پروتئین ماده مغذی ضروری است که بدن برای ساختن و تعمیر بافت‌ها بکار می‌برد. اگرچه غذاهای حیوانی معمولا بالاترین مقدار پروتئین را دارند، اما برخی گیاهان هم حاوی مقدار قابل توجهی پروتئین اند. در اینجا به ۴ سبزی دارای میزان پروتئین بالا اشاره می‌کنیم.

اسفناج

اسفناج جزو یکی از غنی‌ترین سبزیجات سبز برگی است که می‌توانید میل کنید.

پروتئین ۳۰٪ کالری آن را تشکیل می‌دهد و حاوی تمامی اسیدهای آمینه ضروری است. یک فنجان (۳۰ گرم) اسفناج ۱ گرم پروتئین فراهم می کند. همچنین اسفناج حاوی مقدار زیادی فولات، منگنز، منیزیم، آهن، پتاسیم، کلسیم، ویتامین A و ویتامین C است. اسفناج جدای از پروتئین بالا، حاوی ترکیبات گیاهی است که می‌تواند دفاع آنتی اکسیدان را افزایش داده و التهاب را کاهش دهد.

در مطالعه‌ای که در آن ۲۰ ورزشکار، مکمل اسفناج استفاده کرده بودند، نتایج کاهش استرس و کاهش آسیب عضله را نشان می داد. در مطالعه دیگری معلوم شد که اسفناج غنی از نیترات، به افزایش اکسید نیتریک و کاهش فشار خون کمک می‌کند، که همه آنها سلامت قلب را بهبود می‌بخشند.

همچنین تحقیقات نشان می دهد که مصرف منظم اسفناج، با کاهش ۴۴٪ احتمال ابتلا به سرطان پستان، ارتباط دارد.

کلم بروکلی-گیاهان-۴-سبزی-با-بیشترین-پروتئین-اسفناج-کلم-بروکلی-کلم-بروکسل-گل-کلم-1 قدرت گیاهان: ۴ سبزی با بیشترین پروتئین

کلم بروکلی گیاه بسیار رایجی است که پروتئین بالایی دارد. یک فنجان (۹۱ گرم) از بروکلی خرده شده خام می‌تواند ۲٫۶ گرم پروتئین، از جمله تمامی اسیدهای آمینه ضروری را فراهم کند. همچنین بروکلی حاوی مقدار زیادی فولات، منگنز، پتاسیم، فسفر، و ویتامین‌های C و K است. این در حالی است که با وجود تمامی این مواد مغذی، یک فنجان بروکلی فقط و فقط حاوی ۳۱ کالری است.

این گیاه همچنین مزایای آنتی اکسیدان و ضد التهاب دارد. همچنین خوردن کلم بروکلی بخارپز می‌تواند به کاهش سطح کلسترول خون کمک کند. علاوه‌بر اینها کلم بروکلی می‌تواند با تحریک سم‌زدایی و تولید ترکیبات آنتی اکسیدان در کبد، سلامت کبد را بهبود بخشد.

کلم بروکلی را می‌توان بخارپز کرد، سرخ نمود یا پخت. می‌توان همچنین از آن سوپ و سس درست کرد.
کلم بروکسل-گیاهان-۴-سبزی-با-بیشترین-پروتئین-اسفناج-کلم-بروکلی-کلم-بروکسل-گل-کلم-3 قدرت گیاهان: ۴ سبزی با بیشترین پروتئین

کلم بروکسل می‌تواندافزودنی بسیار خوبی برای رژیم غذایی‌تان باشد. این گیاه منبع پروتئین، فیبر و ویتامین‌ها است. یک فنجان (۸۸ گرم) کلم بروکسل حاوی ۳ گرم پروتئین و هم چنین تا ۳.۳ گرم فیبر است. کلم بروکسل همچنین سرشار از فولات، منگنز، پتاسیم، آهن، کلسیم و ویتامین‌های A، C، K و B6 است.

مطالعه‌ای بر روی حیوانات نشان داده است که کلم بروکسل می‌تواند رشد و سلامت باکتری‌های روده را افزایش دهد و باعث تحریک تولید اسیدهای چرب زنجیره‌کوتاه در روده شود.
گل کلم-گیاهان-۴-سبزی-با-بیشترین-پروتئین-اسفناج-کلم-بروکلی-کلم-بروکسل-گل-کلم-4 قدرت گیاهان: ۴ سبزی با بیشترین پروتئین

گل کلم مانند کلم بروکلی، مقدار زیادی پروتئین فراهم می‌کند. یک فنجان (۱۰۰ گرم) گل کلم دارای ۲ گرم پروتئین و ۲۵ کالری است. گل کلم منبع خوبی برای ویتامین‌های C و K و مواد معدنی مانند پتاسیم، منگنز، منیزیم، فسفر، کلسیم و آّهن است.

گل کلم همچنین حاوی مقدار بالایی از ترکیب خاصی به نام گلوکلوزینولات سینیگرین است که تصور می‌شود ضدسرطان، آنتی اکسیدان بوده و خواص ضد التهابی داشته باشد. این ترکیب هنگام پختن گل کلم کاهش قابل توجهی پیدا می‌کند پس بهتر است که گل کلم خام مصرف شود.

گل کلم مانند چند سبزی دیگر، پتانسیل کاهش سطح کلسترول را دارد. گل کلم سبزی چندکاره است که می‌توان در دستور پخت‌های مختلف بکار برد.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید