درست کردن یک کیک شکلاتی خوشمزه و لطیف از جمله کارهای سختی است که باید بارها و بارها آن را  تمرین کرد تا بلکه بشود به آن دست پیدا کرد. تازه اگر هم موفق به درست کردن کیکی عالی بشوی، آنقدر دنگ و فنگ دارد و ظرف کثیف می شود که در نهایت پشیمان می شوی و تصمیم می گیری دیگه دست از کیک پختن برداری و مثل بقیه به سراغ کیک های آماده بروی. امروز اما طرز تهیه کیک شکلاتی بی دردسر را خواهم گفت که به طرز باور نکردنی خوشمزه نیز است. امیدورام شما هم از خوردن آن لذت ببرید.

Print Recipe
طرز تهیه کیک شکلاتی
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 45 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 45 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
دستورالعمل ها
 1. اولین کاری که می کنیم این است که قهوه را می گذاریم دم بکشد تا در زمان اضافه کردن به تخم مرغ سرد شده باشد. همین طور، شیر و تخم مرغ را از یخچال در آورده تا به دمای محیط برسند. سپس فر را 10 دقیقه قبل از قرار دادن مایع کیک در آن، در درجه حرارت 180 درجه سانتی گراد پیش گرمایش کنید. مدت زمان پیش گرمایش فر باید نهایتا بین 10 تا 15 دقیقه باشد.
 2. سپس کف قالب را کاغذ روغنی انداخته و روی آن روغن جداکننده می زنیم. جدا کردن کیک از کاغذ روغنی با استفاده از روغن جدا کننده بسیار آسان تر از روغن های معمولی می باشد. روغن جدا کننده را می توانید از لوازم قنادی ها تهیه نمایید.
 3. سپس در ظرفی آرد، شکر، پودر کاکائوی الک شده، جوش شیرین، بیکینگ پودر و نمک را ریخته و با همزن دستی مخلوط می کنیم تا یکدست شوند.
 4. در ظرفی دیگر تخم مرغ را با همزن دستی فقط کمی زده تا یکدست شود، سپس شیر، قهوه دم کرده یا آب، روغن و وانیل را اضافه می نماییم و با همزن دستی حدود یک دقیقه هم می زنیم. توجه کنید که حتما باید قهوه سرد شود و سپس آن را به تخم مرغ اضافه کرد، زیرا ممکن است تخم مرغ در اثر گرمای قهوه بپزد. همین طور بهتر است قهوه را آرام آرام به تخم مرغ اضافه کرده و همزمان با هم زن دستی هم بزنیم.
 5. پس از آن مواد تر (مرحله 4) را بر روی مواد خشک (مرحله 3) می ریزیم و دوباره با همزن دستی فقط تا حدی هم می زنیم که مایع کاملا یکنواختی بدست آید. همواره برای تهیه کیک، در اضافه کردن مواد به همدیگر، بهتر است مواد سبک را بر روی مواد سنگین تر بریزید.
 6. در نهایت مایع را در قالب کیک ریخته (برای تمیز کردن کامل ظرف می توان از لیسک استفاده کرد) و حدود 40 تا 45 دقیقه در طبقه وسط فر قرار می دهیم. توجه کنید که حتما اندازه قالب را متناسب با میزان مایع کیک انتخاب کنید؛ طوری که مایع دو سوم قالب را پر کند. زیرا مایع برای پف کردن نیاز به دیواره قالب دارد و در صورت پر کردن کامل قالب از مایع، کیک نمی تواند پف کند.
 7. پس از مدت زمان گفته شده، با فرو کردن چنگال یا خلال دندان در کیک از پخته شدن آن مطمئن می شویم؛ به این صورت که اگر کیک پخته شده باشد، پس از بیرون آوردن چنگال، نباید تکه های کیک به آن چسبیده باشد.
 8. پس از پخته شدن کیک، درب فر را کمی باز کرده و می گذاریم حدود 10 دقیقه در همان داخل فر باقی بماند. سپس کیک را بیرون آورده و دوباره می گذاریم تا کاملا خنک شود. پس از این که کیک خنک شد، دیواره ها را به کمک چاقوی داغ جدا کرده و کیک را از قالب بیرون می آوریم. در صورتی که کیک را به همان صورت داغ از قالب بیرون آوردید، دیواره های کیک تکه تکه می شود.
 9. برای برش زدن کیک نیز حتما بگذارید سرد شود تا پس از بریدن خرد نشود. همچنین از چاقوی دندانه دار برای برش زدن کیک استفاده کنید.
یادداشت های دستورغذا
 • در صورت تمایل می توانید برای خوشمزه تر شدن کیک، بر روی آن گاناش بریزید. برای این کار از گاناش متوسط که در نوشته «گاناش»  آمده است، استفاده کنید.
 • میزان مواد گفته شده برای قالب گرد 20 سانتی متری و یا قالب مستطیل 13 × 23 سانتی متری می باشد.
 • نکته مثبت این کیک شکلاتی این است که به سادگی درست می شود و همچنین مانند پخت بسیاری از کیک ها حساسیتی در زمان هم زدن مواد وجود ندارد و بیش از حد هم زدن آن، باعث خوابیدن پف کیک نخواهد شد.
 • دلیل استفاده میزان کمی نمک این است که نمک، طعم مواد شیرین را نمایان می کند.
 • برای بهتر جدا شدن دیواره های کیک از قالب می توان از چاقوی داغ استفاده کرد. برای این کار چاقو را در آب جوش زده و با دستمال آن را پاک می کنیم تا خیس نباشد.
 • روش تهیه قهوه دم کرده با استفاده از قوری موکا (Moka Pot)، به طور مفصل در نوشته «یک فنجان اسپرسو خانگی»  آمده است که می توانید به آن مراجعه کنید.

 

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید