یکی از مهم ترین دل‎مشغولی‎ها و فعالیت‎های روزانه ما آدم‎ها، غذا خوردن و مهم ترین بخش  این فعالیت جویدن غذا است. کاری که ما به طور غریضی و عادت اون را انجام می‎دهیم و یکی از آن کار‎هایی است که اصلا به مدل انجامش فکر نمی‎کنیم و بیشتر بر اساس عادت و سبکی که از کودکی یاد گرفته‎ایم و یا بر اساس زمان و مکان و شرایط غذا اون را انجام می‎دهیم، در حالی که این عمل تاثیر فروانی بر بدن و گوارش ما دارد. امروز در این مقاله می‎خواهیم در خصوص این عمل مهم بنویسیم.

خیلی از ما فکر می‎کنیم که مراحل هضم غذا از زمان ورود غذا به معده ما شروع می‎شود، اما بسی در اشتباهیم. در واقع از زمانی که غذا وارد دهان می‌شود و با بزاق ترکیب می‎گردد مراحل هضم و جذب آن شروع شده است.

حالا این جویدن غذا و آرام خوردن چه فایده‎ای داره؟

قابل توجه رژیمی‎ها: تند خوردن غذا باعث می‎شود معده مجالی برای اعلام سیری به مغز نداشته باشد و شما ناخودآگاه با وجود این که به اندازه کافی غذا خورده‎اید و عملا سیر هستید، همچنان به خوردن ادامه می‎دهید. پس لطفا عجله نکنید و به معده فرصت ارسال سیگنال سیری را بدهید.

کمک به هضم: وقتی لقمه را بیشتر می‎جوید و آرام غذا می‎خورید ماده غذایی کاملا به بزاق دهان آغشته می‎شود که باعث ترکیب غذا با آنزیم‎های هضم کننده غذا و شکسته شدن مواد غذایی بخصوص چربی‎ها می‎شود، در این حالت غذا به راحتی از مری عبور می‎کند و هضم غذا برای معده شما آسان تر می‎گردد.

%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%ac%d9%88%db%8c%d8%af%d9%86-%d9%81%d9%88%d8%af%db%8c%d8%b1%d9%88-foodiro-2

جذب حد اکثری: همانطور که در بالا گفتیم جویدن بیشتر غذا باعث شکست غذا می‎گردد و این امر به روده‎های شما کمک می‎کند تا بهتر مواد معدنی و ویتامین‎‎های غذا را جذب کنید، مخصوصا میوه‎ها و سبزیجات خام که در معده به طور کامل شکسته نمی‎شوند. هرچقدر تیکه‎های غذا ریز تر باشد آنزیم‌هایی که مسئول هضم هستند بیشتر بر روی سطح غذا می‎نشینند و عمل تجزیه راحت‌تر انجام می‎شود و درنتیجه بدن ما بهتر می‌تواند ویتامین‌ها و املاح غذا را جذب کند و استفاده کند.

ورزش دندان: دندان و فک شما با جویدن زیاد غذاها، مخصوصا غذاهای سفت تر عملا در حال ورزش و تمرین می‎باشند. جویدن غذاهای سخت باعث تقویت دندان در لثه‎های شما و پاک کردن دندان‎ها می‎گردد. توجه داشته باشید کودکانی که کمتر عادت به جویدن غذا دارند در رشد استخوان‎های صورت و دندان دچار مشکلاتی می‌شوند زیرا این گروه سنی بیشتر عادت به مکیدن دارند تا جویدن. پس از کودکان غافل نشیم. همچنین دقت کنید که برای جویدن غذا از همه دندان‎ها و استفاده کنید زیرا فشار به یک طرف دهان و دندان عملا باعث ایجاد مشکل در دراز مدت برای دندان‎ها و فک شما می‎گردد.

سهولت کار سیستم گوارش: دوستانی که عادت به جویدن درست و کامل غذا ندارند در جریان باشند که این عمل شما به دلیل افزایش مواد هضم نشده، شما را دچار نفخ در سیستم گوارشی و یبوست و یا اسهال می‌کنه، پس لطفا برای سلامتی سیستم گوارشی تان هم که شده بیشتر بجوید و آرام تر بخورید.

عملیات سخت گوارش: یکی از دلایلی که شما بعد از غذا خوردن‎های سریع احساس سنگینی می‎کنید این است که سیستم گوارشی شما مجبور هست انرژی بیشتری را برای هضم و عبور این مواد از خود صرف کند در نتیجه شما دچار رخوت و سنگینی بیشتری میشوید. در واقع سیستم گوارشی کاری که شما باید با جویدن کامل غذا انجام می‎دادید را تکمیل کرده و جور شما را می‎کشد. لطفا کار این عزیزان زحمت کش را زیاد نکنید.

لذت خوردن: به زبان خود فرصت بدید که غذا را درست بچشد تا به این طریق از طعم واقعی غذا لذت ببرید. در واقع وقتی غذا را به سرعت می‎خورید قادر نیستید طعم و بوی واقعی غذا را حس کنید و آن طور که شایسته است آن را درک نمایید. به نظرم اگر می خواهید رستگار شوید، بهتر است زمانی  را به صورت ویژه برای خوردن اختصاص داده و تا می توانید از خوردن غذای خود لذت ببرید.

%d9%81%d9%88%d8%a7%db%8c%d8%af-%d8%ac%d9%88%db%8c%d8%af%d9%86-%d9%81%d9%88%d8%af%db%8c%d8%b1%d9%88-foodiro-1

حال در پایان سوال این است که چی کار کنیم که به این رفتار خوب عادت کنیم و آرام خوردن و جویدن درست غذا عادت زندگی ما بشود.

اول، آرامش : لطفا در هر شرایطی که هستید سعی کنید خودتون را از چیزهایی که حواس شما را پرت می‎کنند دور کنید بخصوص دیدن فوتبال و سریال و این چیزا. خودتون رو مجاب کنید حداقل ۲۰ الی ۳۰ بار هر لقمه را بجوید.

دوم، وقت: مثل همه کارهای مهم، برای غذا خوردن وقت کافی درنظر بگیرید. بین ۲۰ الی ۳۰ دقیقه زمان مناسبی به نظر می‎رسد.

سوم، آخرین نفر باشید: اگر به صورت جمعی مشغول صرف غذا هستید لطفا با هیچ کسی رقابت نکنید و سعی کنید آخر از همه از مسابقه بیرون بیایید.

و چهارم، سلاح بر زمین: یکی از بهترین راهکار های آروم غذا خوردن که خود من اون را بکار می‎برم این است که بعد از هر قاشق غذا خوردن، قاشق را روی میز بگذارید. چون یکی از دلایلی که باعث می‎شه ما ناخودآگاه تند غذا بخوریم این است که قاشق در دستمان می‎مونه و حس می‎کنیم باید قاشق را پر و وارد دهان مبارک کنیم. گفتم که مسابقه نیست، لطفا بعد از هر بار که قاشق خالی شد آن را کنار بزارید تا لقمه در دهان کامل جویده شود. سپس قاشق بعدی.

پس نتیجه اخلاقی، آرام بخورید، خوب بجوید و از غذا خوردن لذت ببرید.

 

نویسنده

خوردن و خوردنی را از دوران بچگی دوست داشتم و دارم. در واقع می شود گفت که من یک شکمو تمام عیار هستم. راستش حتی فکر اینکه روزی به خاطرعدم سلامت نتوانم شیشلیک به دندان بکشم هم آزارم می دهد. برای همین چی بخورم و چی نخورم همیشه واسم مهم بوده است. من تو فودیرو هستم برای گشت و گذار و نوشتن راجع به همین چیزها. اینجا هستم برای معرفی هر چه بهتر خوراکی ها....

یک دیدگاه بنویسید