در بین غذاهای ایرانی، خورشت کرفس غذایی که کمتر سر سفره ها دیده میشه؛ شاید یه دلیلش این باشه که زیاد نیستند کسایی که بتونند یه خورشت کرفس مجلسی و جا افتاده درست کنند؛ امروز می خواهیم بریم سراغ خورشت کرفس و با هم دیگه یه خورشت درست و درمون درست کنیم.

با ما باشید…

 

Print Recipe
طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
-تهیه-خورش-کرفس-600x450 طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 4 ساعت
وعده ها
نفر
مواد اولیه
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 4 ساعت
وعده ها
نفر
مواد اولیه
-تهیه-خورش-کرفس-600x450 طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
دستورالعمل ها
 1. برای درست کردن خورش کرفس، اول پیاز را با غذاساز و یا با دست، ریز خرد می کنیم.
  -تهی-خورش-کرفس-5 طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
 2. پیاز خرد شده را در قابلمه ریخته و بعد گوشت را به همراه زردچوبه و فلفل سیاه به اون اضافه کرده و حدود 15 تا 20 دقیقه تفت میدیم. نکته مهم در تفت دادن گوشت و پیاز اینه که باید مرتب هم زده بشه وگرنه پیاز ته می گیره و در نهایت، خورش بد رنگ می شه.
  -کرفس طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
 3. بعد از حدود 20 دقیقه، 4 پیمانه آب در قابلمه می ریزیم و حرارت را زیاد می کنیم تا آب جوش بیاد. وقتی آب جوش اومد، حرارت را خیلی کم کرده و درب قابلمه را میذاریم.
  -درست-کردن-خورش-کرفس طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
 4. بعد مثل ویدئوی زیر، ریشه های کرفس را گرفته و اون را خرد می کنیم. گرفتن ریشه ها باعث میشه کرفس لطیف تر بشه.
 5. در ظرفی دیگر، کرفس خرد شده را حدود 10 دقیقه با روغن تفت می دهیم.
  -تهیه-خورش-کرفس-1 طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
 6. بعد از اینکه کرفس را تفت دادیم، آن را از قابلمه بیرون آورده و سبزی خرد شده را در قابلمه می ریزیم و حدود 10 تا 15 دقیقه تفت می دهیم.
  -تهیه-خورش-کرفس-2 طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
 7. بعد از اینکه سبزی کاملا تفت داده شد، آرد را به اون اضافه کرده و حدود 1 دقیقه تفت میدیم تا خامی آرد گرفته بشه.
 8. بعد از یک ساعت از پختن گوشت، سبزی را به همراه نمک به اون اضافه می کنیم. از اونجایی که با اضافه کردن سبزی، آب از حرارت می افته، حرارت را زیاد می کنیم تا آب جوش بیاد. وقتی آب جوش اومد، حرارت را خیلی کم کرده و دوباره درب ظرف را می ذاریم.
  -تهیه-خورش-کرفس-3 طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
 9. حدود 1 ساعت بعد، کرفسی که تفت داده بودیم را اضافه می کنیم و دوباره حرارت را زیاد کرده و وقتی آب جوش اومد، حرارت را خیلی کم کرده و درب ظرف را می ذاریم. دلیل اینکه کرفس را دیرتر ریختیم اینه که کرفس خیلی نرم نشه.
  -تهیه-خورش-کرفس-2 طرز تهیه خورشت کرفس مجلسی
 10. نیم ساعت بعد هم، پیاز داغ و زعفران را اضافه می کنیم. پیاز داغی که در انتهای پخت به غذا اضافه می شه هم باعث جا افتادن غذا میشه و هم یه نوع چاشنی به حساب میاد و طعم خوبی به غذا میده.
 11. وقتی خورش جا افتاد، حرارت را خاموش کرده و آب لیمو تازه را اضافه می کنیم. اگر آب لیمو را در حین پختن اضافه کنید، تمام روغن خورش از بین می ره.
یادداشت های دستورغذا
 • سبزی خورش کرفس در اصل، نعنا و جعفریه. اما برای خوشمزه تر شدن و بهتر جا افتادن اون، از کمی سبزی قورمه هم استفاده می کنیم. اما اگر نمی خواهید از سبزی قورمه استفاده کنید، می تونید از جعفری و نعنا با نسبت تقریبا 1 به 4، یعنی 200 گرم جعفری و 70 گرم نعنا، استفاده کنید.
 • برای اینکه بدونید چه مدت زمان برای تفت دادن سبزی کافیه، مانند ویدئو زیر، بعد از 10 دقیقه، دستمالی را به دیواره ظرف کشیده و رنگی که روی دستمال میاد، رنگی است که در نهایت خورش خواهد داشت. پس اگه رنگ روی دستمال کم رنگ بود، سبزی را بیشتر تفت بدید.
 • هیچ وقت از ابتدا به گوشت قرمز نمک نزنید. زیرا نمک، آب گوشت را می کشه و گوشت سفت می شه. در خورش ها بهتره حداقل یک ساعت بعد پخت گوشت، نمک اضافه بشه. در ضمن اندازه گوشت کاملا به خودتون بستگی داره و اگر دوست داشتید، می تونید اون را کم و زیاد کنید.
 • در تفت دادن گوشت، حرارت باید متوسط باشه. چون اگه حرارت کم باشه، خون آبه گوشت در میاد و اگر حرارت زیاد باشه، گوشت سفت میشه.
 • در غذاهایی که از سبزی داخل غذا استفاده میشه، مثل خورشت کرفس، قورمه سبزی و آش ها، همیشه بهتره نمک به همراه سبزی به غذا اضافه بشه. زیرا نمک باعث میشه رنگ سبز سبزی، داخل سبزی بمونه و تغییر رنگ نده.
 • در خورشت ها و آش ها، با اضافه کردن هر ماده غذایی، آب از حرارت می افته. برای همین باید حرارت را زیاد کرد تا آب دوباره جوش بیاد.
 • اگر در حین اضافه کردن سبزی یا کرفس، متوجه شدید که آب خورش کمه، می توانید کمی آب سرد به اون اضافه کنید. البته از اونجایی که کرفس آب میندازه، بهتره زیاد آب اضافه نکنید.
 • به جای اضافه کردن آرد به سبزی، می تونید اون را بعد از اینکه گوشت پخت نیز اضافه کنید و یک دقیقه تفت بدید و بعد روی گوشت آب بریزید.

 

این هم ویدئوی طرز تهیه یک خورشت کرفس مجلسی:

http://

 

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید