته آرام آرام قوام می‌آوردند. هرچند که اکثر ما اولین شیرجوش دم دستمان را برمی‌داریم و دست به کار می‌شویم و هیچ کاری هم به روش سنتی و البته صحیح دم‌کردن قهوه نداریم.

 ولی همچین خالی از لطف هم نیست اگر یه ذره هوای رسوم گذشته را داشته باشیم. اگر این چنین فکر می‌کنید،درست این است که برای دم‌کردن قهوه به سبک اصیل و سنتی قدم رنجه بفرمایید‌ و به یکی از قهوه فروشی‌های مرکز شهر تهران مراجعه کنید و یه cezva به ظرف و ظروف‌هایتان اضافه کنید.

Cezva یک قهوه جوش کمر و دهانه باریکی است از جنس مس و یا گاهی هم از جنس سرامیک. باور کنید بخش مهم ماجرا را این باریکی کمر و دهانه “Cezva” در کنار نقش اول داستان رقم می‌‌زند. نقش اول البته، آرام دم کردن قهوه ترک بر روی شعله است.

خب دیگه وقتشه که دست به کار بشیم…

یک سری چیزا رو نیاز داریم:

 • یک قهوه جوش مخصوص قهوه ترک(Cezva)
 • آب سرد ( امکان استفاده شیر هم است)
 • یک قاشق چای خوری
 • دانه های قهوه ترک بوداده آسیاب نشده یا قهوه ترک آسیاب شده
 • قند

توافق  همیشگی:
به یاد داشته باشیم کیفیت قهوه برای طعم و عطر هر نوع نوشیدنی حاوی قهوه حرف اول را می­زند. بنابراین این اصل را همیشه آویزه گوشتان کنید که برای هر بار دم کردن، به میزانی که نیاز دارید قهوه آسیاب کنید. از آسیاب کردن مقادیر زیادی قهوه و انبار کردن آن در گنجه جدا خودداری کنید.

حالا چی کارا بکنیم:

 • قدم اول:

خب، برای شروع به ازای هر نفر یک قاشق چای خوری قهوه ترک توی قهوه جوش بریزید.

 • قدم دوم:

حالا به ازای هر نفر یه فنجان آب(یا یه فنجان شیر) توی قهوه جوش بریزید. ترجیحا اونقدر قهوه جوش رو پر نکنید که قهوه رخصت بالا آمدن تا دهانه قهوه جوش را نداشته باشد.

-ترک-فودیرو-foodiro-2 طرز تهیه قهوه ترک خانگی

 • قدم سوم:

اگر مثل من از تلخی مطلق قهوه فراری هستید، می‌تونید به ازای هر۳ فنجان آب دو عدد قند متوسط اضافه کنید.

یه اختلاف نظر چند کلمه ای:
از خدا که پنهون نیست از شما  هم پنهون نباشه، حقیقتش اینه که در این مرحله یه اختلاف کوچولویی بین علمای قهوه وجود داره. چه اختلافی؟بعضی ها معتقدند که قهوه جوش را بدون هم زدن محتویات آن روی حرارت بگذارید ولی بعضی ها شدیدا تاکید می‌کنند که محتویات را ملایم هم بزنیم. من هم برای احترام به علما گاهی یکی دو دور کوچک محتویات را هم می‌زنم و گاهی هم نمی‌زنم.

 • قدم چهارم:

قهوه‌جوش را روی حرارت ملایم شعله قرار دهید.صبوری و وفاداری پیشه کنید و به مدت ۸ تا ۱۰دقیقه بر بالین قهوه‌جوش خود بمانید.

-ترک-فودیرو-foodiro-3 طرز تهیه قهوه ترک خانگی

 • قدم پنجم :

 پس از ۸ تا ۱۰ دقیقه انتظار به پایان می‌رسد.توی این لحظات قهوه ترک خیلی سریع ولی با ناز و ادا از کف به سمت دهانه قهوه جوش در حرکت می‌کند. لحظه‌ای که قهوه ترک به دهانه قهوه‌جوش می‌رسد، اصطلاحا جوش اول است. سریعا قهوه جوش را از روی شعله بردارید.

-ترک-فودیرو-foodiro-4 طرز تهیه قهوه ترک خانگی

 • قدم ششم:

پس از جوش اول کمی صبر کنید تا کف بالا آمده روی قهوه ترک قدری فروکش کنه. سپس قهوه جوش را دوباره روی شعله قرار دهید.

 • قدم هفتم:

صبوری را ادامه بدهید تا جوش دوم فرا برسد. البته قطعا زمان کمتری می‌برد. پس برای جلوگیری از فوران قهوه ترک بر گاز خود شش دانگ حواستان رو جمع کنید. به محض بالا آمدن کف جوش دوم ازراه می‌رسد. و شما هم دوباره قهوه جوش را از روی حرارت بردارید.

بر طبق نظرعلمای فن، شما هم می‌توانید همین کار را تا دوبار دیگه یعنی در کل چهارجوش تکرار کنید و هم می‌توانید به سمت مرحله سرو قهوه قدم بردارید. هر چند قوام قهوه ترک چهار جوشه چیز دیگری است اما انتخاب با شما!

-ترک-فودیرو-foodiro-5 طرز تهیه قهوه ترک خانگی

 • قدم هشتم:

بلافاصله پس از برداشتن قاپیدن قهوه جوش از روی شعله دست بکار شوید. با یک قاشق چای خوری خیلی آرام کف قهوه ترک یا به اصطلاح حرفه ای‌ها «قیماغ» آن را از سطح قهوه برداریدو به درون تک به تک فنجان‌های مخصوص بریزید. از آنجایی که قهوه ترک بدون قیماغ را خیلی‌ها قهوه ترک نمی‌دانند پیشنهادم اینه که همه دقت و ظرافت درون وجودتان را در این مرحله بکار بگیرید.

-ترک-فودیرو-foodiro-6 طرز تهیه قهوه ترک خانگی

 • قدم نهم:

حالا که همه فنجان ها درون خود قیماغ دارند ، با دقت قهوه را از کنار فنجان آرام به درون فنجان ها تک به تک سرازیر کنید. اخطار می‌کنم که اگر از قهوه وسط فنجان وارد شود همه قیماغ درون آن به باد فنا می‌رود.

-ترک-فودیرو-foodiro-7 طرز تهیه قهوه ترک خانگی

 • آخرین قدم:

از قدیم گفتن :« کار را که کرد؟ آنکه تمام کرد». پس مثل من دور فنجان‌ها را با حوصله از آثار قهوه ناشیانه ریخته‌شده پاک کنید.

ادب سرو قهوه ترک:

همون اندازه که آماده‌کردن یک خوردنی یا نوشیدنی مهمه، مدل سرو کردن آن هم از اهمیت بالایی برخورداره. برای سرو قهوه ترک رسم بر این است که همراه هر فنجان قهوه یک لیوان آب هم سرو شود. تا با نوشیدن آب قبل از قهوه دهان تازه شودو طعم قهوه با تمام وجود لمس شود.

همچنین خیلی قشنگ‌تر و مجلسی‌تر است که هر فنجان قهوه ترک را با یک تیکه راحت الحلقوم یا آب‌نبات کشی آغشته به پودر شکر همراه کنید.

-ترک-فودیرو-foodiro-1 طرز تهیه قهوه ترک خانگی

نوش‌جان…

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید