یکی از لذت بخش ترین کارها در روزهای سرد زمستانی این است که گوشه ای بنشینی و استکانی قهوه بنوشی. اما مگر قهوه بدون کوکی یا شیرینی هم می شود؟ اصلا انگار قهوه بهانه ایست برای خوردن شیرینی. اما درست کردن یک کوکی نرم و خوشمزه کار هر کسی نیست، مگر با دستور العملی خوب، که آن هم امروز برایتان آورده ام. طرز تهیه کوکی شکلاتی با تکه هایی از شکلات سفید بر رویش.

 

محتویات:

در درست کردن شیرینی، اندازه مواد بسیار مهم است. لذا به مقدار مواد موجود در جدول توجه شود.

شیرینی شکلاتی1


مواد لازم

مقدار

کره

۱۰۰گرم

شکر

۱۱۰ گرم

تخم مرغ

۱ عدد

وانیل

¼ قاشق چای خوری

آرد

۱۱۳ گرم

بیکینگ پودر

½ قاشق چای خوری

پودر کاکائو (الک شود)

۲۵ گرم

شکلات سفید

۶۰ گرم


و اما درست کردنش:

قبل از هر کاری فر را در دمای ۱۸۰ درجه سانتی گراد پیش گرمایش می کنیم. سپس کره را از یخچال بیرون می آوریم و حدود یک ساعت می گذاریم تا به دمای محیط برسد. وقتی می گوییم کره به دمای محیط برسد منظور زمانی است که اگر انگشتتان را روی کره فشار دهید، کمی فرو رود. برای داشتن اطلاعات بیشتر درباره زمانی که کره به دمای محیط می رسد، به پست «نحوه زدن کره و شکر» مراجعه کنید.

دمای محیط کرهپس از آن کره و شکر را با همزن برقی می زنیم تا جایی که کره تقریبا سفید رنگ شود. «نحوه زدن کره و شکر» نکاتی دارد که در صورت تمایل می توانید به پست آن مراجعه کنید.

شیرینی شکلاتی2

سپس تخم مرغ و وانیل را نیز اضافه می کنیم و حدود ۳۰ ثانیه مجدد هم می زنیم تا تخم مرغ با مواد دیگر مخلوط شود.

بیسکوییت شکلاتی1

مواد خشک یعنی آرد، بیکینگ پودر و پودر کاکائو الک شده را با همزن دستی مخلوط می کنیم و به مایع اضافه می کنیم و با دور کند همزن برقی هم می زنیم تا مواد به شکل خمیر در آیند. دلیل استفاده از دور کند این است که مواد به اطراف پاشیده نشود.

بیسکوییت شکلاتی 2    کوکی شکلاتی 1

سپس یک کاغذ روغنی کف سینی فر می گذاریم و به کمک اسکوپ مقداری از خمیر را بر می داریم و بر روی سینی فر می گذاریم. البته از آن جایی که این شیرینی پس از پخت پخش می شود، خمیرها را حتما همانند عکس با فاصله در سینی می چینیم. در آخر نیز شکلات سفید را تکه تکه کرده و روی هر شیرینی چند تکه می گذاریم.

کوکی شکلاتی2

سینی فر را به مدت ۸ تا ۱۰ دقیقه در طبقه وسط قرار می دهیم. البته از آنجایی که درجه حرات اکثر فرها بر روی دمای واقعی تنظیم نیستند، بهتر است زمانی فر را خاموش کنیم که همانند تصویر کناره های شیرینی خشک و روی آن کماکان نرم باشد. توجه کنید که برای اطمینان از نرم بودن شیرینی، کافی است با انگشت روی آن را فشار دهید تا فرو رود. برای اطمینان از دمای دقیق فر نیز می توانید به بخش مربوط به فر، در نوشته «نکات مهم در پخت کیک» مراجعه کنید.

شیرینی شکلاتی3

سپس سینی فر را در می آوریم و برای مدت ۱۰ دقیقه در محیط می گذاریم تا شیرینی ها سفت شوند.

 

یادتان نرود:

  • برای برداشتن خمیر حتما یا از اسکوپ کوچک استفاده کنید یا نیمی از اسکوپ را از مواد پر کنید. در غیر این صورت شیرینی ها خیلی بزرگ می شوند و زیبایی چندانی ندارند.
  • توجه کنید که کره به هیچ وجه نباید آب شود و کافی است به دمای محیط برسد، به طوری که پس از زدن با همزن برقی مطابق عکس شود. زیرا در غیر این صورت در نهایت خمیر شلی خواهید داشت.
  • به جای تکه کردن شکلات سفید می توان از شکلات سفید چیپسی نیز استفاده کرد.
  • توجه کنید که کاغذ روغنی نیاز به چرب کردن ندارد، زیرا کره موجود در شیرینی اجازه نمی دهد شیرینی ها به کاغذ روغنی بچسبند.
  • یکی از تکنیک های پخت شیرینی این است که باید زمانی شیرینی را از فر در آورید که هنوز کمی نرم است و بگذارید در دمای محیط خشک شود. در صورتی که شیرینی کاملا در فر بپزد و سپس آن را از فر بیرون آورید، شیرینی پس از ماندن در دمای محیط سفت و غیر قابل خوردن می شود.
  • مقدار مواد گفته شده برای درست کردن حدود ۲۰ عدد شیرینی می باشد.
  • این شیرینی را می توان چند روز در ظرفی در بسته در محیط بدون اینکه خشک شود نگه داری کرد.

 

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید