عسل و ویژگی های تغذیه ای آن 

 عسل ، محصول غذایی بسیار مفید و اکسیری پر ارزش است که از قرن ها پیش به عنوان عالی­ترین و مقوی­ترین غذاها شناخته شده و همچنین به دلیل ویژگی­های شفابخش خود به عنوان داروی درمان بیشتر بیماری­ها در بین تمام ملل کاربرد داشته است. از نگاهی دیگر، عسل یکی از هدیه­های ارزنده و پرارزش طبیعت است که در قرآن کریم از آن با تعبیر “فیه شفاء للناس” به معنی شفای مردم در آن است، یاد شده است. اهمیت این  ماده ارزشمند آنقدر است که یک سوره قرآن کریم به نام زنبور عسل (نحل) اختصاص یافته است. بی تردید اهمیت عسل در طب سنتی به مراتب بیشتر از زمان حاضر بوده است. ابن سینا، فیلسوف و بزرگترین شخصیت پزشکی ایرانی، هزار سال پیش در کتاب قاننون خود، نسخه­های زیادی بر پایه عسل و موم تجویز می­کرد و همچنین بقراط حکیم، پدر پزشکی و بنیان گذار طب یونانی، حدود ۲۵۰۰ سال پیش در مورد اهمیت عسل چنین بیان داشته است :

” هر دارویی از مواد غذایی درست می شود و متقابلا هر غذایی نیز جانشین دارو می­گردد. عسل به این دو شرط جوابگو است.”

   او به مقدار زیادی از عسل استفاده می­کرد و در درمان بیشتر بیماری ها از جمله زخم­ها عسل تجویز می نمود. باستان­شناسان معتقدند قبایل بدوی با جمع آوری عسل آشنا بوده­اند. عده­ای در برداشت عسل از وسایل دودکننده استفاده می کردند و عده ای برای داشتن عسل از لانه هایی که در صخره های تیز و مرتفع سنگی و در دره های عمیق قرار گرفته بود، جان خود را به خطر می انداختند. در بعضی از قبایل، افرادی به طور منظم تنه تو خالی درختان را بررسی می کردند و آنها را برای برداشت عسل علامت گذاری می نمودند. در انجیل، مسیحیان از عسل به عنوان مظهر فراوانی و نعمت یاد شده و در طومار بحرالمیت نیز از عسل نام برده شده است، و از زنبورداری اثری نیست. در یونان باستان نیز عسل یکی از هدایای گران بهای طبیعت انگاشته می­شد. یونانیان چنین می پنداشتند که خدایان چون خوراک بهشتی می خورند، فناناپذیر و ابدی گشته­اند. آن­ها تصور می­کردند عسل یکی از اجزای مهم این خوراک بهشتی است.

ترکیبات عسل

عسل، مهمترین منبع مواد قندی طبیعی است. قندهای اصلی عسل را قندهای ساده(منوساکاریدها) می گویند، مانند گلوکوز و لوولوز که به ترتیب ۴۰ و ۳۴ درصد عسل را تشکیل می دهند. علاوه بر قندهای ساده، قندهای مرکب (پلی ساکاریدها) دیگری که از دو یا سه یا چند قند ساده درست شده اند مانند مالتوز، ساکاروز و لاکتوز نیز در عسل وجود دارند.

مالتوز به مقدار کم و ساکاروز(قند معمولی) – با اینکه با غلظت طیاد در شهد یافت می شود- حدود ۱ تا ۲ درصد عسل را تشکیل می دهند. این قند در اثر آنزیمی به نام انورتاز که مهمترین آنزیم موجود در عسل است و از غده بزاقی زنبور ترشح می شود، به قندهای ساده یعنی گلوکوز و لوولوز تبدیل می شود. شایان ذکر است که شیرینی عسل بیشتر مربوط به همین دو نوع قند ساده است.

گلوکوز و لوولوز بیشترین قندهای ساده ای هستند که در عسل یافت می شوند. میزان درصد گلوگوز در نمونه های مختلف عسل بین ۲۲ تا ۴۰ درصد (متوسط ۳۱/۲۸ درصد) و درصد لوولوز بین ۲۷ تا بیش از ۴۴ درصد (به طور متوسط ۳۸/۱۹) اندازه گیری شده است.

معمولا در عسل میزان فروکتوز یا لوولوز(L)، بیش از مقدار گلوگوز یا دکستروز (D) است و نسبت لوولوز به دکستروز (D/L) بالاتر از یک است. در عسل های ایران مقدار متسوط گلوکوز ۴۳/۳ درصد و مقدار متوسط فروکتوز ۳۷/۸۵ درصد گزارش شده است. لوولوز(قند میوه) از شیرین ترین قندهای طبیعی است که ۱/۷بار شیرین تر از ساکاروز (قند نیشکر) و ۲ تا ۵/۲ بار شیرین تر از گلوکوز (قند انگور) است.

 • عسل به لحاظ داشتن برخی از مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا، در میان خوراکی­ها بیشترین اهمیت را دارد. مهم تیرن مواد تخمیری موجود در عسل عبارتند از: آمیلاز (مواد نشاسته­ای را به قندو اینورتاز و قند معمولی را به قند انگور و قند میوه تبدیل می کند) و نیز کاتلاز، پروکسیداز و لیپاز
 • عسل شامل مقدار کمی ویتامین های تیامین (B1)، ریبوفلامین (B2)، اسید پانتوتنیک (B5)، نیاسین (B3)، و پیرویدوکسین(B6) و اسید اسکوربیک (C)، است. با وجود اینکه مقدار ویتامین C بیشتر عسل­های جهان کمتر از ۵ میلی گرم در ۱۰۰ گرم عسل است، بعضی از مقدار ویتامین C در بعضی از عسلهای ایران بین ۱۱۸ تا ۲۴۰ میلی گرم در ۱۰۰ گرم عسل تعیین شده است.

اگر چه ویتامین­های پیش گفته در عسل به مقدار خیلی کم وجود دارند، اما اهمیت زیادی دارند زیرا آن­ها با کربوهیدرات­ها، املاح معدنی و اسیدهای آلی مخلوط­اند. مقدار ویتامین های موجود در عسل به مقدار گرده گل بستگی دارد که توسط زنبورهای عسل افزوده می شوند.

عسل تصفیه نشده و عسل با موم (شان)، از نظر ویتامین غنی است و تصفیه آن باعث کاهش ویتامین­های عسل می شود. دانشمندان ویتامینهای موجود در عسل را مرهون دانه های گرده آن می دانند.

 • عسل دارای انواع پروتیین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فورمیک، مشتقات کلروفیل، مقداری آنزیم و محرکهای حیاتی و رایحه­های معطر است.
 • املاح معدنی در عسل فراوانند، از جمله کلسیم، سدیم، پتاسیم، منگنز، آهن، کلر، فسفر، گوگرد و ید.

باید توجه داشت ترکیبات شیکیایی عسل متنوع و پیچیده است و ترکیب عسلهایی که منشا گیاهی دارند فرق می­کند. چهار پنجم وزن عسل را کربوهیدرات (مواد قندی-نشاسته‌­ای) تشکیل می دهد و بقیه ترکیبات آن عبارتند از پروتیین، املاح معدنی، عناصر معطر، آنزیم ها، ویتامینها، گرده  گل (پولن گیاهی) و مقدار کمی آب.-عسل-5 عسل و ویژگی های تغذيه ای آن

ویژگی های تغذیه ای عسل

 • از جمله ویژگی های مهم عسل، خاصیت میکروب کشی آن است.

عسل یک ضد عفونی کننده طبیعی است. تحقیقات انجام شده در سالهای اخیر نشان می دهد گذاشتن آن برروی زخمها مانع عفونت می شود. از آنجایی که عسل حاوی مواد آنتی باکتریایی است، می تواند به خوبی باعث بهبود زخم ها شود. عسل نوعی تشعشات رادیو اکتیوی نیز دارد که این امر می تواند در مبارزه با عفونت ها موثر باشد.

 • عسل به راحتی هضم می شود.

 مولکولهای قند موجود در عسل می توانند به راحتی به سایر قندها تبدیل شوند، به همین جهت حتی حساس ترین معده نیز می تاند آن را به سادگی هضم نماید.

 • عسل منبع بسیار خوبی از آنتی اکسیدان است و به همین دلیل نقش بزرگی در جلوگیری از سرطان و همچنین بیماری های قلبی دارد.
 • سطح کالری عسل پایین است.

کالری عسل در مقایسه با سایر مواد قندی ۴۰ درصد کمتر است، بدین ترتیب هر چند انرژی عسل بسیار بالاست، اما به وزن بدن شخص نمی افزاید.

 • عسل به سرعت در خون پخش می شود.

وقتی عسل با میزان مناسبی آب مخلوط گردد، پس از ۷ دقیقه در جریان خون پخش می شود و با آزادسازی مولکول قند، به عملکرد بهتر مغز که اصلی ترین مصرف کننده قند در بدن است، کمک می کند و مانع بروز خستگی می شود.

 • عسل در سلامت و ساخت عوامل خونی موثر است.

عسل بخش مهمی از انرژی مورد نیاز برای ساخت عوامل خونی را تامین می کند. افزون بر این، باعث تمیز شدن خون می شود و جریان خون را تنظیم و آسان می کند و مانع بروز مشکلات عروقی و تصلب شرایین می شود.

 • عسل هرگز فاسد نمی شود.

برای نگهداری عسل احتیاجی به یخچال نیست و می توان آن را در دمای اتاق به راحتی نگهداری نمود.

 • عسل در درمان آلرژیهای فصلی ساکنان مناطقی که عسل آن از گلهای همان منطقه به دست آمده، بسیار مفید است.
 • عسل به علت داشتن گلوکوز و فروکتوز، باعث تولید انرژی سریع (سوختن گلوکوز) و طولانی (سوختن فروکتوز) می­گردد.

مصرف مرتب عسل برای تقویت قوای جنسی و درمان ناتوانی های آن بسیار موثر است، لذا از عسل با روش­های مختلف و با ترکیب با عصاره گیاهان موثر در درمان این ناتوانی ها می­توان بهره گرفت.

 • عسل تنها غذایی است که استفاده از آن باعث نابودی چرخه طبیعت نمی­شود.
 • عسل علاوه بر آن که غذای خوبی به شمار می آید، می تواند به عنوان یک داروی مفید نیز مورد استفاده قرار گیرد. بسیاری به این ماده غذایی لقب اکسیر طول عمر داده اند و معتقدند که مصرف آن می­تواند طول عمر را افزایش دهد.
 • عسل یکی از مواد مفید برای مبارزه با قارچ ها و میکروب ها به شمار می آید و می­تواند پینه­های دست و پا را التیام بخشد.
 • عسل در سلامتی و محکم ساختن دندان ها و لثه نقش دارد و رنگ دندان را سفید تر می­کند.
 • عسل برای روده بسیار مفید است.
 • عسل سستی و بی حالی عضلات را رفع می کند.
 • پادزهر خوبی برای سموم، به خصوص مسمومیت های غذایی به شمار می­رود.
 • عسل منبع خوبی برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن است.
 • ترکیبات آروماتیک یا همان عطر و رایحه عسل که مجموعی از عطر و طعم گل و گیاهان طبیعت است، نشاط خاصی را به فرد تغذیه کننده از عسل می­دهد.

آشپزباشی فودیرو: دستور تهیه دو نوع نوشیدنی با عسل را در لینک های زیر بخوانید:

“نوشیدنی آب انار با عسل”

“طرز تهیه شیرعسل و دارچین”


 عسل طبیعی و غیر طبیعی

   در حالت کلی، عسل تهیه شده از مواد قندی- که زنبور عسل هیچ گونه نقشی در جمع آوری آن نداشته باشد- و افزودن هر ماده دیگر اعم از مواد قندی و انواع اسانس­ها، رنگ­ها و انواع نگهدارنده­ها به عسل، جزو موارد تقلب محسوب می شود و ارزش آن در مقایسه با عسل صفر است.

براساس تحقیقات به عمل آمده توسط گروه کارشناسی سایت فودیرو یکی از راه های تشخصی عسل طبیعی از عسل تقلبی، شکرک زدن آن است. این تصور که عسل تقلبی در شرایط سرما و در طول مدت نگهداری شکرک می زند، کاملا اشتباه است. این شرایط برای عسل­های طبیعی نیز صادق است، زیرا در مدت نگهداری و در مجاورت سرما، با کاهش رطوبت و ایجاد بلورهای منظم قندی در نتیجه وجود آنزیم های افزوده توسط زنبور عسل دیاستازهای عسل مانند آنزیم اینورتاز)، عسل شروع به شکرک زدن می­کند.

درجه سفتی و زمان شروع شکرک زدن به نوع گل و آب و هوای منطقه بستگی دارد. عسل طبیعی و عسل غیرطبیعی هر دو در شرایط سرما شکرک می زنند، بنابراین برای تشخیص چنین عسل هایی دقیق ترین روش، آزمایش هایی است که در آزمایشگاه های مجهز مواد غذایی و شیمیایی روی آن انجام می گیرد، ولی شناسایی چنین تقلبهایی برای عموم مردم که دسترسی به این آزمایشگاه ها ندارند، غیر ممکن است. در مواردی با استفاده از تجربیات و آگاهی داشتن از نوع عطر و طعم عسل از جهت کیفی می توان حدس هایی زد، زیرا عسل عطر و طعم مخصوص خود را دارد و در تعریف آن چنین بیان می شود که عسل دارای عطر و طعم گل است.

شکرک زدن عسل نه تنها دلیل بر تقلبی بودن نیست، بلکه برعکس بیانگر آن است که عسل کاملا سالم است و نمی تواند تقلبی باشد و این برخلاف تصور غلط در ایران است که عسل شکرک زده را تقلبی می دانند. بر این اساس، حرارت دادن عسل برای از بین رفتن شکرک های ایجاد شده در آن سبب از بین رفتن آنزیم ها و کاهش کیفیت عسل می شود.

-عسل-1 عسل و ویژگی های تغذيه ای آن

ملاک انتخاب عسل خوب

   برای مصرف کننده، یک راه بیشتر برای تشخیص عسل وجود ندارد و آن هم استفاده از ابزارهایی است که بدن در اختیارش گذاشته است. با چشمانش شکل ظاهری عسل را ارزیابی می کند، با بینی آن را بو و با زبانش آن را مزه­مزه می­کند. اگر عسل عطر و طعم گل­ها را داشت، این عسل، عسل واقعی (طبیعی) است و ارزش آن را دارد که بهای آن پرداخت شود.

عسلی که بوییدن آن باعث عطسه شود و نوشیدنش سکر و مستی آورد و چشیدنش گلو را بسوزاند، برای تغذیه مناسب نیست.

راه­های متعددی برای شناخت عسل طبیعی وجود دارد. مورچه بر خلاف عسل تقلبی، به عسل طبیعی علاقه دارد اگر عسل  طبیعی در آب ولرم حل گردد، مزه آن میخوش (بین شیرین و ترش) می شود نه شیرین. نور پلاریزه هم اگر به عسل طبیعی تابانده شود، به چپ می­گردد و این نور با تاباندن به عسل تقلبی و محصولات شکر به راست می­گردد، زیرا مولکول­های آن راست گرد است.

تست سرعت حل شدن عسل در آب

اگر عسل را داخل لیوان محتوی آب بریزید، چنانچه به صورت عمودی وارد لیوان پر از آب شده و در ته  آن جکع شود و به سرعت حل نگردد، عسل مطلوبی است. اما اگر عسل، هنگام ریختن، در آب حل شود، از مطلوبیت و خلوص کمتری برخوردار است.

-عسل-16 عسل و ویژگی های تغذيه ای آن

                    عسل طبیعی و خالص                                                                                       عسل تقلبی و ناخالص

رنگ عسل و مفهوم آن

   رنگ، بو و طعم عسل تا حدودی به هم مربوطند، بسیاری از طعم­های عسل که در یک منطقه مطبوع و خوب است، در منطقه دیگر ناخوشایند تلقی می­شود. عسل گندم سیاه و زیرفون ممکن است در یک منطقه بیشترین قیمت را داشته باشد اما در منطقه دیگر بازاری نداشته باشد.

 

جدول رنگ چند نمونه عسل مختلف و کاربردآن ها

نام گیاه رنگ عسل کاربرد و خواص عسل
آویشن قرمز ضد سرفه، زخم معده، خستگی، ضعف و بی حالی
اکلیل کوهی کهربایی روشن یا سفید ضد افسردگی، نارسایی کبد، خستگی، دوران نقاهت، ورم معده، سنگ صفرا، ضعف و بی حالی
شبدر بی رنگ و روشن تلاش های فیزیکی شدید و طولانی
اسطوقدوس زرین ضد سردرد، میگرن، بی خوابی، ناراحتی های مجاری تنفسی، انگل های روده و تب
بلوط تیره جلوگیری از واریس، ضعف و بی حالی، کم خونی، ناراحتی های گردش خون
مریم گلی کهربایی روشن یا تیره زرین جلوگیری از افسردگی، فشار خون، کم خونی، ضعف و بی حالی
زیرفون سبز متمایل به زرد کمرنگ ضد بی خوابی و اعصاب، سرماخوردگی، شیرین کردن جوشانده ها، آرام بخش قلب
اقاقیا آبگون زلال ورم های لوله گوارشی، شیرین کردن شیر کودک، ضد دیابت
گندم سیاه زرد تیره یا قهوه ای تیره بارداری، شیردادن، کمبود مواد معدنی و بیماری های عروقی
تمشک وحشی، زلال کشت شده سفید رنگ برونشیت، گلودرد، ورم گلو، حلق و حنجره
آفتابگردان زرد طلایی وجود مقدار بیش از حد کلسترول
اوکالیپتوس تیره انگل های روده، سیاه سرفه، عفونت های معده، برونشیت (عسل کمیاب)
گون زرد التهاب مثانه، ورم پروستات، رماتیسم، سنگ های ادراری
مرکبات زرد شفاف حالت عصبی، بی خوابی، میگرن، تپش قلب

-عسل-3 عسل و ویژگی های تغذيه ای آن

سایر محصولات زنبور عسل

   اصولا زنبور عسل دو نوع محصول تولید می کند، نوعی خارج کندو و نوعی داخل کندو تولید می شود. محصولات تولیدی زنبور عسل در خارج کندو شامل عسل، عسلک، بره موم و گرده گل است و محصولات تولیدی داخل کندو شامل موم، زهر و ژل رویال است.

 

عسلک

     زنبورها شیره های شیرین روی برگ بعضی درختان را که به وسیله شته ها تولید می شود، می مکند و همان مراحل تولید عسل را روی آن انجام می دهند. به این شهد غلیظ شده که شباهت زیادی به عسل دارد، عسلک می گویند. خواص عسلک کمتر از عسل است، ولی مصرف کننده قادر به تشخیص عسل از عسلک نیست.

 

بره موم

    مخلوطی است از صمغ چندین درخت مانند نارون، تبریزی، شاه بلوط با رنگی نسبتا قهوه ای که به پای زنبور می چسبد. بره موم اثر میکروب کشی دارد که در ساخت کندو به کار زنبورها می آید. پزشکان، بره موم را از قوی ترین آنتی بیوتیک ها می دانند و از آن استفاده دارویی می کنند. بره موم در دمای ۷۰ تا ۱۰۰ درجه سانتیگراد ذوب شده و به مایع تبدیل می شود. حدود ۵۰ درصد بره موم را رزین تشکیل می دهد.

زرین از اهمیت فوق العاده ای برخورداد است و سیستم ایمنی بدن انسان را تحریک می کند و برای درمان بیماری­هایی از قبیل آرتریت روماتویید، آسم، سرفه، سرما خوردگی، دردهای قفسه صدری، سوختگی­ها، زخم­ها، التهابات گلو و دردهای دندان بسیار مفید می باشد. ترکیبات شیمیایی بره موم با توجه به منطقه و منبع جمع آوری متفاوت است و تا کنون به بیش از ۱۸۰ ماده ترکیبی و موثر در آن دست یافته اند.

در بره موم، ۱۴ عنصر ریز معدنی شناسایی شده است که از بین آن­ها، آهن و روی فراوانترین هستند. ضمنا بره موم دارای خواص متعددی است که عبارت اند از:

بی حسی، ضد حساسیت، ضد اسید معده، آنتی بیوتیک، ضد قارچ، ضد التهاب، د پرتو (تشعشع)، آنتی اکسیدان، محافظت کننده، ضد عفونی کننده، ضدعفونی کننده، ضد تومورهای سرطانی، ضد ویروس و تحریک کننده سیستم ایمنی. بهترین روش برای مصرف بره موم، ترکیب آن با عسل است.

-عسل-2 عسل و ویژگی های تغذيه ای آن

ژل رویال

   ماده­ای است که از غده مغزی زنبورهای کارگر ترشح می شود و برای تغذیه زنبورهای نوزاد مفید است. نوع خاصی از این ژله که “ژله شاهانه” نام دارد، غذای مخصوص ملکه است و باعث می شود زنبور ملکه، ۵۰ برابر زنبورهای عادی زندگی کند.

علت اینکه ملکه زنبور عسل در ۲۴ ساعت می تواند در حدود ۲۰۰۰ تخم بگذارد و مدت ۳ تا ۵ سال زندگی کند (در حالی که عمر زنبورهای دیگر ۴۵ تا ۶۰ روز است) این است که ملکه، غذای مخصوصی تغذیه می کند که سایر زنبوران به جز سه روز اول مرحله رشد به آن دسترسی ندارد. این غذای مخصوص ژل رویال نام دارد و اهمیت آن در زندگی زنبور عسل مانند نقش شیر مادر در زندگی نوزادان است.

به طور سنتی از ژل رویال برای جوان ماندن و بهبود زیبایی پوست استفاده می­شود، زیرا ژلاتین موجود در آن از پیر شدن پوست جلوگیری می­کند و باعث طراوت، شادابی و جوانی آن می شود. ژل رویال منبع غنی از پروتئین (حاوی ۸ اسید آمینه ضروری)، انواع ویتامین ها (به­جز ویتامین K)، مواد معدنی مختلف، اسیدهای چرب، قندها، استیل کولین (کمبود این ماده فرد را برای ابتلا به آلزایمر مستعد می کند) و گاماگلوبین (تقویت کننده سیستم ایمنی) است. بررسی های اخیر نشان می ­دهد این ماده همچنین در افزایش انرژی، کاهش اضطراب، بی خوابی و افسردگی، حفظ و تقویت حافظه و ایمنی بدن نیز موثر است.

در حال حاضر کپسول ژل رویال که از خارج وارد می­شود، در داروخانه­ها موجود است، به طوری که مقدار بسیار کمی از ژل رویال را داخل کپسول­های کوچک می­کنند و به دلیل خواص درمانی بسیار، آن را به قیمت نسبتا گرانی می فروشند. اگر بتوان ژل رویال خالص و تازه را از زنبورداران و تولید کنندگان حرفه ای عسل تهیه  استفاده نمود، بسیار بهتر است.

 

نیش زنبور عسل

   زنبور عسل حشره بی نظیری است که نیشش از نوشش مفید تر است. زهر زنبور عسل مایعی است تلخ مزه به رنگ روشن و دارای بوی خاص و واکنش اسیدی که در مجاورت هوا به سرعت خشک می­شود. زهر زنبور ترکیب بسیار پیچیده ای دارد و دست کم هشت نوع پروتئین در آن شناسایی شده است و دارای انواع آنزیم ها، پروتئین ها، و اسیدهای آمینه است. این ماده، بی رنگ و دارای مزه شیرین و کمی تلخ است و در آب حل می­شود. زهر زنبور اگر با هوا برخورد کند تبدیل به کریستال سفید متمایل به خاکستری می­شود.

از سم نیش زنبور عسل در درمان این موارد استفاده می­شود:

 • بیماری­های خودایمنی، بیماری­های عصبی، افسردگی، و ام. اس. (M.S.)
 • اختلالات پوستی (پینه و سختی پوست)
 • مالاریا
 • بیماری­های چشم (ایریتیس حاد توام با کاهش دید)
 • گواتر اگزوفتالمیک
 • ازدیاد فشار خون و کاهش کلسترول خون
 • روماتیسم و درد مفاصل
 • سیاتیک، آرتریت یا ورم و التهاب مفاصل، پولی آرتریت
 • گرفتگی عضلات، زونا، نقرس، آسیب دیدگی زردپی، کمردرد
 • واریس یا بزرگ شدن رگ در پاها

استفاده از سم در هر نوع بیماری اصول و روش خاص خود را دارد که در صورت عدم رعایت روش­های آن، باعث عوارض ناخوشایندی خواهد شد. جالب است بدانید زنبور عسل بعد از نیش زدن به دلیل وصل بودن انتهای نیش به روده­ها و پارگی آن­ها می­میرد. در واقع زنبور با نیش زدن، جان خود را فدا می­کند.

موم

    موم زنبور عسل در پزشکی و وضعیت داروسازی مصرف زیادی دارد. در بیشتر فرمولاسیون­های کرم­ها، پمادها، و لوسیون­ها، به عنوان جزء با ارزش و پایه ای استفاده می­شود. به دلیل بی اثر و غیر فعال بودن موم زنبور عسل، به راحتی با داروها مخلوط می شود، بدون اینکه هیچ واکنش ناخواسته ای بین مواد موثر و موم زنبور عسل رخ دهد. امروزه برای حفاظت داروهای حساس به هیدرولیز و اکسیداسیون، آن­ها را با لایه­ای نازک از موم زنبور عسل می­پوشانند. موم عسل به عنوان لایه هیدروفوب، پوششی در اطراف دارو ایجاد می­کند و سبب آهسته شدن انحلال و آزادسازی دارو می­شود.

منابع و مراجع

 • جمشید خدادادی، ” عسل درمانی شگفتی قرآن کریم”، نشر ندای سینا، ۱۳۹۴، شماره کتابشناسی ملی: ۳۸۳۲۰۱۱
 • ویکی پدیا، دانشنامه آزاد
 • تبیان
 • بیتوته
 • عسل اکسیر

تهیه و تدوین: دپارتمان تغذیه فودیرو، ۱۳۹۷/۰۵/۱۹

اگر این مطلب برایتان جالب بود، حتماً آن را لایک کنید و اگر خواستید در سایت یا مقالات خود از آن استفاده نمایید، ذکر نام فودیرو اجباری است.

 

هرگونه کپی مطالب سایت فودیرو در سایت های دیگر از نظر شرعی حرام  و پیگرد قانونی دارد.

یک دیدگاه بنویسید