امروز می خواهیم بریم سراغ یک غذای ایرانی؛ غذایی مجلسی و خوش طعم از شهر قزوین، به اسم «قیمه نثار». غذایی پر از مواد خوشمزه مثل خلال پسته، خلال بادام، زرشک و از همه این ها مهم تر، ادویه ای خاص که طعمی متفاوت به اون میده. اگه مهمونی در پیش دارید و دوست دارید یه غذای ایرانی متفاوت درست کنید که طعمش برای همیشه به یاد مهمان ها بمونه، مطمئن باشید که «قیمه نثار» بهترین انتخابه.

 

Print Recipe
طرز تهیه قیمه نثار، غذای مجلسی قزوین
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 4 ساعت
وعده ها
نفر
مواد اولیه
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 4 ساعت
وعده ها
نفر
مواد اولیه
دستورالعمل ها
 1. «قیمه نثار» از چهار لایه درست شده. ابتدا برای لایه اول، برنج را می پزیم.
 2. برای لایه دوم، در ظرفی هل و دارچین و زیره را با هم مخلوط می کنیم.
 3. برای لایه سوم، در قابلمه ای گوشت را 1 دقیقه با رب و کمی زعفران تفت می دهیم و بعد روی آن آب می ریزیم. سپس حرارت را زیاد می کنیم تا جوش بیاد. وقتی آب جوش اومد، حرارت را کم می کنیم و درب قابلمه را می گذاریم و حدود 2 ساعت صبر می کنیم تا گوشت بپزه. برای پختن گوشت نیاز نیست قابلمه را تا سر، پر از آب کنید و همین که آب مقداری روی گوشت را بگیره، کافی است.
 4. بعد از این 2 ساعت، پیاز را خیلی ریز خرد می کنیم و تفت می دهیم تا طلایی شود.
 5. بعد از اینکه پیاز طلایی شد، به همراه نمک به گوشت اضافه می کنیم و می ذاریم حدود یک ساعت بپزه تا گوشت خوب پخته شه. توجه کنید که هیچ وقت نمک را از همان اول به گوشت قرمز اضافه نکنید، زیرا نمک آب گوشت را می کشه و باعث سفت شدن اون میشه. واسه همین همیشه حدود یکی دو ساعت بعد پخت، نمک را اضافه کنید.
 6. خلال پسته، خلال بادام و زرشک را شسته و هر کدام را حدود نیم ساعت با آب، خیس می ذاریم.
 7. زرشک را نیز شسته و با گلاب و شکر، خیس می گذاریم.
 8. تلخی خلال پوست را نیز به این صورت می گیریم که، در شیر جوش یا قابلمه ای کوچک آب را جوش آورده، بعد خلال پوست پرتقال را 2 دقیقه در آب در حال جوش می ریزیم و بعد اون را آبکش کرده و روی اون آب سرد می ریزیم. این کار را 3 بار تکرار می کنیم تا تلخی پوست پرتقال گرفته شه.
 9. خلال پسته، خلال بادام را جداگانه در تابه یک دقیقه تفت می دهیم.
 10. خلال پوست پرتقال و زرشک را نیز ا جداگانه در تابه یک دقیقه تفت می دهیم.
 11. همه مواد را با هم مخلوط کرده و یک سوم مخلوط را به گوشت اضافه می کنیم.
 12. پس از حدود نیم ساعت که گوشت با مخلوط پخت و جا افتاد، حرارت را خاموش می کنیم. دقت کنید که گوشت را باید کمی آب دار بردارید و نباید آب گوشت کاملا از بین بروه. زیرا مواد دیگه آب ندارند و در این صورت غذا خیلی خشک می شه.
 13. مقداری از برنج را با زعفران دم کرده، مخلوط کرده و با مابقی مخلوط مرحله 9، برای درست کردن لایه چهارم، ترکیب می کنیم.
 14. سپس به ترتیب برنج، مخلوط ادویه ها و بعد گوشت را می ریزیم.
 15. در آخر مخلوط برنج زعفرانی، خلال پسته، خلال بادام، خلال پوست پرتقال و زرشک را روی گوشت می ریزیم.
یادداشت های دستورغذا
 • راز جا افتادن غذاهای ایرانی در حرارت کم، مدت زمان پخت طولانی و میزان آب مناسب است.
 • اگر خلال پوست پرتقال را خودتان درست می کنید، حواستون باشه که به قسمت سفید رنگ پوست نیاز نداریم و باید از قسمت نارنجی رنگ جدا شه و دور ریخته شه.

 

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

۳ دیدگاه ها

 1. کمال هستم کارشناس کامپیوتر .میهمان دارم برای ماه رمضان . تصمیم دارم با همسرم از دستورالعمل شما استفاده کنم . خوب توضیح دادید و خیلی یادگرفتم.
  ممنون از سایت خوب تون

یک دیدگاه بنویسید