رژیم های غذایی کم کربوهیدرات، گویا اونقدرها هم که شما فکر می کنید موثر نیستند!! این روزها رژیم های غذایی کم کربوهیدرات شاید معروف ترین روش برای افرادی باشد که به دنبال رژیم غذایی برای کاهش وزن می گردند. این رژیم غذایی بر یک فرضیه استوار است و آن این است که مواد غذایی کربوهیدرات دار، تولید انسولین را در بدن افزایش می دهند و در نتیجه باعث خواهند شد تا بدن چربی خود را از دست ندهد و جلوی سوختن کالری در بدن گرفته شود. « فرضیه کربوهیدرات – انسولین» مدعی شده است که “با  جایگزین کردن کربوهیدرات با پروتئین یا چربی ها، میزان انسولین در بدن کاهش می یابد و به این طریق چربی های بدن شروع به ذوب شدن می کنند و در نتیجه سوختن کالری انجام می گیرد”

در حال حاضر بزرگترین مشکل این فرضیه این است که این موضوع هیچ گاه در شرایط آزمایشگاهی بررسی و تایید نشده است. اخیرا «گلد استاندارد» (Gold Standard) آزمایشی را بر روی ۱۷ داوطلب که دارای اضافه وزن بودند انجام داد و آنها را برای مدت ۲ ماه در بیمارستان تحت نظارت کامل قرار داد تا هر آن چیزی که می خوردند با دقت توسط پژوهشگران ثبت شود. نتایج نشان داد که رژیم غذایی خیلی کم کربوهیدرات، چربی افراد و سوختن کالری را افزایش نمی دهد.

پژوهشگران تایید کردند که رژیم با کربوهیدرات کم موفقیت آمیز بوده چرا که جایگزین کردن کربوهیدرات با پروتئین و چربی باعث افزایش مدت زمان سیر بودن فرد می شود و بنابراین میزان کل کالری دریافتی فرد را کاهش می دهد.

نکاتی مهم در رابطه با این مطالعه:

  1. نمونه گیری کوچک بوده – خانم ها نیز در این نمونه گیری نبودند.
  2. تنها ۲ ماه این مطالعه به طول انجامیده
  3. زندگی واقعی افراد بسیار پیچیده تر از زندگی آزمایشگاهی آنهاست.

حالا کسانی که رژیم غذایی می گیرند باید چکار کنند؟  ما پیشنهاد می کنیم که کاهش کالری را با تمرکز بر تمامی غذاها انجام دهید و نسبت به یک ماده غذایی خاص کمتر حساسیت به خرج دهید!

آیا شما کسی جزو افرادی هستید که رژیم غذایی کم کربوهیدرات گرفته اید؟ تجربه شما  از این رژیم چیست؟ با ما در میان بگذارید ….

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید