بیش از ۲۰ سال است که خوراکی های تراریخته یا همان اصلاح شده ژنتیکی (GMO) بخشی از مواد غذایی آمریکا را تشکیل می‌دهند. درحالی که اروپا به کل محصولات تراریخته را رد کرده است، قانون‌گذاران آمریکا خیلی هم خوشحال اند که ذرت، سویا و کلزا اصلاح شده ژنتیکی را در تأمین مواد غذایی دارند.

چطور محصولات تراریخته به چنین امتیازی در آمریکا دست پیدا کرده و در عین حال سراسر اقیانوس اطلس از آن دوری می‌کنند؟ نیویورک تایمز هفته گذشته گزارش مفصلی از وعده‌های دروغین پیرامون محصولات تراریخته را به چاپ رساند. در این گزارش دو ادعای دروغین مورد بررسی قرار گرفت:

۱. محصولات تراریخته بازده محصول را افزایش می‌دهند چون از قرار معلوم در مقابل آفات، مقاوم‌تر اند. اما در حقیقت، این اتفاق نیفتاده است. بازده مزارع دارای محصول تراریخته به همان سرعت مزارع سنتی رشد کرده است!

۲. محصولات تراریخته قرار بود استفاده از آفت‌کش‌ها، به‌خصوص گلیفوسیت را کم کنند. گلیفوسیت علف‌کشی است که سازمان بهداشت جهانی آن را به عنوان یک ماده سرطان‌زا شناسایی کرده است. اما حقیقت این است که نه فقط استفاده از گلیفوسیت در محصولات تراریخته کم نشده، بلکه در ‌واقع بیشتر هم شده است!

%d8%b3%d8%a7%d9%84%d9%87%d8%a7-%d8%af%d8%b1%d9%88%d8%ba%da%af%d9%88%db%8c%db%8c-%d8%af%d8%b1-%d8%aa%d9%88%d9%84%db%8c%d8%af-%d9%85%d8%ad%d8%b5%d9%88%d9%84%d8%a7%d8%aa-%d8%a7%d8%b5%d9%84%d8%a7%d8%ad

این واقعیت را هم اضافه کنید که بی‌خطر بودن محصولات تراریخته برای انسان هنوز در تحقیقات بلند مدت ‌ثابت نشده است. تازه نکته جالب تر اینجاست که تقریبا همیشه تحقیقاتی که محصولات تراریخته را بی خطر گزارش کرده اند، توسط شرکت‌های بیوتکنولوژی هدایت شده‌اند که خود این محصولات را تولید می‌کنند!! حالا می‌توانید درک کنید که چرا بخش خیلی بزرگی از جامعه مخالف این فناوری هستند.

FDA و USDA چندین دهه است با شرکت‌های بزرگ تولیدکننده محصولات تراریخته همکاری می‌کنند، چون در آمریکا، علایق تجاری از همه چیز، از جمله سلامتی مردم بالاتر است. این نوع رفتارها در اروپا جایی ندارد چون آنجا مردم در اولویت اند.

اخیراً لابی تولید کنندگان محصولات تراریخته به گنکره کمک کرده است قانونی در خصوص حذف برچسب «تراریخته» که بر روی محصولات تراریخته درج می شود را تصویب کنند. اگر چنین شود، تشخیص تراریخته بودن یا نبودن یک محصول، برای خریدار غیر ممکن خواهد بود.

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید