راستش این اولین باری نیست که کارخانه معظم کاله دست به تولید و ترویج محصولی عجیب و غریب می زنه. انگار یه جورایی این کار-تولید محصولات خاص و ابتکاری- با هویت کاله گره خورده؛ انگار کاله اصلاً تو خونش رفته که همیشه چیزای جدید با مخاطب های خاص تولید کنه؛ انگار خوشش می یاد همیشه جلودار باشه و دست به کارای جدید بزنه. اگر یادتان باشه از قدیم هم همین جوری بود. اون زمان که تازه اومده بود هم یک عالمه بستنی عجیب غریب به بازار معرفی کرد و جداً به بازار تنوع بخشید.

در کنار بستی و دیگر تولیداتش، احتمالاً متوجه شدید که چند وقتی است که تمرکز کرده بر روی انواع دسر. تو این سال ها هم خیلی چیزها تولید کرده که بعضاً ماندگار و یا از بازار حذف شدند. چند روز پیش امّا توی سوپرمارکت یک چیزی دیدم از کاله که چشم هایم چهارتا شد. محصولی که احتمالاً تازه روانه بازار شده و خیلی هایتان شاید هنوز با اون مواجه نشده باشید. شیربرنج کاله! شیربرنج عسلی کاله!! بستشو گرفته بودم دستم و نگاهش می کردم و با خودم می گفتم “یعنی چشمام درست میبینه ؟؟، کاله شیربرنج زده؟”

بله، درست می دید. کاله شیربرنج تولید کرده. توی یک بسته بندی بامزه و کوچولو موچولو، با ظاهری خوب. در وزن ۱۰۰ گرم و به قیمت ۱۵۰۰ تومان. باز هم یک کار خیلی خاص، حتی میشه گفت آوانگارد از کاله. روی بسته بندی در قسمت مواد تشکیل دهنده نوشته که شیر و عسل و برنج و آرد برنج دارد.

در بسته را باز کردم. رنگش رنگ شیربرنج های خانگی بود، سفید. مایعی بود نسبتا غلیظ که دقیق که می شدی برنج را می توانستی در آن تشخیص دهی.  با گذاشتن اولین قاشق در دهان متوجه می شی که طعم غالب عسل است . یعنی اول مزه آن را در دهان حس می کنی. من اصولاً شیربرنج خور نیستم ولی فکر نمی کنم در ورژن خانگی شیربرنج عسل یافت شود. یحتمل این هم از جمله ابتکارات جناب کاله است. در کنار مزه عسل، مزه برنج هم حس می شود. نمی توانم اصلاً توصیف کنم که چه جور مزه ای دارد. ترکیبی از عسل و برنج و البته ته مزه شیر. دانه های پخته شده برنج، قشنگ زیر دندان می آید. در عین پختگی کاملشان، بعضی هایش کمی سفت تر و بعضی هایش کمی نرم تر.

-کاله-1-722x600 شیربرنجِ کاله!!

راستش، مزه اش معمولی بود. یعنی نه آنچنان گیرایی داشت که معتادش شوی و بعضی وقت ها قصد کنی و سراغش روی، و نه آنچنان بد که دورش را خیط بکشی. البت که واقعیت این است که اصل شیربرنج هم آنچنان چیز دیوانه کننده ای نیست و حرفی برای گفتن در برابر شله زرد نداره. برای همین از یک زاویه میشه به کاله حق داد. مطلب دیگه این است که، طعم عسلی که در درونش بود، کمک می کرد که راحت تر خورده شود و  سبب شد که بنده که به عمرم شیربرنج نخورده بودم، این یک فقره را تا انتها قاشق قاشق پیش روم.

نمی دانم چه جوری به فکر دوستان کاله رسیده که این بار شانسشان را در تولید شیربرنج امتحان کنند. حتماً برایش مشتریانی متصور شده اند و بررسی هایی کرده اند و بعد آستین ها را بالا زده اند و دست به کار تولیدش شده اند؛ اما با سلیقه من خیلی جور نبود .

هر چی که بود، دوست دارم به خاطر شجاعت و خلاقیتی که در تار و پود کاله است این پست را این چنین پایان دهم:

ممنون کاله!

نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

یک دیدگاه بنویسید