اول کدام یکی بود آشپزخانه یا تخم‌مرغ؟ کمتر چیزی را می‌توان پیدا کرد که به اندازه شانه تخم‌مرغ در خانه‌ دیده شود. تخم مرغ، جزء اصلی یک صبحانه سریع و شام آخر هفته و عنصر ضروری در محصولات پخته شده، از کیک گرفته تا املت و پیتزا و خلاصه بسیاری از خوردنی هاست. اما چه نوع تخم‌مرغی ارزش خریدن دارد. آیا همه تخم‌مرغ‌ها برای شما سالم اند، آیا واقعاً تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای بهتر از تخم‌مرغ‌های سفید اند؟ در ادامه به دنبال بررسی این موضوع هستیم.

تخم‌مرغ‌ها و سلامتی بیشتر

تخم‌مرغ‌ در کانون توجه تحقیقات بیشماری در سال‌های متمادی بوده‌ است. تخم مرغ غذایی است که کارشناسان تغذیه مرتبا نظرشان را در مورد آن تغییر داده‌اند. در ۱۹۶۱ گفته می‌شد که تخم‌مرغ برای ما بد است، به این دلیل که مقدار بسیار زیادی کلسترول تحویل می‌دهد که به نظر می‌رسد تأثیری منفی بر روی سلامت قلب دارد.

مقاله‌ای که توسط تایم مگزین در ۱۹۸۴ منتشر شد، از این هم فراتر رفته و اعلام کرده بود که تخم‌مرغ غذای وحشتناکی برای بدن انسان است. اما چند سال بعد تحقیقات متفق القول گفتند که «وحشت از تخم‌مرغ» اصلاً توجیهی ندارد و متخصصان تغذیه گفتند که تخم‌مرغ در ‌واقع خیلی هم برای سلامتی و تغذیه خوب است.

%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%aa%d8%ae%d9%85-%d9%85%d8%b1%d8%ba-%d9%88-%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%d8%aa%d8%ae%d9%85-%d9%85%d8%b1%d8%ba-%d8%b3%d9%81%db%8c%d8%af-%d9%88-%d9%82%d9%87%d9%88

خوردن حتی فقط یک تخم مرغ طیف بزرگی از مواد مغذی را فراهم می‌کند از جمله:‌

 • ویتامین‌های B، از جمله B2, B5, و B12، که همگی مسئول تبدیل کردن غذا به انرژی و تقویت سوخت و ساز هستند.
 • فسفر، که برای رشد، حفظ و تعمیر تمامی بافت‌ها و سلول‌ها و تولید DNA لازم است.
 • سلنیوم، که باعث می‌شود غده تیروئید با تمام قوا کار کند و به سیستم تناسلی کمک کند.
 • اسید فولیک، که برای زنان باردار ضروری است چون به سلامت جنین در حال رشد کمک می‌کند و خطرات نقص تولد را کاهش می‌دهد.
 • ویتامین A، ویتامین ضروری شناخته شده که سلامت چشم را برعهده دارد و خطر ابتلا به آب مروارید و دژنراسیون ماکولا را در مراحل بعدی زندگی کاهش می‌دهد. تخم‌مرغ‌ها همچنین دارای دو آنتی اکسیدان، لوتنین و زیگزانتین هستند که به تقویت شبکیه چشم کمک می‌کنند.
 • ویتامین D، که به تنظیم سیستم ایمنی بدن و سیستم عصبی عضلانی کمک می‌کند و همچنین میزان جذب کلسیم بدن را افزایش می‌دهد.
 • روی، که سیستم ایمنی بدن را به شدت تقویت می‌کند.
 • کلسیم، که استخوان‌ها و دندان‌های سالم را می‌سازد و از شکستن و توسعه پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری می‌کند.
 • ویتامین E، یک آنتی اکسیدان که پوست را مرطوب کرده و علایم مشهود پیری را کم می‌کند.
 • ویتامین K، که جریان منظم خون را در بدن حفظ کرده و از لخته شدن خون جلوگیری می‌کند.
 • اسیدهای چرب امگا ۳، یا نوع خوب چربی، که می‌تواند مقادیر تری گلیسیرید در جریان خون را کاهش بدهد و به سلامت بیشتر قلب منجر شود. با این حال همه تخم‌مرغ‌ها حاوی مقادیر بالای امگا ۳ نیستند. فقط تخم‌مرغ‌هایی مرغی که با خوراک غنی شده پرورش یافته این چنین است. این مورد را بر روی برچسب کارتن تخم‌مرغ می‌بینید.
 • کولین، ترکیبی که برای ساختن غشای سلولی قوی‌تر حیاتی است و می‌تواند بر روی قابلیت‌های مغز اثر بگذارد، که یعنی نقش مهمی در توسعه جنین در حال رشد دارد. تخم‌مرغ‌ها منبع کلیدی حاوی بیش از ۱۰۰ گرم از این ترکیب اند.
 • پروتئین، که بلوک‌های ساختمانی زندگی بشر اند. بدن از پروتئین برای ایجاد مولکول‌ها و بافت‌ها، تقویت عضلات، و تقویت عمل‌کرد بدن استفاده می‌کند. یک تخم‌مرغ شش گرم پروتئین، از جمله تمامی اسیدهای آمینه ضروری را فراهم می‌کند که بدن نمی‌تواند به تنهایی خود تولید کند.

وقتی موضوع کلسترول به میان می‌آید، خیلی مهم است که بدانیم، امروزه میزان کلسترول در تخم‌مرغ‌ها بسیار کمتر از ده سال قبل است. دلیلش این است که خوراک مرغ اصلاح شده است تا سالم‌تر از فرمول‌های قدیمی باشد و نتیجه آن تخم‌مرغ‌های بسیار سالم‌تر است. امروزه یک تخم‌مرغ با اندازه متوسط حاوی نزدیک به ۱۰۰ میلی گرم کلسترول است، که تقریباً یک سوم میزان مصرف مجاز روزانه است.

%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%aa%d8%ae%d9%85-%d9%85%d8%b1%d8%ba-%d9%88-%d8%aa%d9%81%d8%a7%d9%88%d8%aa-%d8%aa%d8%ae%d9%85-%d9%85%d8%b1%d8%ba-%d8%b3%d9%81%db%8c%d8%af-%d9%88-%d9%82%d9%87%d9%88

تفاوت بین تخم‌مرغ قهوه‌ای و سفید

آیا واقعاً رنگ خیلی تفاوت ایجاد می‌کند؟ گاهی اوقات بله. در چند سال گذشته، این باور ریشه دوانده است که تخم‌مرغ‌های قهوه‌ای بهتر هستند، که احتمالاً تا حدی به این حقیقت برمی‌گردد که سایر غذاهای قهوه‌ای در‌ واقع گزینه بهتری هستند؛ شکر قهوه‌ای بهتر از شکر سفید تصفیه شده است، نان قهوه‌ای با گندم کامل بهتر از نان سفید است، برنج هم همینطور و غیره. اما راستش وقتی که تخم‌مرغ به میان می‌آید رنگ چندان معنایی ندارد. در ‌واقع تنها چیزی که بر روی رنگ تخم‌مرغ تأثیر می‌گذارد نژاد مرغی است که تخم را گذاشته است:

-مرغ پر سفید با لاله گوش سفید بطور کلی تخم سفید می‌گذارد

-مرغ پر قهوه‌ای یا قرمز با لاله گوش قرمز، تخم قهوه‌ای می‌گذارد

این تنها تفاوت بزرگ واقعی بین آنها است. ارزش غذایی یکسان است، پوسته ضخامت یکسانی دارد و حتی مزه مشابه است (هرچند تخم‌مرغ قهوه‌ای ممکن است گران‌تر باشد)

یکی از دلایل اینکه تخم‌مرغ قهوه‌ای شهرت بهتری دارد این است که کشاورزان ضعیف تر (از جنبه مالی) و مزارع ارگانیک که دیده شده بطور کلی محصولات باکیفیت‌تری تولید می‌کنند، معمولاً نوع مرغی را پرورش می‌دهند که تخم قهوه‌ای می‌گذارد.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید