شکلات، شکلات و باز هم شکلات. امروز، روز شکلات خورهاست؛ چون دسری داریم به نام «موس کیک شکلاتی» که تو همه لایه هاش شکلاته؛ لایه اول کیک شکلاتی، لایه دوم موس شکلاتی و لایه سوم گاناش شکلاتی. خلاصه اگه یکی از دوستداران شکلات هستید، این دسر خوشمزه و شیک پیشنهاد امروز سرآشپزه؛ طرز تهیه «موس کیک شکلاتی».

 

Print Recipe
طرز تهیه موس کیک شکلاتی
زمان آماده سازی 30 دقیقه
زمان طبخ 40 دقیقه
زمان منفعل 3 ساعت
وعده ها
عدد
مواد اولیه
مواد لازم برای کیک شکلاتی
 • ½ عدد کیک شکلاتی مراجعه شود پست «طرز تهیه کیک شکلاتی ساده»
مواد لازم برای موس شکلاتی
مواد لازم برای گاناش شکلاتی
زمان آماده سازی 30 دقیقه
زمان طبخ 40 دقیقه
زمان منفعل 3 ساعت
وعده ها
عدد
مواد اولیه
مواد لازم برای کیک شکلاتی
 • ½ عدد کیک شکلاتی مراجعه شود پست «طرز تهیه کیک شکلاتی ساده»
مواد لازم برای موس شکلاتی
مواد لازم برای گاناش شکلاتی
دستورالعمل ها
 1. مایع کیک شکلاتی را در قالب مستطیلی می ریزیم و می گذاریم در فر تا بپزد. ارتفاع مایع کیک بهتره حدود 1.5 سانتی متر باشد که پس از پخت حدود 2.5 الی 3 سانتی متر شود.
 2. بعد از اینکه کیک آماده و سرد شد، مثل عکس آن را با قالب گردی قالب می زنیم. اگر دوست داشتید می تونید روی کیک را با چاقو صاف کنید و بعد قالب بزنید.
 3. برای اینکه در آخر موس کیک به قالب نچسبه و راحت جدا شه، داخل قالب را تلق یا پلاستیکی ضخیم می گذاریم.
 4. بعد کیکی که قالب زده بودیم را ته قالبمان می گذاریم.
 5. برای لایه دوم می خواهیم موس کیک شکلاتی درست کنیم. برای این کار، شکلات تلخ را در ظرفی ریخته، شیر را گرم کرده و روی شکلات می ریزیم و با قاشق هم می زنیم تا خوب مخلوط بشه. بعد 10 دقیقه ظرف را در دمای محیط می گذاریم تا سرد بشه.
 6. تو این فاصله، خامه شیرین شده را حدود 5 دقیقه با همزن می زنیم تا فرم بگیره.
 7. بعد خامه فرم گرفته را به مخلوط شکلات اضافه می کنیم و دوباره با قاشق هم می زنیم. حالا دیگه موس شکلات آماده است.
 8. موس شکلات را روی کیک می ریزیم و با پشت قاشق کوچکی روی اون را کمی صاف می کنیم و نیم ساعت در یخچال می گذاریم. از اونجایی که تلق تا بالای قالب اومده، می شه موس شکلات را تا بالای قالب ریخت. ارتفاع موس شکلات حدود دو برابره ارتفاع کیکه.
 9. 5 دقیقه مانده به اینکه موس را از یخچال در بیاریم، گاناش سبک را درست می کنیم. برای این کار، خامه را گرم کرده و به شکلات اضافه می کنیم و هم می زنیم.
 10. وقتی گاناش کمی سرد شد روی موس شکلات می ریزیم و حداقل دو ساعت در یخچال می گذاریم. دقت کنید که ارتفاع گاناش زیاد نیست و حدود نیم الی یک سانتی متره.
یادداشت های دستورغذا
 • خامه فرم گرفته بسته بندی شده با نام «خامه شیرین شده» را می تونید از فروشگاه های لوازم قنادی یا فروشگاه های «کاله» نیز تهیه کنید.
 • برای درست کردن موس شکلاتی نیاز نیست مثل زمانی که کیک را با خامه لایه کشی می کنیم، خامه زیاد هم زده شود؛ فقط کافی است خامه فرم بگیرد.
نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید