نزدیک به یک ماه پیش دونالد ترامپ با تشکیل کابینه و آغاز عمل به وعده‌های انتخاباتی‌اش، پر مشغله‌ترین هفته دوران ریاست جمهوری‌اش را داشت.

یکی از این ننگین‌ترین وعده‌هایی که آقای رئیس جمهور در این هفته عملی کرده است، ساخت دیوار عظیمی در مرز ایالت متحده و مکزیک است. درحالی که دونالد ترامپ اصرار دارد مکزیک هزینه ساخت این دیوار را تقبل خواهد کرد، مکزیک به شدت چنین ادعایی را بارها و بارها رد کرده است. پیشنهاد آخر رئیس جمهور برای اطمینان از اینکه مکزیک هزینه دیوار را می‌پردازد، این بود که ۲۰ درصد تعرفه بر روی واردات مکزیک وضع کند.

یکی از محبوب ترین واردات مکزیک به ایالت متحده آووکادو است. به گزارش واشنگتن پست، امریکا حدود ۸۵ درصد از ۴ میلیارد آووکادو مصرفی سالانه‌اش را از طریق واردات تامین می‌کند. با فرض اینکه تمام آووکادوهای وارداتی از مکزیک می‌آید، سالانه ۳.۴ میلیارد آووکادو از مکزیک وارد می‌شود. افزایش مالیات، قیمت آووکادو را به طور چشمگیری بالا می‌برد.

با در نظر داشتن این موضوع، واشنگتن پست چرتکه‌ای انداخت تا ببیند با چند عدد آووکادو می‌شود دیوار ترامپ را ساخت. با در نظر گرفتن اینکه قیمت تقریبی هر آووکادو ۳ دلار و هزینه برآورد شده ساخت دیوار ۱۲ تا ۱۵ میلیارد دلار است، تعیین کردند با تعرفه ۲۰ درصدی واردات، نزدیک ۲۰ تا ۲۵ میلیارد آووکادو برای ساخت دیوار لازم می‌شود؛ البته اگر فقط از آووکادو استفاده کنند.دیوار ترامپ (2)

با این حال، به نظر می‌رسد واشنگتن پست کمی اغراق کرده است، طبق گفته کارشناسان، قیمت متوسط خرده‌فروشی برای هر آووکادو ۱ دلار است، نه ۳ دلار. یعنی تعرفه ۲۰ درصدی واردات هم برای هر آووکادو فقط به اندازه ی ۲۰ سنت سود خالص بیشتری برای امریکا به همراه دارد تا برای ساخت دیوار صرف کند، نه ۶۰ سنت. با در نظر گرفتن این نکته، در واقع حدود ۷۵ میلیارد آووکادو برای دیوار لازم می‌شود.

این یعنی اگر بخواهیم از هزینه مالیات اضافی آووکادو برای ساخت دیوار استفاده کنیم، ۲۵ سال طول می‌کشید تا هزینه دیوار پرداخت شود. خدا را شکر که قرار نیست از این طریق هزینه دیوار پرداخت شود و تمام این گفته‌ها فرضیه‌ای بیشتر نیست.

به احتمال زیاد این مالیات بر واردات، باعث افزایش قیمت آووکادو نیز می‌شود. یعنی تعداد کمتری از ما از این خوراک خوشمزه در بشقاب‌های غذایی‌مان لذت می‌بریم. اما خوشبختانه دولت ترامپ اعلام کرده است به دنبال راه‌های دیگری غیر از تعرفه ۲۰ درصدی برای پرداخت هزینه دیوار است، پس کیف پول و آووکادو محبوب مردم امریکا فعلا در امان است!!

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید