هر از گاهی ممکن است به دستور پختی برخورد کنید که عبارت «شیر نیم‌جوش» در آن ذکر شده است. فرایند نیم‌جوش کردن شیر یعنی گرم کردن شیر تا زمانی که هنوز به جوش نیامده و حباب‌هایی دور لبه تابه ظاهر شده است. دماسنج در این حالت دمایی بین ۱۸۰ تا ۱۸۵ فارنهایت را نشان می‌دهد. سپس شیر به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه سرد می‌شود تا به دمای اتاق برسد.

به نظر اینکار بی‌مورد می‌رسد؟! سوال این است که آیا واقعاً نیم‌جوش کردن شیر ضروری است؟

بله ضروری است. در حالی که دستور پخت‌های خیلی قدیمی اینکار را برای کشتن هرگونه میکروب در شیر پاستوریزه نشده پیش می‌کشیدند، امروزه با وجود شیر پاستوریزه چند هدف دیگر از انجام این کار دنبال می‌شود:

۱. گرفتن عطر و بو

شیر گرم، توان فوق‌العاده‌ای برای گرفتن بوهای مختلف به خود دارد. شیر را گرم کنید و ماده معطری مانند وانیل، دانه قهوه، سبزی‌های تازه یا دارچین را به آن اضافه کنید تا عطرشان به شیر منتقل شود. این کار زمانی بسیار مفید است که می‌خواهید چیزی را با پایه شیر، مثل بستنی یا کرم شیرینی درست کنید.

-نیم‌جوش»-که-در-دستور-پخت-ها-می-آید،-چیست-؟-2 «شیر نیم‌جوش» که در دستور پخت ها می آید، چیست ؟

۲. کمک به بالا آمدن مناسب خمیر نان

پروتئینِ آب‌پنیر در شیر می‌تواند گلوتن را ضعیف کرده و از بالا آمدن مناسب خمیر نان جلوگیری کند، اما هنگامی که شیر را نیم‌جوش می‌کنید، این پروتئین را در‌ واقع غیرفعال می‌کنید. نیم‌جوش کردن شیر همچنین به تضمین ترد شدن مغز نان نیز کمک می‌کند.

۳. صرفه‌جویی در زمان

در دستورهای پخت خاصی که لازم است کره ذوب شود یا قند حل شود، شروع کار با شیر گرم کمک می‌کند این اتفاق‌ها خیلی سریع‌تر انجام شود. مخمرها همچنین در مایع گرم سریع‌تر از مایع سرد فعال می‌شوند که باعث می‌شود خمیر با سرعت بیشتری بالا بیاید. پس استفاده از شیر گرم به صرفه‌جویی در زمان کمک می‌کند.

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید