کسانی که به آشپزی علاقه دارن حتما می دونن که خیلی از دستورات غذایی از کشور فرانسه اومده و کشورهای دیگه با کشیدن دستی به سر و روی این دستورات، آن خوردنی ها را تغییر می دهند و باب میل مردم خودشون می کنند.
اما این بار قصه فرق داره، چرا که امروز می خواهیم سالادی را درست کنیم که به کشورهای دیگه مهاجرت نکرده و همونجا تو فرانسه مونده و اصالت خودش رو حفظ کرده. سالادی ۵ دقیقه ای که اگر سس آن را درست کنید دیگر ملالی نیست جز چندی گوجه که باید حلقه ای خرد شوند و گردوار در ظرف چیده شوند. تهیه سس آن هم البته خیلی جای بحث ندارد، ترکیبی از سس خردل که پای ثابت سس های مخصوص سالادهای فرانسوی است، به علاوه سیر که یار دیگر خوردنی های فرانسوی است و چند قلم ماده دیگر که در ادامه خواهم گفت.

حال که مقداری اندر احوالات این سالاد گفتم بهتره بریم سراغ درست کردن خود سالاد…

 

چی لازم داریم:

در ابتدا بهتره ببینیم برای درست کردن یک سالاد دو نفره چه موادی لازم داریم.


مواد لازم برای سس مقدار
پیاز قرمز کوچک (برای سس و تزیین) ½ عدد
سیر ½ حبه
موسیر خیلی کوچک ½ عدد
سس خردل ۲ قاشق غذاخوری
روغن زیتون ۲ قاشق چایخوری
سرکه سفید ۱ قاشق چایخوری
آب داغ کمی
نمک کمی
فلفل سیاه کمی

مواد لازم برای سالاد مقدار
گوجه فرنگی بزرگ ۳ عدد
ریحان تازه (خرد نشود) ۱۰ برگ
جعفری تازه ۱۰ساقه
پیاز بنفش مقدارش در جدول سس آمده است

باز هم اول می رویم سراغ سس:

در ابتدا ۱ عدد پیاز بنفش را دو نیم کرده و کمی از آن را برای تزیین سالاد خلالی می کنیم( مقدار حدودی آن می شود ۱۵ تکه خلال پیاز). باقی پیاز را را نیز برای تهیه سس سالاد نگینی کرده و در ظرفمان می ریزیم. سپس ۱ عدد موسیر را نیز ریز خرد کرده و به همراه ۱ حبه سیر له شده به پیاز اضافه می نماییم. برای سر هم کردن این مواد از ۴ قاشق غذاخوری سس خردل استفاده می کنیم و سپس با ۵ قاشق غذاخوری روغن زیتون و قاشق غذاخوری سرکه سفید سس را طعم دار می کنیم و در نهایت برای رقیق کردن سس از کمی آب داغ استفاده می کنیم. میزان آب داغ باید به حدی باشد که تنها سس رقیق شود و نه بیشتر.

 

برای درست کردن سالاد چه کار داریم؟

برای درست کردن خود سالاد کار سختی در پیش نداریم. تنها کافی است ۲ عدد گوجه فرنگی را به صورت حلقه ای به ضخامت حدود ۵ سانتی متر خرد کرده و مانند عکس دور تا دور ظرفمان بچینیم و روی آن ها نمک و فلفل سیاه بپاشیم. فقط توجه داشته باشید که ضخامت گوجه فرنگی ها نباید کم باشد تا زیر دندان حس شوند. سپس سسی که در بالا درست کردیم را روی آن ها ریخته و در آخر با جعفری خرد شده، برگ ریحان و پیاز خلالی که از قبل خرد کرده بودیم تزیین می کنیم.

 

یادمان نرود:

  • برای سرو این سالاد در مهمانی ها، نمی توان آن را مانند سالادهای دیگر از چند ساعت قبل آماده کرد و در یخچال گذاشت زیرا سرکه و نمک باعث می شوند گوجه ها به آب دادن بیفتند. پس از آنجایی که درست کردن این سالاد چندان زمان بر نیست، پیشنهاد می کنم کمی قبل از رسیدن مهمان ها آن را درست کرده و نوش جان بفرمایید.
  • برای رنگ آمیزی زیباتر سالاد ترجیحا از پیاز قرمز استفاده کنید. اما در صورت عدم دسترسی به پیاز قرمز می توانید از پیاز معمولی نیز استفاده کنید.
  • برای سرو این سالاد بسته به سلیقه خودتان می توانید گوجه ها را در ظرفی گود در دو ردیف بر روی هم بچینید و یا در ظرفی تخت در یک ردیف، تا گوجه ها بهتر دیده شوند.
  • حلقه های بزرگ گوجه در این سالاد جلوه بیشتری از خود نشان می دهند. پس پیشنهاد می کنم برای داشتن ظاهری زیباتر از گوجه های کوچک استفاده نکنید.

در آخر نیز چند عکسی برای داشتن تصویر ذهنی برایتان آورده ام.

-گوجه1-600x600 طرز تهیه سالاد گوجه فرانسوی

نویسنده

من مینو حسینی. تحصیلاتم کارشناسی ارشد مکانیک. میلم اما آشپزی و گرفتن عکس های هیجان انگیز از آن هاست. بخش زیادی از وقت روزانه ام را مشغول خواندن، دیدن و درست کردن خوردنی های جورواجور هستم. با شما هستم تا مجموعه ای از خوراکی های امتحان شده خوشمزه را در کنار هم درست کنیم و لذت ببریم.

یک دیدگاه بنویسید