دیدید بعضی وقت‌ها آب و هوا هر جور که باشه باز بعضی ها احساس خنکی نمی کنند؟ یا احتمالا در اطرافتان مواجه شدید با کسایی که مجبورند به خاطر زیاد عرق کردن، همیشه لباس اضافه در کیف و ساک دستی داشته باشند و یا یک دستمالی، حوله ای، چیزی دم دست داشته باشند تا پیشانی اشان را مرتب پاک کنند.

برای این دست از آدم‌ها و در واقع هر کسی که احساس می‌کند از گرما می‌پزد خبر خوبی داریم: « خوردن دارچین واقعا می‌تواند آدم را خنک کند» .

صبر کنید! یعنی همین ادویه‌ای که در همه خوراک‌های پاییزی به کار می‌رود و «گرمی و خواب‌آلودگی» می‌آورد قرار است خنک‌مان کند؟ بله!، طبق تحقیق تازه‌ای که در دانشگاه آرمیت استرالیا انجام شده است، خوردن دارچین می‌تواند دمای داخلی بدن را تا دو درجه پایین بیاورد. شاید به نظر زیاد نباشد ولی وقتی موضوع خنک شدن و سرحال آمدن معده در بین باشد اوضاع خیلی فرق می‌کند.

%d8%af%d8%a7%d8%b1%da%86%db%8c%d9%86%d8%8c-%d8%b1%d8%a7%d8%b2-%d8%ae%d9%86%da%a9-%d9%85%d8%a7%d9%86%d8%af%d9%86-%d9%81%d9%88%d8%af%db%8c%d8%b1%d9%88-foodiro-2

تحقیقی که گفتیم بر روی خوک‌هایی انجام شده که در دمای اتاق غذای‌شان را گاهی با دارچین و گاهی بدون دارچین خوردند. وقتی خوک‌ها غذا می‌خورند در معده‌شان دی‌اکسید کربن تولید می‌شود، ولی وقتی غذایی را با دارچین می‌خورند با کم شدن ترشحات پپسین و اسید معده از دیواره‌های معده، دی‌اکسید کربن کمتر می‌شود و همین اتفاق، معده خوک‌ها را موقع هضم غذا خنک می‌کند. این نشانه خوبی است چون هرچه اسید معده و پپسین کمتری در روده ما جابه‌جا شود، کمتر احساس ناراحتی و نفخ می‌کنیم..

فکر می‌کنم این اطلاعات جدید باعث شود از این به بعد بیشتر جذب گلوچه‌های دارچینی شویم.

 

نویسنده

نام من سام و شهرتم رحمانی است. اینجا در فودیرو هستم تا برای شما از خواندنی های خوردنی بگویم. از یک عالمه خبر و مطلب خوشمزه، تا حسابی کیفور و سرگرم شوید؛ و در کنارش امّا بیشتر بدانید.

یک دیدگاه بنویسید