رژیم‌های مدیترانه‌ای و DASH با هم رتبه اول رده‌بندی را دریافت کردند

هر ساله، U.S. News & World Report یک رتبه بندی از رژیم‌های غذایی محبوب منتشر می کند که توسط گروهی از متخصصان سلامت بر اساس هفت معیار مانند کاهش وزن، تغذیه ، ایمنی، سهولت انطباق و غیره ارزیابی می­گردد.

رتبه مشترک اول رژیم‌های سال ۲۰۱۸ از جهات گوناگون به رژیم­های غذایی مدیترانه‌ای و (DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension تعلق گرفته‌است که امتیاز بالایی در حوزه‌های سلامت و سهولت در رعایت دریافت کرده اند و به طور بالقوه توانایی کاهش وزن در هر دو بازه زمانی کوتاه مدت و بلند مدت را داشته اند.

دکتر اریک ریم استاد اپیدمیولوژی و تغذیه در مدرسه سلامت عمومی هاروارد که یکی از اعضای هیات بیست و پنج نفره رتبه‌بندی  ۲۰۱۸ است می‌گوید: «یک رژیم غذایی واحد برای همه‌ی افراد جواب نمی‌دهد، اما رژیم‌‌های مدیترانه و رژیم DASH  قوی ترین پایه‌ی زیست شناختی را دارند و در بزرگترین و طولانی ترین مطالعات آزمایش شده‌اند.» او ادامه می‌دهد: «من خوشحالم که بقیه اعضای هیئت هم با من موافق هستند، چون کم پیش می‌آید که متخصصان تغذیه با هم موافق باشند!»

-مدیترانه-ای-رژیم-DASH-1 رژیم‌های مدیترانه‌ای و DASH با هم رتبه اول رده‌بندی را دریافت کردند

سایر رژیم‌های غذایی محبوب (مانند آنهایی که شامل تحمل گرسنگی یا محدودیت‌های خیلی شدید است) در رده‌های پایین‌تر بودند و رژیم کتوژنیک در رده آخر قرار گرفته است. اگر چه این رژیم‌ و سایر رژیم‌ها ممکن است در کوتاه مدت منجر به کاهش وزن شوند، اما بسیاری از آن ها مابین رژیم‌‌هایی که رعایت‌شان سخت است رده بندی شده‌اند، و این موجب شده در بخش کاهش وزن در بلند مدت امتیاز پایینی کسب کنند.

ریم می گوید: «بعضی از رژیم‌های غذایی که در رده‌های پایین‌تر قرار گرفته‌اند، تنها در کوتاه مدت مورد آزمایش قرار گرفته‌اند، و واقعاً فقط در صورت تجویز باید رعایت شوند، و راه حلی برای سبک زندگی طولانی مدت نیستند. انتخاب رژیمی که هم سالم باشد و هم رعایتش آسان باشد برای دستیابی به نتایج بلند مدت بسیار مهم است.»

-مدیترانه-ای-رژیم-DASH-2 رژیم‌های مدیترانه‌ای و DASH با هم رتبه اول رده‌بندی را دریافت کردند

از یاد نبرید که به­ خاطر تفاوت در ژنتیک و سبک زندگی افراد ممکن است یک رژیم غذایی خاص باعث کاهش وزن یک نفر شود، اما روی فرد دیگر اثر نگذارد. با این که که پژوهش‌ها نشان می‌دهند کالری مهم است، اما تمرکز بر کیفیت غذا نیز در این معادله به همان اندازه اهمیت دارد، چرا که از افزایش وزن جلوگیری می‌کند و باعث کاهش وزن می‌شود.

اگه دوست دارید با جزئیات بیشتری از ژیم مدیترانه ای  و رژیم DASH بدانید به مقاله های رژیم غذایی مدیترانه‌ای: یک رژیم غذایی گیاه پایه و مروری بر رژیم‌ها:رژیم غذاییDASH – کنترل فشارخون در سایت فودیرو مراجعه کنید.

فودیرو به فکر سلامت شما است.

منبع: مدرسه سلامت عمومی هاروارد

دپارتمان خبری فودیرو

یک دیدگاه بنویسید