با فرا رسیدن تابستان و هوای گرم، کم کم غذاهای پختنی بر سر سفره شام جای خود را به غذاهای حاضری مانند سالادها می دهند. البته که توصیه پزشکان نیز بر این است که در این فصل از خوردن غذاهای پخته اجتناب کرده و بیشتر سبزیجات و به ویژه سالاد ها را در وعده های غذایی خود قرار دهیم. امروز قصد دارم سالادی تابستانی و خوشمزه به نام سالاد یونانی برایتان درست کنم که به علت داشتن پروتئین و ویتامین های مختلف، خود غذایی کامل به حساب می آید.

Print Recipe
طرز تهیه سالاد یونانی
زمان آماده سازی 20 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
زمان آماده سازی 20 دقیقه
وعده ها
نفر
مواد اولیه
دستورالعمل ها
  1. گوجه را مطابق تصویر به صورت تکه های بزرگ مکعبی می بریم.
  2. خیار را پوست کنده، یک برش طولی از وسط آن می دهیم و مطابق تصویر به صورت تکه های بزرگ خرد می کنیم.
  3. داخل فلفل دلمه ای را خالی کرده و به صورت حلقه ای می بریم. پیاز را نیز به صورت حلقه ای برش می زنیم.
  4. پنیر فتا را همانند تصویر به صورت مکعبی می بریم.
  5. برای درست کردن سس سالاد نیز لیمو، ارگانو، پودر سیر، نمک و فلفل سیاه را کمی با همزن دستی هم زده، سپس روغن زیتون را اضافه کرده و دوباره با همزن دستی هم می زنیم تا سس یکنواختی بدست آید.
  6. در آخر خیار، گوجه، فلفل دلمه ای، پیاز، پنیر فتا و زیتون درسته را به صورت لایه لایه در ظرفی که می خواهیم سرو کنیم، می ریزیم.
یادداشت های دستورغذا
  • در صورت دسترسی نداشتن به پیاز بنفش می توان از پیاز سفید استفاده کرد.
  • برای تهیه ارگانو، می توان به بازار بهجت آباد واقع در خیابان آبان (عضدی) مراجعه کرد.
  • سس سالاد را هم می توان جداگانه سرو کرد و هم با سالاد مخلوط کرد. اما در صورت مخلوط کردن آن با سالاد بهتر است ابتدا همه مواد به غیر از پنیر را به سس آغشته کرده و سپس در ظرفی دیگر پنیر را لایه لایه به سالاد اضافه کنید تا پنیر له نشود و ظاهر سالاد را خراب نکند.

سالاد یونانی در نوع سنتی اش به شکل آنچه در بالا گفته شد است. اما در خارج از یونان همانند گالری زیر، بعضی مواد را به شکل دیگری خرد می کنند و ممکن است کاهو نیز به آن اضافه کنند.

[Best_Wordpress_Gallery id=”12″ gal_title=”سالاد یونانی”]

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید