شکلات خورهای قهار یا اونایی‌ که با شکلات زنده هستند به صف به ایستند. چرا؟ خب معلومه! چون امروز می‌خواهم از یک شکلات خوشمزه برایتان بگویم که عشق اول هر عاشق شکلاتی است؛  امروز می خواهم از کیت‌کت برایتان بگویم. البته که اصلا نیازی به تعریف ندارد، چراکه قرن هاست خوشمزگی­اش شهره عام و خاص است؛ اما بنا دارم برای ابراز ارادت خویش به این خوردنی خوشمزه از زندگینامه ­اش برایتان بگویم. پس پیش به سوی کشف چندین قرن سرگذشت کیت­ کت.

کیت‌کت (Kit Kat) برای اولین بار در ۲۹ آگوست ۱۹۳۵ با اسم Rowntree’s Chocolate Crisp به معنی ویفر شکلاتی رُنتری به عنوان محصولی از شرکت رُنتری(Rowntree) در شهر یورک انگلستان پا به عرصه وجود و در فاصله کوتاهی پا به مغازه‌های لندن و جنوب شرقی انگلستان گذاشت.

کیت‌کت و شرکت رُنتریRowntree   :

همان طور که همه شما می دونید، همیشه پشت هر چیز ماندگاری در این دنیا زن ها حضور داشته و دارند. اگر اون چیز، خوردنی باشه که دیگه حتما هنر و سلیقه یک خانم بیشتر هم غوغا می­کنه. این را  نه به این خاطر که یک خانم هستم میگم! واقعیته !!!. تاریخچه کیت‌کت هم برمی‌گردد به یک خانم خلاق و متمایز به نام مِری توک Mary Tuke در سال ۱۷۲۵. مِری در آن‌ زمان یک فروشگاه مواد غذایی به‌ پا کرد ‌و نام برادرزاده‌اش ویلیام رُنتری را روی مغازه‌اش گذاشت، بی‌آنکه بداند نسل­ ها ماندگار خواهد شد. بعد از ۶ سال این مغازه به ویلیام به ارث رسید؛ اما او برخلاف عمه‌اش تصمیم گرفت که فقط چای، قهوه‌ و یک نوشیدنی شکلاتی را در فروشگاه  ‌بفروشد.خلاصه نسل به نسل این بیزنس خانوادگی در بین رُنتری‌ها می‌گشت و هر نسل کامل‌تر می­شد؛ تا آن­جا که در سال۱۸۸۱ برادران رُنتری به نام­ های هنری و جوزف با هم متحد شدند و با تاسیس چند کارخانه تولید کاکائو و شکلات، محصولات جدید و مختلفی را روانه بازار کردند و به این ترتیب مقدمات ورود موفق ترین محصول خود را فراهم کردند؛ و این موفق ترین کسی نبود جز کیت کت ..کیت­ کت به عنوان گل سر سبد محصولات کارخانه خاندان رُنتری بیش از دو قرن بعد از مری در دهه ۱۹۳۰ وارد بازار شد و رُنتری‌ها را تا ابد در تاریخ ماندنی کرد.

و اینگونه بود که کیت کت پا به عرصه وجود گذاشت….

چی شد این ویفر شکلاتی اسمش کیت‌کت شد:

حقیتش این است چندین داستان در باب چرایی اسم این خوردنی خوشمزه قرمزپوش وجود دارد اما اصلی‌ترین و نزدیک‌ترین داستان را خیلی کوتاه برایتان می‌گویم. در حقیقت اسم کیت‌کت به اواخر قرن۱۷ برمی‌گردد. در آن‌ زمان مجموعه‌ای از آدم‌های باکلاس و البته علمای ادبیات و سیاست انجمنی را تشکیل داده‌ بودند‌ و هرازگاهی در یک مغازه پای‌فروشی دورهم جمع می‌شدند. سرآشپز و صاحب مغازه که از آن افراد با یک پای مخصوص پذیرایی می‌کرد آقایی به نامChristopher Catlingبود.(دقت دارید که دورهمی و خوردنی­های خوشمزه قرن­هاست که به راه است). خیلی‌زود این انجمن کیت‌کت نام گرفت ‌و بر اساس شواهد دردست گفته می‌شود که نام این انجمن اسم مخفف شده صاحب آن مغازه کریستوفر‌کاتلینگ بوده است.

اما حقیقت این است که از ارتباط این شکلات ویفری و آن انجمن هیچ سند و مدرک خاصی در دست نیست.

کیت-کت--زندگینامه-فودیرووو-خواندنی--۰۰۲-Foodiro

 

 کیت‌کت و سال‌های زندگی اش:

شاید بتوان گفت که دلیل تولید کیت‌کت در حقیقت پاسخ گویی به نیاز آدم‌های خوش خوراکی بود که پول زیادی برای خرج کردن نداشتند ولی یه خوردنی خوشمزه و پرانرژی وکم هزینه و البته سریع می خواستند.کیت­ کت با ترکیباتش و اندازه مناسبش در دهه۱۹۳۰یک وعده غذایی سرپایی برای کارگرانی که زمان زیادی برای غذاخوردن نداشتند، به شمار می آمد.
جالب است بدانید که در دوران جنگ‌جهانی دوم هم علی‌رغم کمبود مواد غذایی و مخصوصا شیر، باز هم کیت‌کت همراه خوب مردم بود. البته با تغییراتی کوچک در نحوه تولیدش، که این تغییر در فرمولاسیون را نیز با تغییر بسته بندی از آبی به قرمز به طرفدارانش اعلام کرد.از سال۱۹۴۹ و با پایان جنگ‌جهانی دوم کیت‌کت دوباره با همان فرمول ساخت و بسته‌بندی قدیمی اش به قفسه‌ مغازه‌ها برگشت.

کیت­ کت از روز آمدنش به این دنیا تا امروز تغییرات زیادی داشته است. از مهمترین آن‌ها میشه به اسم‌گذاری‌اش اشاره کرد. اولین بار با نام Rowntree’s Chocolate Crisp به معنی ویفر شکلاتی رُنتری آمد و بعد از چندین ­بار کوتاه و بلند شدن اسمش بالاخره Kit Kat اسم شناسنامه ای او  شد.

از جمله اتفاقات مهم دیگر زندگی ­اش این بود که در سال۱۹۸۹صاحبان شرکت رٌنتری چمدان‌کیت‌کت را بستند و او را راهی خانواده جدیدش، شرکت نستله کردند و از سال ۱۹۸۹به بعد تولید کیت‌کت درکارخانه نستله در ژاپن ادامه پیدا کرد.

کیت­ کت در سال­ های بعدی عمرش تا به امروز به جهان­گردی‌اش ادامه داده است و مهمان قفسه­ های مغازه­ های اکثر کشورهای دنیا شده ­است و جزو آن‌دسته از ساکنین خوشبخت این کره‌خاکی بوده که موفق شده تولد ۷۵ سالگی‌اش را در سال ۲۰۱۰ جشن‌ بگیرد.

 

کیت‌کت و طعم­ های جالبش:

این خوردنی قرمزپوشِ خوش‌خوراک به عنوان یک ویفر ترد چهار قسمتی به هم چسبیدهِ غرق در شکلات، سال های سال است که مهمان قفسه‌ مغازه‌ها است و تولیدکنندگان خلاقش از سال ۱۹۷۳ تا پایان ۲۰۱۲ هر ساله او را با طعمی جدید و جالب وارد بازار کرده­ اند.از جمله جالب‌ترین طعم هایش می­توان به کیت‌کت با طعم چیزکیک لیمو، کیت‌کت با طعم چای سبز ماچا،کیت‌کت شیر بریتنی فرانسوی، کیت‌کت کیوی، کیت‌کت ماست آلوئه‌ورا و کیت‌کت۱۲ تکه‌ای چیزکیک توت‌فرنگی اشاره کرد.

اما خالی از لطف نیست که از چند تا از طعم­ ها و انواع کیت‌کت که بیشتر برای ما آشنا هستند هم نامی ببریم مثل: کیت‌کت دارک New KitKat Fine Dark که فلسفه آمدنش دلبری از علاقه­ مندان شکلات تلخ بوده­ است و یا کیت‌کت چانکی KITKAT CHUNKY که یکی از موفقیت‌های تولیدکنندگان کیت‌کت بود و خیلی زود مشتریان  بسیاری پیدا کرد و از سال ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۵ بیش از ۷۳ میلیون طرفدار رسمی بدست آورد.
البته کیت‌کت POP CHOC هم یکی دیگر از انواع خوشمزه کیت‌کت است. البته ناگفته نماند که حضور پررنگ کیت‌کت چانکی در اندازه‌های کوچک‌ و اسنک‌ مانند و با دو طعم ساده و کره بادام زمینی یکی از علت‌های مهم محبوبیتش بود.
و در آخرکیت­ کت با طعم کارامل که خود شاهکاری است بس مثال‌زدنی. البته که متاسفانه خیلی از طعم های کیت کت در ایران پیدا نمی شود، برای همین خیلی دلتان را صابون نزنید!

کیت-کت-زندگینامه--خواندنی--۰۳-فودیرووو-Foodiro

 

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید