این هفته بالاخره رفتیم رستوران یاس و بعد سالها به قائله پایان دادیم. یعنی انقدر توی این چندسال گذشته دوست و آشنا از رستوران یاس توی گوش من خوندن و راجع به رستوران یاس  حرف زدن و ازم پرسیدن که دیگه خسته شدم از گفتن اینکه «بابا من تا حالا رستوران یاس نَ رَف تَـــــــم؛ دست از سر کچل من بردارید!!» واسه همین، این هفته که پا داد و رفتیم یاس، انگار که یکی از آرزوهام برآورده شده.

رستوران یاس رو به روی درب اصلی پارک ملت قرار داره. یک رستوران بزرگ، دو طبقه و با کلاس که بیشتر میشه گفت رستورانی با غذاهای بین المللیه. یعنی هم غذای ایرانی داره، هم غذای فرنگی؛ حالا چرا اسم رستوران را یاس گذاشته، نمی دونم!-یاس-7 رستوران یاس، رستورانی هم ایرانی هم فرنگی، روبروی پارک ملت

رفتیم داخل و با راهنمایی یکی از مسئولین، رفتیم طبقه دُیُّم. گوش تا گوش رستوران آدم نشسته بود و واقعا شلوغ بود. بیشتر مهمونای رستوران هم به نظر می اومد، بیزنس من بودند. کلا فضای رستوران خیلی رسمیه و خیلی حالت دو نفره و خانوادگی نداره. همه دارن یا راجع به محموله X میلیاردی صحبت می کنن، یا خرید تراکم از شهرداری واسه پروژه ساختمانی Y و یا پیش بینی روند قیمت طلا و ارز! البته ما هم نماینده سایت بزرگ و حرفه ای فودیرو بودیم و برای همین اصلا کم نیاوردیم و خودمونو نباختیم!

منو در قالب دو تا کتابچه نفیس و سنگین اومد روی میز و شروع کردیم به ورق زدن تا بلکه از میون کلی خوراکی، دو تا دونه انتخاب کنیم. سوپ سفارش دادیم و «کباب شیشلیک بره» و «فیله قزل آلا با سس کره و کیپرز، همراه با سبزیجات» ( توی عبارت قبلی، از کلمه «فیله» تا «سبزیجات»، همه اسم یک غذا بود!) و فقط یک پرس برنج. یعنی ببین ما چه جوری از چاقی پرهیز می کنیم!-یاس-6-1 رستوران یاس، رستورانی هم ایرانی هم فرنگی، روبروی پارک ملت

سوپش خیلی خیلی غلیظ بود. معلوم بود که تا جا داشته، تو سوپ آرد ریخته بودن. مزه اش اما خوب بود. یعنی معقول بود. مثه همه سوپ هایی بود که اصولا نصیبتون و نصیبمون میشه. راستش به پای سوپ رستوران ورسای و سوپ رستوران دارچین نمی رسید.

سوپ که تمام شد، نشستیم تا غذاهای اصلی آمد. زمان نگرفتم اما خیلی زیادی طول کشید؛ یادمه وقتی سفارش دادیم، آفتاب تو آسمون بود و گنجشک ها می خوندن؛ اما وقتی غذاها روی میز اومد، آسمون سیاه شده بود و صدای زوزه کفتارها و جغدها فقط می اومد! خیلی طول کشید. نمی دونم چرا!-یاس-5 رستوران یاس، رستورانی هم ایرانی هم فرنگی، روبروی پارک ملت

من رفتم سراغ قزل آلا. روی ماهی را کلا سس کره و کیپرز و سبزیجات خرد شده گرفته بود. ظاهرش خیلی متفاوت و خاص بود. رنگ سس و شکل و شمایل اون، غذا را خیلی دلفریب کرده بود. یکی تیکه از ماهی جدا کردم؛ مزه اش واقعــــــــا عالـــــــی بود. یعنی سسی که سرآشپز روی ماهی ریخته بود، واقعا مزه اونو دیوونه وار کرده بود. یه حالتی از ته مزه ترشی به خاطر کیپرزها و هم چنین چرب به خاطر کره. خود ماهی هم واقعا خیلی خوب پخته شده بود. اصلا همه چیزش بی نظیـــــــر بود. جدا متفاوت. یعنی دم سرآشپز رستوران یاس با این سسی که درست کرده بود، گرم! من که عاشق ماهی ام و تا حالا هزار جا ماهی خوردم، هیچ وقت همچین چیزی را تجربه نکرده بودم. فقط حیف که نصف ماهی منو دوستم تلکه کرد و نذاشت اونجور که باید مسحور و شیدا بشم. البته خب منم به جاش نصف کباب شیشلیک اونو کشیدم توی بشقاب خودم.-یاس-2 رستوران یاس، رستورانی هم ایرانی هم فرنگی، روبروی پارک ملت

صادقانه بگم که کباب شیشلیکش معمولی بود. نه خوب بود و نه بد. همین وسط مسط ها بود. بعضی از قسمت های گوشتش هم کمی نپخته بود و درست جویده نمیشد. کلا نمیشد گفت که شیشلیک رستوران یاس، خوب بود. نه که نشه خورد و بد مزه باشه ها ! فقط منظورم اینه که شیشلیکش جزو غذاهای خوبه رستوران یاس به حساب نمیاد. به نظرم شیشلیک خوری هاتونو ببرید یه رستوران دیگه!

کلا باید بگم که رستوران یاس رستوران خوبیه. بیشتر مناسب اوناییه که دنبال فضاهای خیلی جدی و خیلی رسمی هستن. احساس من اینه که رستوران یاس، رستوران کت شلواری ها و کراواتی ها و بیزنس من هاست. قیمت غذاهای رستوران هم خب طبعا به خاطر کلاس رستوران و محل رستوران و مشتری های رستوران، کمی بالاست. دقیقا به همین دلایل هم توقع داشتم، شیشلیک بهتری نصیبمون بشه. منظورم اینه که فکر می کردم، مینیمم رستوران یاس باید از ماکسیسم خیلی رستوران های دیگه بالاتر باشه. اما خب، اینجوری نبود! به هر حال در کل تجربه خوبی بود. کماکان میگم که رستوران یاس، رستوران خوبیه. البت که سبک و سیاقش با حال و هوای من یکی حداقل سازگار نیست.

راستی تا یادم نرفته بگم که رستوران به طرز فجیعی شلوغ بود و برای همین ما هر چی تلاش کردیم، دوستان رستوران یاس نذاشتن عکس از فضا بگیریم. البته به نظرم می تونستن همکاری بهتر و بیشتری بکنن اما به هر حال دلشون نخواست. برای همین مجبور شدیم برای نشون دادن فضای داخل رستوران، عکس از اینترنت بگیریم. اینو گفتم که بدونید عکسا مال فودیرو نیست.


*قیمت ها بالا بود

نام غذاقیمت غذا
کباب شیشلیک بره 55000 تومان
فیله قزل آلا با سس کره و کیپرز 39000 تومان
سوپ قارچ 10000 تومان
چلو کره 10000 تومان
حق سرویس ندارد
مالیات بر ارزش افزوده 9%

آدرس:خیابان ولیعصر، پایین تر از خیابان شناسا، روبروی درب اصلی پارک ملت، رستوران یاس

تلفن: (۰۲۱) ۲۲۰۱۱۰۲۰، (۰۲۱) ۲۲۰۵۷۷۰۶

 

نویسنده

و من محمد دولت زاده، همانکه می نویسد اندر احوالات خوراکی ها تا چنگ بزند مزه ها و طعم ها را و روایت کند مکاشفات و مشاهدات خود را؛ تا بلکه مخاطبش را به قواره یک نوک قاشق روشن سازد. همانکه عهد کرده است، سخنی نراند که خوانندگانش گویند " شرم باد این جوانک را"

یک دیدگاه بنویسید