همه می‌دانند که شکلات تیره سالم‌تر از شکلات شیری است. طبق گفته‌ها، شکلات تیره آنتی اکسیدان بیشتری دارد اما خب، طعمش تلخ‌تر است؛ خصوصا وقتی که درصد کاکائو بالا می‌رود. اما گروهی از دانشمندان به تازگی راهی برای سالم تر کردن شکلات پیدا کردند.

محققان دانشگاه ایالتی کارولینای شمالی توانستند از پوست بادام زمینی – قسمت دور ریختنی گیاه بادام زمینی- ترکیبات آنتی اکسیدان بگیرند. بعد این ترکیبات را همراه با مالتودکسترین (کربوهیدراتی که کمی شیرین است) به پودر تبدیل کردند، تا طعم تلخ آن از بین برود. سپس این پودر شیرین را در دستور پخت شکلات شیری وارد کردند.

دانشمندان این شکلات جدید را برای تست گذاشتند و دیدند مردم از شکلات شیری غنی‌شده به اندازه نمونه استاندارد و همیشگی آن خوششان می‌آید. البته این را اضافه کنیم که این شکلات برای تحریک آلرژی در کسانی که به بادام زمینی حساس اند هنوز آزمایش نشده است، پس شاید برای کسی که به بادام زمینی حساسیت دارد، خوب جواب ندهد.

این تحقیق که در نشریه علوم و صنایع غذایی چاپ شده، هنوز در مراحل مقدماتی است. یعنی کمی طول می‌کشد تا این شکلات شیری سالم‌تر به قفسه فروشگاه‌ها برسد. تا آن موقع هیچ اشکالی ندارد رویایی آینده‌ای را داشته باشیم که انواع و اقسام آب‌نبات‌ و شکلات به عوض ضرر رساندن، به سلامتی‌مان کمک می‌کند؛ حداقل تا وقتی که در خوردن‌شان زیاده‌روی نمی‌کنیم.

-راهی-برای-سالم‌تر-کردن-شکلات-شیری-یافتند-1 دانشمندان راهی برای سالم‌تر کردن شکلات شیری یافتند

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید