معمولا افراد ترجیح می دهند برای نوشیدن قهوه به کافی شاپ ها بروند و در خانه به خوردن قهوه فوری بسنده می کنند؛ چرا که فکر می کنند، دم و دستگاه مورد نیاز و از آن مهم تر تبحر لازم برای درست کردن قهوه را ندارند. نوشیدنی چند رنگ امروز اما، ثابت می کند که برای درست کردن قهوه ای زیبا و خوشمزه در خانه، تنها نیاز به دستوری مناسب است. نوشیدنی داغ امروز ما، قهوه ای چهار لایه به نام موکا است.

 

Print Recipe
طرز تهیه قهوه چهار لایه موکا
-چهار-لایه-موکا-600x450 طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
زمان آماده سازی 10 دقیقه
زمان طبخ 3 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
زمان آماده سازی 10 دقیقه
زمان طبخ 3 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
-چهار-لایه-موکا-600x450 طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
دستورالعمل ها
 1. ابتدا آب و شکر را در شیر جوش می ریزیم و می گذاریم شکر در آب حل شود.
  -موکا-2 طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
 2. سپس پودر کاکائو، وانیل و نمک را به آن اضافه می کنیم و هم می زنیم تا مایع یکدستی به دست آید.
  -تهیه-سس-شکلات طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
 3. پس از حدود 3 الی 5 دقیقه که مایع مانند تصویر کمی غلیظ شد، حرارت را خاموش کرده و می گذاریم کمی سرد شود.
  -شکلات طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
 4. سپس سس شکلات را همانند تصویر در لیوان می ریزیم. توجه کنید که برای دیده شدن لایه های این قهوه، حتما باید از لیوان شیشه ای استفاده کرد.
  Untitled-3 طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
 5. از آنجایی که امکان دسترسی به دستگاه های قهوه ساز حرفه ای در خانه وجود ندارد، برای کف دار کردن شیر (فوم کردن شیر)، از وسیله ای به نام فِرِنچ پِرِس (French Press) استفاده می کنیم. البته در صورت نداشتن این دستگاه، می توان از روش های دیگری نیز استفاده کرد که در انتها به آن ها اشاره خواهم کرد. پس در این مرحله شیر را در شیر جوش گرم کرده، آن را در فرنچ پرس ریخته و همانند ویدئویی که در انتها آمده است، میله آن را حدود 20 ثانیه بالا و پایین می بریم تا شیر کف کند. بهتر است میله کاملا تا بالای سطح شیر بالا رود تا هوا وارد آن شود و شیر به خوبی کف کند، اما نباید مدت زمان زدن شیر با فرنچ پرس زیاد باشد؛ زیرا هر چه شیر را بیشتر بزنیم، کف بیشتری تولید می شود. پس مدت زمان 20 ثانیه کافی می باشد. دقت کنید که در مدت زمان گفته شده، مقداری از شیر کف می کند و مابقی آن در پایین دستگاه کف نکرده باقی می ماند که می توان در مرحله 7 از آن استفاده کرد.
  Untitled-1 طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
 6. سپس با قاشق، کفِ شیر همانند ویدئو را از روی فرنچ پرس برداشته و به آرامی در لیوان بر روی سس شکلات می ریزیم.
  Untitled-22 طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
 7. برای لایه بعدی، خود شیر که در انتهای فرنچ پرس باقی مانده بود را همانند ویدئو به آرامی با قاشق بر روی کفِ شیر می ریزیم تا شیر با سس شکلات مخلوط نشود. از آنجایی که کفِ شیر سبک تر از شیر است، کف به سمت بالای ظرف می رود و شیر زیر آن قرار می گیرد. همچنین شیر از سس شکلات سبک تر است و بر روی آن قرار می گیرد.
  Untitled-11 طرز تهیه قهوه موکا (چهار لایه)
 8. برای لایه آخر، اسپرسو دم کرده را با همان قوری موکا (موکا پات) مانند ویدئو به آرامی در لیوان می ریزیم. اسپرسو نیز به دلایل گفته شده، بین شیر و کفِ شیر قرار می گیرد و به این صورت نوشیدنی ای چهار لایه خواهیم داشت.
یادداشت های دستورغذا
 • برای مخلوط نشدن شیر با سس شکلات در مرحله شش، می توان مانند نوشته «طرز تهیه کوکتل» قاشقی را بر روی کفِ شیر به دیواره لیوان چسباند و شیر را به آرامی در آن ریخت.
 • در صورت تمایل می توانید به جای درست کردن سس شکلات، از سس شکلات آماده Hershey's استفاده کنید.
 • برای تهیه کفِ شیر بدون دستگاه، روش های مختلفی وجود دارد:

1) استفاده از فرنچ پرس: برای درست کردن کف، همانند ویدئوی زیر شیر گرم یا سرد را در دستگاه ریخته و میله آن را بالا و پایین کرده تا شیر کف کند. توجه کنید که همواره مقدار شیر ریخته شده در فرنچ پرس نباید بیشتر از نصف ارتفاع ظرف باشد، زیرا ممکن است در اثر افزایش حجم، شیر از ظرف بیرون بریزد. این کار همان طور که در ویدئو نشان داده شده، حدود 20 ثانیه زمان می برد.

2) استفاده از هم زن برقی: شیر را در قابلمه ریخته و بر روی گاز قرار می دهیم و همزمان با هم زن برقی آن را می زنیم، تا کف کند. سپس حرارت زیر آن را خاموش می کنیم. این کار حدود 3-5 دقیقه طول می کشد.

3) استفاده از شیشه درب دار (Jar): شیر را نهایتا تا نیمی از شیشه پر می کنیم، درب شیشه را سفت می بندیم و آن را هم می زنیم تا شیر کف کند. این کار بین 30 ثانیه تا یک دقیقه طول می کشد.

4) استفاده از دستگاه هم زن برقی کف ساز قهوه: شیر سرد یا گرم را در ظرفی می ریزیم، با دستگاه حدود 2 دقیقه هم می زنیم تا شیر کف کند.

 

در میان تمامی روش های گفته شده، دستگاه فرنچ پرس کفِ سفت تر و بهتری درست می کند.

 

نحوه درست کردن قهوه چهار لایه موکا

 

 

 

http://

 

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

۱ دیگدگاه

یک دیدگاه بنویسید