The Founder : فیلمی در رابطه با بنیانگذاران مک دونالدز

سی و هفتمین جشنواره فیلم فجر نیز با تمامی فراز و نشیب ها و جذابیت های همیشگی خودش برای اهالی فرهنگ به پایان رسید و صاحبان سیمرغ ها به انتخاب هیات داوران معرفی شدند. در جشنواره سی و هفتم فیلم فجر، فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار، نویسندگی نرگس آبیار و مرتضی اصفهانی و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی محصول سال ۱۳۹۷ برنده جایزه سیمرغ بلورین بهترین فیلم، بهترین نقش اول مرد و زن به بازیگری هوتن شکیبا و الناز شاکردوست، بهترین بازیگر نقش مکمل زن، و بهترین کارگردانی نرگس آبیار گردید.

به مناسبت حال و هوای این روزها که توام با شور و شوق فیلم و تئاتر است، به پیشنهاد نویسندگان فودیرویی قصد داریم تا مجموعه جدیدی از مطالب را در رابطه با فیلم، کتاب و سایر آثار هنری مرتبط با غذا و صنایع غذایی در سایت فودیرو منتشر کنیم. در آینده بخش مستقلی را تحت این عنوان در سایت ایجاد می کنیم و این مطالب را در آن بخش قرار خواهیم داد. برای افتتاح این بخش، در ادامه فیلم The Founder محصول سال ۲۰۱۶ به کارگردانی جان لی هنکاک، نویسندگی روبرت سیگل و بازیگری مایکل کیتون، نیک آفرمن و جان کارول لینچ به شما معرفی خواهیم کرد. این فیلم داستانی واقعی است در رابطه با بزرگترین کسب و کار در صنعت رستوران داری به نام مک دونالدز. خواندن این مقاله برای علاقه مندان به موضوعات کارآفرینی و راه اندازی استارتاپ توصیه می شود.

دیدار با برادران مک دونالدز

در سال ۱۹۵۴، «ری کروک» فروشنده دوره‌گرد ناموفقی است که دستگاه‌های میلک‌شیک ساز مارک Prince Castle را می فروشد. از آنجایی که همسرش «اتل» زن خوب و صرفه‌جویی است، آنقدری پول پس‌انداز کرده که بتواند زندگی جمع‌ و جور و آبرومندی در “آرلینگتو هیتز” ایلینویز جایی که بیشترین تعلق خاطر را به آن دارد، دست و پا کند. ری همچنین متوجه می‌شود خیلی از رستوران های ماشین رو (رستورانهایی که افراد در آنها می توانند از داخل ماشین شان غذا سفارش دهند و همان جا هم آن را دریافت کنند) که می‌خواهد به آنها دستگاه بفروشد،‌ به طرز کارآمدی اداره نمی‌شوند، سفارش‌ها خیلی دیر آماده می‌شوند و زنان پیشخدمت‌ به‌جای اینکه حواس‌شان به ارائه درست سفارش‌ها باشد، تمام سعی شان این است که گیر اراذل و اوباش نیفتند. وقتی «ری» خبردار می‌شود که یک رستوران بین راهی در “سان برناردیو” تعداد قابل توجهی دستگاه میلک‌شیک ساز سفارش داده است، به کالیفرنیا می‌رود تا آنجا را ببیند. این رستوران “مک دونالدز” است، یک رستوران مشهور سلف سرویس با بسته‌بندی‌های یک‌بار مصرف و یک فضای خانوادگی. ری با برادران مک دونالدز دیدار می‌کند: موریس “مک” و ریچارد “دیک” مک‌دونالدز.

-مقاله74-1 The Founder : فيلمی در رابطه با بنيانگذاران مک دونالدز

جذب سرمایه گذار برای مک دونالدز

مک یکی از آشپزخانه ها را به ری می‌سپارد و اصول اخلاقی مربوط به کار را به او خاطرنشان می‌کند. دیک برایش توضیح می‌دهد که غذای با کیفیت و سرویس‌دهی بسیار سریع، از اصول اساسی این رستوران هستند. ری دو برادر را به شام دعوت می‌کند و تاریخچه رستوران را از زبان شان می‌شنود. روز بعد ری به آنها پیشنهاد می‌دهد که امتیاز رستوران‌شان را به او واگذار کنند. دو برادر برای این کار تردید دارند،‌ چون پیش از این هم اقدام به انجام این کار کرده‌اند، اما با امتیازداران غایب و بی‌عرضه‌ای مواجه شده‌اند که نمی توانسته‌اند رستوران آنها را بگردانند.


در کنار نوش جان کردن مک دونالد ورزش یادتون نره :

“ورزشکاران المپیک و مک دونالد”ری پافشاری می‌کند و در نهایت دو برادر را متقاعد می‌کند که به او اجازه دهند تلاش‌های مربوط به امتیازدهی آنها را پیگیری کند، به این شرط که او هم در طی یک قرارداد موافقت کند تمام تغییراتی که در رستوران‌های مکدونالدز اعمال می شود منوط به اجازه دو برادر باشد. ری اول از همه یک رستوران مک دونالدز در دپلینز، ایلینویز بنا می‌کند و در عین حال در تلاش است که سرمایه‌گذاران ثروتمند را برای باز کردن شعبه های جدید جذب کند (به‌ویژه اعضای باشگاهی که عضو آن است), اما با همان اخلاق مدیریتی ضعیفی روبرو می شود که تلاش های اصلی را برای واگذاری امتیاز به فنا داده بود.

کند و در نهایت دو برادر را متقاعد می‌کند که به او اجازه دهند تلاش‌های مربوط به امتیازدهی آنها را پیگیری کند، به این شرط که او هم در طی یک قرارداد موافقت کند تمام تغییراتی که در رستوران‌های مکدونالدز اعمال می شود منوط به اجازه دو برادر باشد. ری اول از همه یک رستوران مک دونالدز در دپلینز، ایلینویز بنا می‌کند و در عین حال در تلاش است که سرمایه‌گذاران ثروتمند را برای باز کردن شعبه های جدید جذب کند (به‌ویژه اعضای باشگاهی که عضو آن است), اما با همان اخلاق مدیریتی ضعیفی روبرو می شود که تلاش های اصلی را برای واگذاری امتیاز به فنا داده بود.

-مقاله74-2 The Founder : فيلمی در رابطه با بنيانگذاران مک دونالدز

پس از برخورد با یکی از فروشندگان کتاب مقدس که یهودی هم هست، ری ایده واگذاری حق امتیاز به سرمایه گذاران طبقه متوسط به ذهنش می رسد. سرمایه گذارانی که انگیزه بیشتری برای کار و تمایل بیشتری به پیروی از اصول و چارچوب های مک دونالدز دارند. این کار باعث می شود شعبه های بیشتری در باخترمیانه افتتاح شوند و ری نیز خودش را به عنوان خالق مک دونالدز معرفی کند. در طی این زمان ری با رولی اسمیت ملاقات می کند, صاحب یک رستوران سطح بالا در مینه سوتا که مایل به سرمایه گذاری است.  

ری علی رغم موفقیتش با مشکلات مالی مواجه می شود، زیرا بنا به قراردادی که بسته است سهمش از حق امتیاز محدود است, سهمی که برادران مک دونالد از مذاکره مجدد در موردش سرباز می زدند. این دو برادر همچنین از ترس خراب شدن تصویر رستوران هایشان, اجازه بهره گیری از حامی مالی را هم ندادند. در عین حال، صاحبان با هزینه هایی بیشتر از انتظار مواجه می شوند، به ویژه برای سرد نگه داشتن تعداد زیادی بستنی برای تهیه میلک شیک. ژوان به ری پیشنهاد می دهد برای جلوگیری از این هزینه ها، از میلک شیک پودری استفاده کند, اما دو برادر معتقدند این کار باعث پایین آمدن کیفیت غذایی رستوران شان می شود. ری همچنین برای دیرکرد در پرداخت وام به بانک فراخوانده می شود, اما این خبر به گوش”هری سون برن” مشاور مالی Tastee-Freez می رسد، که از او خواسته شده به پرونده های ری نگاهی بیندازد.

74-4 The Founder : فيلمی در رابطه با بنيانگذاران مک دونالدز

سون برن متوجه می شود سود واقعی زمانی ایجاد می شود که به شعبه ها ملک داده شود, تا نه تنها باعث جریان درآمد شود بلکه در برابر صاحب امتیازان و برادران مک دونالدز به ری قدرت می دهد. ری یک شرکت جدید ایجاد می کند به نام  Franchise Realty Corporation و سرمایه گذاران جدیدی جذب می کند. این حرکت موجب نگرانی دو برادر و قدرت یافتن ری می شود: او با دور زدن قدرت برادرها و تهیه میلک شیک پودری برای تمام شعبه ها آنها را به مبارزه می طلبد. ری همچنین از همسرش اتل جدا می شود و او تمام دارایی های ری به جز آنچه را در کسب و کار به او تعلق دارد، صاحب می شود. ری نام شرکتش را به McDonald’s Corporation تغییر می دهد و خواستار رهایی از قراردادش و جدایی از برادران مک دونالد می شود، خبری که مک را دچار شوک دیابتی می کند. ری در بیمارستان به ملاقات او می رود و برای تصفیه مالی یک چک سفید به او می دهد.

واگذاری مالکیت رستوران اصلی

دو برادر با پرداخت مبلغی معادل ۲٫۷ ملیون دلار، با واگذاری مالکیت رستوران اصلی شان در سن برناردینو و حق امتیاز سالانه ۱ درصد موافقت می کنند، اما موقع نهایی کردن این توافق, ری از اینکه قبول پرداخت حق امتیاز به صورت مکتوب سرباز می زند و فقط به طور لفظی آن را می پذیرد. چند وقت بعد دیک از ری می پرسد چرا همه اش دنبال کسب و کار آنهاست در حالی که می توانسته به راحتی ایده ی آنها را بدزدد و از نو خلقش کند. ری می گوید ارزش واقعی مک دونالدز به اسمش است که تداعی کننده ی “آمریکایی بودن” است (برعکس نام خودش “کروک” که بیشتر اسکاتلندی به نظر می آید).

برادران مک دونالدز مجبور می شوند اسم خود را از روی رستوران اصلی بردارند و ری یک شعبه از مک دونالدز را در همان خیابان باز می کند, و سرانجام دو برادر را از کسب و کار خود به طور کامل خارج می کند. فیلم با صحنه ی سخنرانی ری در سال ۱۹۷۰ و در عمارت باشکوهش, در حالیکه در کنار همسر جدیدش ژوان ایستاده و بخاطر موفقیت هایش خود را ستایش می کند پایان می یابد.  در پایان فیلم معلوم می شود که برادران مک دونالد هیچگاه حق امتیازشان را که می توانست در حدود ۱۰۰ میلیون دلار در سال باشد دریافت نکردند. در این فیلم مایکل کیتون در نقش ری کروک, نیک آفرمن در نقش ریچارد مک دونالد, جان کارول لینچ در نقش موریس مک دونالد, لیندا کاردلیینی در نقش ژوان اسمیت نقش آفرینی می کنند. جی نواک در نقش هری سون برن, لورا درن در نقش اتل, کروک جاستین راندل در بروک در نقش فرد فردترنر, کیت کنیلند در نقش جون مارتین بازی می کنند. فیلمنامه این فیلم را روبرت سیگل بر اساس زندگینامه خودنوشت ری کروک و یک زندگینامه دیگر نوشته است.


یک دیدگاه بنویسید