اصولاً در کشور ما اسم صبحانه که می آید همه یاد نان و پنیر و تخم مرغ و فوقش کله پاچه می افتند. در کشورهای دیگر اما صبحانه تعبیر دیگری دارد و اگر نظر من را بخواهید می گویم بد نیست گاهی سری به میز صبحانه کشورهای دیگر هم بزنیم و ببینیم آنها صبح ها چه می خورند.

برای همین امروز می رویم به سراغ میز صبحانه آمریکایی ها و صبحانه معروفشان، پنکیک یا پن کیک؛ که در زبان خودمان به معنای کیک تابه ای است.

 

Print Recipe
طرز تهیه پنکیک
زمان آماده سازی 5 دقیقه
زمان طبخ 30 دقیقه
وعده ها
عدد
مواد اولیه
زمان آماده سازی 5 دقیقه
زمان طبخ 30 دقیقه
وعده ها
عدد
مواد اولیه
دستورالعمل ها
  1. در ظرف گودی تمامی مواد بالا را ریخته و با همزن دستی هم می زنیم تا مایع یکدستی بدست آید.
  2. سپس تابه ای کوچک را روی حرارت متوسط گذاشته و پس از حدود 3 دقیقه که تابه گرم شد، یک ملاقه از مایع را برداشته و در تابه می ریزیم.
  3. پس از حدود 3 الی 4 دقیقه، حباب هایی بر روی پنکیک تشکیل می شود که توجه کنید که چند ثانیه بعد از این حالت، زمان برگرداندن پنکیک می باشد. همچنین در این زمان، باید زیر پنکیک همانند تصویر پنکیک برگردانده شده، طلایی شده باشد.
  4. در پایان چند عدد پنکیک را روی هم گذاشته و روی آن عسل، خامه شکلات و هر خوردنی دیگری که تمایل داریم می ریزیم. همچنین بعضی در کنار آن، میوه های فصل مانند توت فرنگی، تمشک و ... نیز می ریزند.
یادداشت های دستورغذا
  • برای سرخ کردن پنکیک ها در تابه، نیاز به ریختن روغن نمی باشد.
  • نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که در شیرینی پزی بهتر است همواره تمامی مواد به دمای محیط برسند. زیرا همان طور که در نوشته «نکات پخت کیک»  گفتیم، سرد بودن مواد آرد را گلوله می کند و مجبور به هم زدن بیشتر خواهید شد؛ که این بیشتر هم زدن یا سبب از بین رفتن پف شیرینی یا کیک و یا همانند پنکیک، آن را خمیری می کند.
  • برای اطمینان از گرم بودن تابه، کافی است دستتان را سه سانتی متر بالاتر از کف تابه بگیرد و اگر حرارت غیرقابل تحمل بود، تابه گرم می باشد.
  • چه در زمان گرم کردن تابه و چه در زمان پخت آن به هیچ وجه حرارت تابه را زیاد نکنیدو همواره با حرارت متوسط پنکیک را آماده سازید. حرارت زیاد موجب زودتر پخته شدن پنکیک نمی شود، بلکه فرم آن را تغییر داده و در حالی که روی آن پخته شده است، وسط آن خام باقی می ماند.
  • عملکرد بیکینگ پودر در فر با روی گاز متفاوت است و استراحت ندادن به مایع پنکیک تاثیری در میزان پف کردن آن نمی گذارد.
  • همان طور که در نوشته «نکات پخت کیک»  گفتیم، در شیرینی پزی بهتر است برای داشتن کیک یا شیرینی لطیف تر، مواد خشک و تر را جداگانه هم بزنیم. در تهیه پنکیک نیز این نکته صدق می کند و در صورت تمایل می توانید مواد را جداگانه هم بزنید.

 

 

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید