شب یلدا برای خیلی ها نه به معنی شبی طولانی، که بیانگر شبیِ با یک عالمه خوردنی خوشمزه و جور واجوره! یکی از این خوردنی ها که با نظم و ترتیب سر سفره یلدا نشسته و اگه نباشه این شب سر نمیشه، اناره!

امروز می خواهیم با انار واسه شب یلداتون یک شیرینی خوشمزه درست کنیم تا امسال دیگه فقط به دون کردن اناراتون بسنده نکنید. یک شیرینی خوشمزه با دانه های انار به نام «تارت شکلات و انار» .

یلداتون پیشاپیش مبارک…

 

Print Recipe
طرز تهیه تارت شکلات با انار (ویژه شب یلدا)
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 20 دقیقه
زمان منفعل 30 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
زمان آماده سازی 15 دقیقه
زمان طبخ 20 دقیقه
زمان منفعل 30 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
دستورالعمل ها
 1. برای درست کردن آرد بادام یا آرد فندق کافی است بادام یا فندق خام را آسیاب کنیم.
 2. برای درست کردن پایه تارت، در ظرفی بزرگ، کره آب شده، پودر قند و نمک را ریخته و با قاشق هم می زنیم تا مخلوط شوند. همان طور که قبلا گفته شد، نمک باعث آزاد شدن طعم مواد می شود.
 3. بقیه مواد یعنی آرد، آرد بادام و پودر کاکائو را نیز اضافه کرده و دوباره با قاشق هم می زنیم تا تمام مواد به خوبی ترکیب شوند.
 4. سپس کف قالب تارت را کاغذ روغنی انداخته، خمیر تارت را در آن گذاشته و با دست به فرم قالب در می آوریم. پس از آن قالب را حداقل برای نیم ساعت در یخچال قرار می دهیم.
 5. ده دقیقه قبل از اینکه خمیر تارت را از یخچال در آوریم، فر را روی حرارت 180 درجه سانتی گراد پیش گرمایش می کنیم. سپس تارت را از یخچال بیرون آورده، همانند تصویر با چنگال چند سوراخ روی آن ایجاد کرده و برای مدت حدود 20 دقیقه در طبقه وسط فر می گذاریم.
 6. در این زمان گاناش را همان طور که در پست «طرز تهیه گاناش شکلاتی» گفته شد درست کرده و دو سوم دانه های انار را به آن اضافه کرده و مخلوط می کنیم.
 7. گاناش را بر روی پایه تارت ریخته و قالب را کمی تکان می دهیم تا گاناش به خوبی پخش شود. سپس مابقی دانه ای انار را به عنوان تزیین بر روی گاناش ریخته و می گذاریم چند ساعت در دمای محیط بماند تا بسته شود.
یادداشت های دستورغذا
 • مقدار مواد گفته شده برای قالب تارت 25 سانتی متری می باشد.
 • همان طور که در پست «انواع شکلات»  گفته شد، هرچه شکلات تلخ تر باشد بهتر است. بنابراین برای درست کردن این تارت می توان از شکلات با درصد تلخی بیشتر نیز استفاده کرد.
 • از مزایای این تارت این است که بسیار سریع درست می شود و برای هم زدن مواد آن نیاز به هیچ وسیله برقی نمی باشد.
 • برای درست کردن تارت شکلات معمولی، کافی است از همین دستور، دانه های انار را حذف کنید. البته برای پایه تارت می توان از مخلوط بیسکوییت خرد شده و کره نیز استفاده کرد؛ اما از آنجایی که استفاده از پودر بادام یا فندق طعم خوبی به آن می دهد، بهتر است پایه تارت را خودمان درست کنیم.
 • برای درست کردن تارت، بهتر است از قالب هایی که قسمت کف آن ها در می آید استفاده کنیم؛ تا جدا کردن تارت از قالب راحت تر باشد.

%d9%82%d8%a7%d9%84%d8%a8-%d8%aa%d8%a7%d8%b1%d8%aa

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

دیدگاه ها بسته شده اند