امروز می خواهیم بریم سراغ خوردنی خوشمزه ای که مرد و زن، کوچک و بزرگ و پیرو جوان را در جای جای این کره خاکی شیفته خودش کرده؛ خوردنی که وقتی سرخ میشه کمتر کسی می تونه از خوردنش بگذره و ناخک زدن بهش لذت بخش ترین کار دنیاست و در خیلی از رستوران ها برای مجذوب کردن مشتری، کنار غذاهای مختلف گذاشته میشه.
همان خوردنی ترد و خوشمزه که احتمالاً تا حالا دیگر باید حدس زده باشید! بله سیب زمینی! جناب سیب زمینی! جناب آقای سیب زمینی!

امروز اومدم سراغ این عالی جناب. اما نه بنا داریم سرخش کنیم و نه تنوری؛ بلکه قصدداریم از اون تو درست کردن یک سالاد استفاده کنیم. تازه تصور کنید به این سیب زمینی خوشمزه سس خردل هم اضافه کنی! دیگه چی مییییشه !!! حالا برای اینکه شما هم مزه ای که من چشیدم رو بچشید، بریم با هم این سالاد خوشمزه رو درست کنیم.

 چی لازم داریم؟

جدول زیر را  برای این در ابتدای کار آوردم  که با نگاهی سریع به آن، آنچه که ندارید رو تهیه کنید و همچنین اگر می خواهید تمام مواد را از قبل آماده کنید مقدار آن ها را از همین ابتدا داشته باشید.


 

مواد لازم برای سس مقدار
سس مایونز ۱ قاشق غذاخوری
روغن زیتون ۱ قاشق غذاخوری
خامه ترش* ۱ قاشق غذاخوری
سس خردل  قاشق غذاخوری
سرکه سفید  قاشق غذاخوری
نمک  قاشق چای خوری + ۱ قاشق غذاخوری
فلفل کمی

 

* تهیه خامه ترش یا در زبان انگلیسی Sour Cream :

درست کردن خامه ترش چند روش دارد که در اینجا به ساده ترین آن ها می پردازیم. برای این کار یک پیمانه خامه پر چرب (خامه صورتی) را در ظرفی ریخته و ۱ قاشق غذاخوری آب لیمو ترش تازه را به آن اضافه می کنیم. سپس با همزن دستی کمی آن را هم زده تا خامه سفت شود. خامه ترش شما آماده است. توجه کنید که هر چه آب لیمو بیشتر باشد خامه سفت تر می شود.


 

مواد لازم برای سالاد مقدار
کرفس ۱/۳ عدد
پیازچه ۳ عدد
سیب زمینی متوسط ۲ عدد

 

اگر دوست داشتین راجع به نحوه اندازه گیری در آشپزی هم چیزهایی بدونید بد نیست به ” نمیشه ندونست” سری بزنید!

معمولا مهمترین قسمت سالادها چیه؟ سس:

اصولا سس پایه سالادهای سیب زمینی فقط مایونزه، اما ما می خوایم یک سس جالب تر را  امتحان کنیم. برای این کار با ترکیب مساوی به میزان ۱ قاشق غذاخوری از سس مایونز، خامه ترش و روغن زیتون شروع می کنیم. سپس  قاشق غذاخوری سس خردل و سرکه سفید را نیز اضافه کرده و بعد از آن با افزودن حدود  قاشق چای خوری نمک و کمی فلفل سیاه کار سس را پایان می دهیم.

 

حالا می رویم سراغ خود سالاد:

نوبتی هم که باشه نوبت سبزیجات است. ابتدا رگه های ۲ عدد ساقه کرفس را گرفته و به صورت نگینی (مربع ریز) خرد می کنیم. ۳ عدد پیازچه را نیز به صورت حلقه ای خرد می کنیم. حال مقدار کمی از سبزیجاتمان را برای تزیین روی سالاد نگه می داریم  و مابقی را به سس اضافه می کنیم.

در آخر می رویم سراغ سیب زمینی. ۲ عدد سیب زمینی را به تکه های مربعی به اندازه ۲ بند انگشت خرد کرده و در قابلمه می ریزیم. سپس در قابلمه آب ریخته تا حدی که روی سیب زمینی ها را بپوشاند و با ۲ قاشق غذاخوری نمک آن ها را مزه دار می کنیم . اگرچه مقدار نمک زیاد به نظر می رسد اما سیب زمینی تنها مقدار کمی از آن را جذب خود می کند، پس نگران نباشید. پس از آن قابلمه را برای مدت ۵ تا ۶ دقیقه بدون درب روی حرارت گذاشته تا سیب زمینی ها بپزند. با فرو کردن چنگال در سیب زمینی ها می توان به پخته شدن آن ها پی برد. سپس آن ها را آبکش کرده و به همان صورت داغ به سس سالادمان اضافه می کنیم. نکته این سالاد نیز در همین جا است که سیب زمینی داغ طعم و مزه را بهتر به خود می کشد. سپس به منظور له نشدن سیب زمینی ها، آن ها را با لیسک هم زده و وقتی خوب به سس آغشته شدند در ظرفی ریخته و با کمی کرفس و پیازچه که قبلا خرد کرده ایم تزیین می نماییم. من ترجیح می دهم این سالاد را همون طور داغ بخورم اما اگر شما دوست دارید می تونید اون رو یکی دو ساعت در یخچال بذارید و سرد نوش جان بفرمایید.

خیلی دوست دارم نظراتتون را در مورد نحوه سرو این سالاد برام بنویسید. سرد ترجیح می دید یا گرم؟

 

  • لیسک اصلا چی هست؟

قاشق پلاستیکی است که برای هم زدن و مخلوط کردن مواد و همین طور انتقال آن ها از ظرف به قالب مورد نظر استفاده میشه. کاربرد دیگر آن تمییز کردن ته ظرفه که اگر سر لیسک نرم باشه حتی از انگشت هم بهتر ظرفتان را تمییز می کنه.

یادتان نرود:

  • در صورتی که در بازار تجریش یا هر جای دیگری سیب زمینی قرمز (سیب زمینی ژاپنی) پیدا کردید، بهتر است از آن استفاده کنید. در آن صورت ابتدا پوست سیب زمینی ها را کاملا شسته و همان طور با پوست خرد کرده و در سالادتان بریزید. این کار رنگ قشنگی به سالاد شما می دهد.
  • اگر رگه های کرفس را نگیرید، هنگام سرو سالاد با چیزهایی شبیه به مو مواجه می شوید که تصویر خوشایندی ندارد.
  • این سالاد برای میز اردور نیز بسیار مناسب است. من خودم در میز اردور رستوران خانه کوچک شبیهش را دیده ام. البته بهتره شرح مفصل رستوران را از بچه هایی که ناخنک به آنجا زده اند جویا بشید.
  • در آخر نیز برای داشتن تصویر ذهنی چند عکسی برایتان آورده ام.

سالاد سیب زمینی فودیرو foodiro 6

 

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید